LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

„Joaca de-a greva”

3 participanți

In jos

„Joaca de-a greva” Empty „Joaca de-a greva”

Mesaj  nora Mar 5 Mai 2009 - 19:17

Maine este o zi importanta. Nu cedati! Acum o sa vedem de care parte a baricadei sunteti ( ma refer la conducerea FSLI)! Question

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

„Joaca de-a greva” Empty Re: „Joaca de-a greva”

Mesaj  KQQ Mier 6 Mai 2009 - 15:15

Din păcate, se risca prea mult. Eu am susţinut greva* mai mult din dorinţa de a da o lecţie ministerului, dar şi pentru a se forţa renunţarea la ilegalităţile numite teze unice (TSU-urile ocupă o pondere mai mare de 50 % având în vedere că notele acestora se regăsesc şi la materiile care intră în media claselor V-VIII). Speram ca ministerul să dea un ordin princare admiterea să se facă doar pe baza tezelor unice susţinute până în prezent sau chiar pe baza mediilor de cultură generală, fără a se ţine cont de niciuna din teze. Evident, renunţarea la TSU-uri implica organizarea de teze "normale".


De asemenea, speram la încă o variantă posibilă. Odată cu blocarea TSU-urilor să se aplice în regim de urgenţă pachetul legislativ elaborat la Cotroceni sau chiar să se emită o ordonanţă în acest sens care să permită ciclului gimnazial să se extindă din acest an prin şcolarizarea elevilor - fără admitere - în clasa a IX-a.. Practic, ar fi fost o clasă a IX-a gimnazială, dar cu profesori de liceu (pentru a nu afecta norma profesorilor de liceu care, prin introducerea clasei a IX-a în gimnaziu, ar fi pierdut ore)

*Din păcate, au fost probleme cu legalitatea acesteia. Dacă la fiecare şcoală ar fi apărut joia (30.04.2009) afişe de genul:
Această unitate se află în grevă generală în data de 5 mai 2009 începând cu ora 8:00 era totul în regulă. Legea conflictelor de muncă spune clar că momentul începerii grevei se aduce la cunoştinţa angajatorului cu 48 de ore înainte. Evident, nu cred că s-ar fi dus cineva duminica la şcoli să pună afişe.

Pe viitor, cred că instanţele europene vor fi soluţia.

KQQ

Mesaje : 22
Data de înscriere : 02/05/2009

Sus In jos

„Joaca de-a greva” Empty Re: „Joaca de-a greva”

Mesaj  liviumarianpop Lun 11 Mai 2009 - 9:33

angajatorul stia
si la MECI si la ISJ au fost trimise adrese in acest sens
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

„Joaca de-a greva” Empty Re: „Joaca de-a greva”

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum