LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

pretransfer

3 participanți

In jos

pretransfer Empty pretransfer

Mesaj  elaS Lun 18 Mai 2009 - 14:46

Va rog sa-mi raspundeti, cei care au repartitie gyvernamentala, dar nu in invatamant, inainte de '89, iar din '90 sunt titulari in invatamant se pot tranfera, conform O.U. 40/2009?

elaS

Mesaje : 4
Data de înscriere : 14/05/2009

Sus In jos

pretransfer Empty Re: pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Lun 18 Mai 2009 - 23:32

din punctul meu de vedere nu.
Insa o sa ntreb Departamentul Juridic al FSLI
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

pretransfer Empty pretransfer

Mesaj  elaS Mar 19 Mai 2009 - 14:38

Ar fi o discriminare sa nu se poata, mai ales ca din '90 am ramas fidela invatamantului!

elaS

Mesaje : 4
Data de înscriere : 14/05/2009

Sus In jos

pretransfer Empty Re: pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Mier 20 Mai 2009 - 0:54

se pare ca nu se poate.
Nu am obtinut nimic scris in acest sens
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

pretransfer Empty Anularea repartitiei ???

Mesaj  spacemanro Mier 20 Mai 2009 - 7:28

Buna dimineata! Nu stiu de ce dar nimeni nu a observat pana acum ca sunt cateva prevederi in ordinele ministrului din 6 mai 09 care nu numai ca nu au fost respectate de ISJ dar au fost si rastalmacite dupa cum le-a convenit. Si acestea sunt:

1) NICI UNUL din ordinele 4038 si 4042 nu prevede o ierarhizare a prioritatii la alegere in ceea ce priveste pretransferarea si transferarea prin restrangere de activitate:

a) 4038: "efectuarea, în ordine, mai întâi pentru întregirea normei didactice a cadrelor didactice titulare
pe nivel gimnazial/ scoala de arte si meserii în unităŃi de învăŃământ liceal...cu ore de nivel liceal în aceeasi unitate de învătământ, apoi a
transferărilor pentru restrângere de activitate si a pretransferărilor în aceeasi sedintă publică".

b)4042: "Repartizarea pe posturi didactice/catedre se face în ordine, mai întâi pentru întregirea
normei didactice a cadrelor didactice titulare pe nivel gimnazial/ scoala de arte si meserii în unităŃi de
învăŃământ liceal...cu ore de nivel liceal
în aceeasi unitate de învăŃământ, ... si apoi, în ordinea
descrescătoare a punctajului obtinut prin evaluarea activitătii
, prin transfer ca urmare a restrângerii de
activitate în ordinea prevăzută la art. 24 din prezenta Metodologie si pretransferare în ordinea
prevăzută la art. 14 alin. (1) din prezenta Metodologie.

2) Aceste ordine nu pot intra in vigoare pana cand nu sunt publicate in Monitorul Oficial: 4038 a fost publicat in 15.mai.09, iar 4042 a fost publicat pe 18.mai.09, adica cu o zi inaintea inceperii repartitiilor !!! Este oare legal ?

3) Poate sa-mi spuna si mie cineva ce reprezinta coloana cu "Spec.1, Spec.2" (cred ca era a cincea de la stanga la dreapta) din tabelul afisat cu punctajele fiecarui concurent ? La unii apare o nota (de ex: 5,30) iar la altii apare 0,00.

Nu ar fi trebuit sa se faca repartitia tinand cont DOAR de criteriul punctaj si cumulandu-se participantii la cele 2 sectiuni, pretransfer si transfer prin restrangere ???

spacemanro

Mesaje : 6
Data de înscriere : 20/05/2009

Sus In jos

pretransfer Empty pretransfer

Mesaj  elaS Joi 21 Mai 2009 - 8:14

E posibil pretransferul celor cu repartitii guvernamentale inainte de '89, asa e si normal. M-am interesat la MECI. Ar fi normal ca si liderii de sindicat sa-si sustina membrii si sa nu faca jocul inspectorilor.

elaS

Mesaje : 4
Data de înscriere : 14/05/2009

Sus In jos

pretransfer Empty Re: pretransfer

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum