LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ordine pretransfer

+11
iuly_ana_06
ANAILIL28
cristtyna
alisia411
kora
wolfmiki
my cat
deceneu2000
laura-elena
liviumarianpop
anamar
15 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

ordine pretransfer Empty ordine pretransfer

Mesaj  anamar Mar 28 Apr 2009 - 19:09

Domnule Pop, as dori sa ma lamuriti si pe mine, va rog, intr-o problema legata de ordinea in care se face pretransferul.Am citit si metodologia dar astept totusi un raspuns si de la d-voastra. Sunt titulara la o scoala din mediul rural(judetul Braila). Doresc sa vin prin pretransfer in orasul Galati pt ca aici locuiesc.Am inteles ca ordinea in care se realizeaza pretransferul este urmatoarea :urban-urban, rural -urban(cei din jud. Galati), apoi noi, cei din alte judete.E adevarat?Ce sanse mai am eu sa vin vreodata in oras in conditiile in care punctajul aproape ca nici nu mai conteaza?
Art. 14. (1) Pretransferarea se realizează la cererea cadrului didactic, respectând
următoarea ordine:
a) în aceeaşi localitate, în ordinea descrescătoare a punctajului;
b) în localitatea de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului;
c) pentru apropiere de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului.
Va multumesc!

anamar

Mesaje : 5
Data de înscriere : 28/04/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Mar 28 Apr 2009 - 19:40

nu se mai tine cont de mediu
se face prima data restrangerea si apoi transferul
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  anamar Mar 28 Apr 2009 - 21:25

ok..multumesc!Astept sa apara maine metodologia!Sper sa fie clara si inspectoratele sa o aplice intocmai!

anamar

Mesaje : 5
Data de înscriere : 28/04/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Mar 28 Apr 2009 - 22:23

nu poate aparea decat daca apare in MO ordonanta. Tinem legatura
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ordine pretransfer Empty ordine pretransfer

Mesaj  laura-elena Vin 1 Mai 2009 - 11:47

Nu mi se pare deloc corect. Eu am fost la examenul de titularizare de 6 ori pana am obtinut un post in oras-un alt oras din judet. Acum nu mai am nici o sansa la pretransfer daca singurul criteriu este doar punctajul(se stie bine cum se fac unele puncte). Am ajuns sa cred ca tot mai bine era cand eram suplinitoare pe posturi destul de bune (si datorita notelor mari de la titularizare).

laura-elena

Mesaje : 2
Data de înscriere : 30/04/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty ordine pretransfer

Mesaj  anamar Sam 2 Mai 2009 - 9:56

e destul loc sub soare pt toata lumea ..numai ca unora, o data vazandu-si sacii-n car, le place sa stea la umbra..un punctaj bun inseamna munca si daruire an de an si, de cele mai multe ori, inseamna neglijarea familiei si a propriului copil..oare cum se obtine un salariu sau o gradatie de merit?..cei in cauza stiu asta..la fel cum sunt convinsa ca stiu si cei care invata si participa la un examen de titularizare... obtin o nota mare dar..surpriza..tot in mediu rural se duc pt ca in oras nu mai sunt posturi ..asa ca hai sa nu ne mai dam cu parerea despre ce e corect si ce nu e si sa lasam lucrurile sa se aseze..bafta

anamar

Mesaje : 5
Data de înscriere : 28/04/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty ordine pretransfer

Mesaj  laura-elena Sam 2 Mai 2009 - 21:27

Imi pare rau daca am suparat pe cineva. Eu spuneam de unele puncte......oare cate puncte se iau pentru munca efectiva cu elevii(doar olimpiadele?). Prin urmare , ce e asa grav sa-ti dai cu parerea? Sacii-n caruta ....e greu sa-i pui, macar sa ai o multumire dupa ce i-ai urcat.

laura-elena

Mesaje : 2
Data de înscriere : 30/04/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty PANA CAND O VIATA AMARA?

Mesaj  deceneu2000 Joi 7 Mai 2009 - 19:00

Ce logica are aceasta "ordine"?
Daca se rezolva mai intai restrangerile, de unde mai raman locuri pentru apropiere de domiciliu?
Daca s-ar rezolva intai transferurile ar ramane acelas numar de locuri libere (pentru ca titularii au posturi), si astfel cei cu restrangere nu sunt "discriminati".
Invers, vor fi dezavantajati cei care vor sa se apropie de domiciliu.
Nu se vor mai apropia in veci, si vor plati din buzunar naveta ca si pana acum.

deceneu2000

Mesaje : 4
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Sam 9 Mai 2009 - 12:06

modificarea intre pretransfer si restrangere a fost sustinuta pan ala extrem de cei de la Federati Spiru Haret.
Tarziu si-au dat seama ca asa scade calitatea si cei aflati in restrangere o sa ocupe cel emai bune posturi
Mergem inainte
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  my cat Sam 9 Mai 2009 - 22:07

nu inteleg ordinea.In urma ordinului 4042 din 6 mai scrie clar dprima data pretransfer in aceeasi localitate (oras-oras;rural-rural)si apoi de la rural la oras repectand punctajul . Cum este in realitate?

my cat

Mesaje : 3
Data de înscriere : 06/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Lun 11 Mai 2009 - 9:28

in aceasi localitate inseamna de la Sc 2 la Sc 23 sau de la gr 2 la gr 5
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ordine pretransfer Empty ordine pretransfer

Mesaj  anamar Lun 11 Mai 2009 - 14:30

ok in aceeasi localitate am inteles ce inseamna..cei din oras care vor sa se mute de la o scoala la alta..apoi urmeaza, cf art 14 1.b), in localitatea de domiciliu in ordinea descrescatoare a punctajului...spuneti-mi , va rog daca eu, cu domiciu in orasul X dar titular intr-o comuna din alt judet, ma incadrez aici in dorinta mea de a reusi un pretransfer in oras ..daca e asa sper ca ceea ce conteaza e doar punctajul pentru ca eu nu am citit in metodologie nimic care sa aminteasca de mediul din care provii..exista aici vreo alta ordine care mie imi scapa?sau, avand in vedere ca vin din alt judet, ma incadrez la punctul c)apropiere de domiciliu? lamuriti-ne pt ca nu sunt singura in situatia asta!

anamar

Mesaje : 5
Data de înscriere : 28/04/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty IMPORTANT

Mesaj  deceneu2000 Lun 11 Mai 2009 - 14:56

daca nu au trecut 30 de zile de la publicarea in M.O. se aplica modificarile?

deceneu2000

Mesaje : 4
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  wolfmiki Lun 11 Mai 2009 - 17:18

In aceeasi situatie cu anamar sunt si eu! Sunt titulara in mediu rural intr-un judet si as dori un post in mediul urban in judetul in care locuiesc.Avem vreo sansa? La fiecare inspectorat auzim cate o parere....Multumim!

wolfmiki

Mesaje : 1
Data de înscriere : 11/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  kora Lun 11 Mai 2009 - 21:21

Metodologia lasa loc unor interpretari si se pare ca-i defavorizeaza in continuare pe cei ce se pretransfera rural-urban sau dintr-un judet in altul.De ce nu s-a mers doar pe baza punctajului?

kora

Mesaje : 2
Data de înscriere : 11/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty ordine restrangere-pretransfer

Mesaj  alisia411 Mar 12 Mai 2009 - 6:33

[quote="liviumarianpop"]modificarea intre pretransfer si restrangere a fost sustinuta pana la extrem de cei de la Federati Spiru Haret.Tarziu si-au dat seama ca asa scade calitatea si cei aflati in restrangere o sa ocupe cele mai bune posturi
Mergem inainte

Initial am fost suparata de faptul ca restrangerile au prioritate insa, gandindu-ma mai bine, mi-am dat seama ca de fapt in momentul de fata asta nu mai conteaza. Atata timp cat pe lista cu posturile disponibile, unele scoli (de fapt majoritatea) apar cu mentiunea "rezervat restrangeri" ceea ce eu traduc "nu pot fi solicitate de catre titulari la pretansferari", cu ce m-ar incalzi pe mine faptul ca cei aflati in restrangere ar alege in urma mea daca eu oricum nu pot solicita posturile pentru restrangeri? Mi se pare chiar mai bine sa aleaga ei primii pentru a lua posturile care oricum le sunt rezervate si a nu mai participa la pretransferari pentru ca altfel ar putea alege si din posturile rezervate si din celelalte ceea ce ar fi prea de tot.

Intrebare: restrangerile se fac urban-urban, rural-rural si daca nu ti se poate da un loc in urban (tu intrand in restrangere din urban) poti lua detasare in interesul invatamantului ?

alisia411

Mesaje : 6
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  cristtyna Mar 12 Mai 2009 - 15:22

La noi la ISJ s-a afisat lista cu punctajele pe specialitati. Nu s-a tinut absolut deloc cont de mediul din care provine fiecare persoana. Totul e afisat in ordinea desrescatoare a punctajului....desi undeva la avizier sunt afisate si modificarile din metodologie, care sunt subliniate cu rosu. Adica: mai intai se fac restrangerile apoi pretransferarile in ordinea de la art 14 alin 1. Ce se poate face in cazul in care la sedinta publica nu se respecta ordinea din acest articol specificata pentru pretransferari???

cristtyna

Mesaje : 5
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Mar 12 Mai 2009 - 23:21

[quote="alisia411"]
liviumarianpop a scris:modificarea intre pretransfer si restrangere a fost sustinuta pana la extrem de cei de la Federati Spiru Haret.Tarziu si-au dat seama ca asa scade calitatea si cei aflati in restrangere o sa ocupe cele mai bune posturi
Mergem inainte

Initial am fost suparata de faptul ca restrangerile au prioritate insa, gandindu-ma mai bine, mi-am dat seama ca de fapt in momentul de fata asta nu mai conteaza. Atata timp cat pe lista cu posturile disponibile, unele scoli (de fapt majoritatea) apar cu mentiunea "rezervat restrangeri" ceea ce eu traduc "nu pot fi solicitate de catre titulari la pretansferari", cu ce m-ar incalzi pe mine faptul ca cei aflati in restrangere ar alege in urma mea daca eu oricum nu pot solicita posturile pentru restrangeri? Mi se pare chiar mai bine sa aleaga ei primii pentru a lua posturile care oricum le sunt rezervate si a nu mai participa la pretransferari pentru ca altfel ar putea alege si din posturile rezervate si din celelalte ceea ce ar fi prea de tot.

Intrebare: restrangerile se fac urban-urban, rural-rural si daca nu ti se poate da un loc in urban (tu intrand in restrangere din urban) poti lua detasare in interesul invatamantului ?
Lista posturilor didactice/catedrelor vacante pentru etapa de pretransferare si transferare
prin restrângere de activitate nu menŃionează posturile didactice/catedrele vacante necesare soluŃionării
restrângerilor de activitate.”
mediu nu mai conteaza
doar punctajul
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ordine pretransfer Empty ordine pretransfer

Mesaj  cristtyna Mier 13 Mai 2009 - 5:39

Atunci de ce scrie in metodologie ca ordinea la pretransferari este cea din art 14 alin 1?
Art. 14. (1) Pretransferarea se realizează la cererea cadrului didactic, respectând
următoarea ordine:
a) în aceeaşi localitate, în ordinea descrescătoare a punctajului;
b) în localitatea de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului;
c) pentru apropiere de domiciliu, în ordinea descrescătoare a punctajului.

Daca nu se tine cont de aceasta ordine,trebuia sa scrie ca pretransferarile se fac doar in functie de punctaj, ca sa inteleaga toata lumea ce si cum.
Poate ne lamuriti dvs, d-le Liviu ce sa intelegem din acest art 14???

cristtyna

Mesaje : 5
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty posturi rezervate pt restrangeri

Mesaj  alisia411 Mier 13 Mai 2009 - 7:04

'Lista posturilor didactice/catedrelor vacante pentru etapa de pretransferare si transferare
prin restrângere de activitate NU mentionează posturile didactice/catedrele vacante necesare solutionării
restrângerilor de activitate.”

Citisem aceasta prevedere dar majoritatea posturilor afisate au langa ele textul: "rezervat restrangeri". Ce inseamna asta nu faptul ca nu le pot cere chiar daca am punctaj mai mare decat cei aflati in restrangere? Cei din alte judete decat Prahova se afla in aceeasi situatie sau doar la noi sunt aceste posturi rezervate?

alisia411

Mesaje : 6
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty titularizare.edu.ro

Mesaj  alisia411 Mier 13 Mai 2009 - 7:13

alisia411 a scris:'Lista posturilor didactice/catedrelor vacante pentru etapa de pretransferare si transferare
prin restrângere de activitate NU mentionează posturile didactice/catedrele vacante necesare solutionării
restrângerilor de activitate.”

Citisem aceasta prevedere dar majoritatea posturilor afisate au langa ele textul: "rezervat restrangeri". Ce inseamna asta nu faptul ca nu le pot cere chiar daca am punctaj mai mare decat cei aflati in restrangere? Cei din alte judete decat Prahova se afla in aceeasi situatie sau doar la noi sunt aceste posturi rezervate?

Va rog sa studiati site-ul oficial: "http://titularizare.edu.ro/2009" si sa dati click pe diverse judete la categoria posturi pentru restrangeri. Veti observa ca in judetul Prahova aceste posturi au inscrisul "rezervat restrangeri" iar in alte judete catedrele afisate la restrangeri au denumirea "libere" (am verificat 7 judete). Mi se pare ceva foarte ciudat. Aveti cumva vreo explicatie?

alisia411

Mesaje : 6
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Mier 13 Mai 2009 - 22:55

nu e normal
o sa vb si eu la MECI maine
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ordine pretransfer Empty unde scrie in OM cel nou "pe urma" sau "apoi"? scrie restrangere prin activitate ....si pretransferare, mentionandu-se ordinea punctajului ca si criteriu de baza!

Mesaj  ANAILIL28 Joi 14 Mai 2009 - 9:11

liviumarianpop a scris:nu se mai tine cont de mediu
se face prima data restrangerea si apoi transferul
scrie in ordonanat ordinea
a
si
b

ANAILIL28

Mesaje : 3
Data de înscriere : 14/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty ordine sedinta de pretransferare

Mesaj  ANAILIL28 Joi 14 Mai 2009 - 10:15

liviumarianpop a scris:nu e normal
o sa vb si eu la MECI maine

Conform Ordinului nr. 4043/06.05.2009 pentru modificarea şi completarea Metodologiei de organizare şi desfăşurare a concursului pentru ocuparea posturilor didactice/ catedrelor declarate vacante în unităţile de învăţământ preuniversitar ar trebui să se ţină cont de "ordinea punctajelor", indiferent că este vorba despre restrângere de activitate/pretransferare, căci aşa reiese textual: „şi apoi, în ordinea descrescătoare a punctajului obţinut prin evaluarea activităţii, prin transfer ca urmare a restrângerii de activitate în ordinea prevăzută la art. 24 din prezenta Metodologie şi pretransferare în ordinea prevăzută la art. 14 alin. (1) din prezenta Metodologie".
Conjuncţia aceea „şi” nuanţează exprimarea, dând de înţeles că există o singură şedinţă şi nu două, care s-ar succeda una pe cealaltă, permiţând prioritatea unui restructurat şi accesul la orice post, în condiţiile în care acesta are un punctaj mai mic, sau trebuie înţeleasă conform normelor gramaticale în vigoare, ca element coordonator specific unei desfăşurări simultane a acţiunilor menţionate?...
As dori o lămurire în acest sens, căci mi se pare că, la nivel local, unii interpretează ordinul în sensul promovării celor mediocri şi nu a celor merituoşi-competenţi sau competitivi, adică, ceea ce urmează în etapa propriu-zisă a transferării ar fi doar un concurs de împrejurări favorabile...Şi nu e normal!!!!!....
Mulţumesc anticipat pentru promptitudinea răspunsului dvs.
Sunt membra de sindicat, dar cred ca daca drepturile mele sunt neglijate in favoarea altora si textul asa cum este scris este interpretat eronat chiar de catre sindicate, o sa ma retrag si-l dau in judecata pe lider si intreaga comisie care FRAUDEAZA cu buna stiinta...in acest caz. Nu mai aruncati pe capra vecinului raia, ca cei de la Spiru Haret au facut si au dres.... Ce reiese dint acest text emis pe 6.05.2009? si de ce ar deveni aplicabil daca nu au trecut 30 de zile de la publicarea lui in M.O. ?
ordinea a fost modificata de ordonanta 40
de acolo se trage problema
au fost inversate cele doua articole in sensul in care se face prima data restarngerea si apoi transferul
si asta a generat scaderea calitatii

ANAILIL28

Mesaje : 3
Data de înscriere : 14/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty DISCRIMINARI

Mesaj  deceneu2000 Joi 14 Mai 2009 - 17:07

Cum se elimina discriminarile daca cei cu restrangere sunt primii care ocupa posturile?
Pai majoritatea au dormit si neavand puncte au primit restrangere.
Acum sunt considerati "victime" si ocupa posturile pentru care cei mai multi au muncit stiind ca nu le pot ocupa decat daca la evaluare obtin un punctaj mare.
Pai unde s-a mai pomenit sa se schimbe regula jocului dupa ce a inceput meciul?????
REPET: cei ce se transfera la cerere nu afecteaza numarul de locuri libere.
Doar fac si ei un pas mai mare sau mai mic pentru apropiere de domiciliu.

deceneu2000

Mesaje : 4
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

ordine pretransfer Empty Re: ordine pretransfer

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum