LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

probleme bursieri MEC

2 participanți

In jos

probleme bursieri MEC Empty probleme bursieri MEC

Mesaj  nicole Mier 22 Iul 2009 - 16:08

Situatia mea sta cam in felul urmator: am obtinut a treia medie la istorie in iasi fiind 3 locuri titularizabile...nu am reusit sa obtin un loc titularizabil, nici eu si nici cel de deasupra mea deoarece doua dintre ele erau special propuse pentru cei care au avut bursa rurala, conditia ca ei sa ia peste 7...in aceste conditii unul dintre posturi a fost luat de un absolvent cu 7,10...desi eu si cealalalt candidat aveam 9.35 respectiv, 9.70...O faza si mai strigatoare la cer a fost ca era singurul dintre bursieri Mec care obtinuse peste 7...in sala mai erau inca doua bursiere Mec cu 3.50 respectiv 4 care tipau in gura mare ca vor si ele post pentru ca sunt bursiere mec...inspectorul le-a spus ca trebuie sa aiba 7 si s-au mai linistit...cand le-au intrebat ce nota au spus cu voce mica si suava: "stiti, noi avem sub 5,dar suntem bursiere Mec"...A ramas un singur post Mec titularizabil liber si am intrebat daca il putem obtine(eu sau candidatul de dinainte mea), avand in vedere ca in sala nu mai era nici un bursier mec care sa ia peste 5(atat de destepti erau)...inspectorul de specialitate ne-a raspuns ca Nu, ca acel post este special pentru Mec si va fi si in august special pentru MEc,poate in august un bursier Mec va lua peste 7....Vi se pare corect?Mie nu Daca tot beneficiaza de o bursa lunara de aproximativ 350 RON in fiecare luna pe tot timpul facultatii, plus ca au aceasta sansa, ar trebui in opinia mea sa faca dovada ca sunt capabil si sa ia o nota rezonabila....nu 3.50 si 4...
Imi cer scuze domnule Marian pentru tonul folosit...rugamintea mea este sa subliniati mai clar in metodologie cum si cand se dau aceste posturi MEC...in metodologie scrie ca se dau cu prioritate(nu precizeaza clar ce fel de prioritate) si in baza notei obtinute la examen...in conditiile in care peste 90 la suta din posturile titularizabile sunt in mediul rural, sa inteleg ca noi restul care nu am fost bursieri rurali nu avem nici o sansa, putem lua si 10....vine un bursier din mediul rural cu nota 7 si ia el un post...Vi se pare corect?inteleg ca statul sa-i sprijine pe cei din mediul rural, dar de acum sa le mai ofere si posturi(culmea e ca si alea sunt putine la numar)....Cand a dat aceasta lege a vazut Ministerul cate locuri sunt in mediul rural la fiecare disciplina(anual)??in conditiile la care la o disciplina precum istoria se scot 2 locuri titularizabile anual intr-un judet...sa mai fie si ocupate de altii cu o nota mai mica decat cei care ar fi trebuit sa le ia in doar pentru faptul ca scrie pe el MEC mi se pare jenant...Stie Ministerul ca pentru cele 3 locuri s-au zbatut 150 de candidati??Cel mai corect mi se pare ca acesti bursieri sa obtina un post, dar in ordinea mediilor, laolalta cu ceilalti candidati...daca nu au reusit sa ia nota mai mare decat restul, sa dea examen pana le creste barba cyclops de cand se face distinctia in functie de localitatea/zona in care esti si nu in functie de nota pe care ai obtinut-o?
Cu respect, Nicoleta L.

nicole

Mesaje : 4
Data de înscriere : 22/07/2009

Sus In jos

probleme bursieri MEC Empty Re: probleme bursieri MEC

Mesaj  liviumarianpop Mier 22 Iul 2009 - 21:58

deocamdata acest lucur este cuprins in metodologie si in contractul MECI
o sa propun o modificrae in acest sens a metodologiei pentru anul viitor, pentru a mai crea o sansa colegilor nostrii
Multumesc pentru sugestii
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

probleme bursieri MEC Empty Re: probleme bursieri MEC

Mesaj  nicole Mier 22 Iul 2009 - 22:30

Sunt total de acord cu dumneavoastra si va multumesc pentru ca mi-ati citit mesajul....ar fi foarte bine daca aceste posturi in mediul rural s-ar acorda si in functie de cate locuri disponibile sunt in anul acela pe judet...de exemplu la romana unde sunt mai multe posturi sa li se acorde sa zicem 10 din 40 dar la istorie unde au fost trei sa ni le ia si pe alea si asa putine mi se pare incorect silent ar trebui stabilit un procentaj sa zicem un 30 la suta din locurile titularizabile sa revina absolventilor Mec...la disciplinele unde sunt 1/2 posturi mi se pare strigator la cer ca si acestea sa fie luate, si nu cu sudoarea fruntii, in functie de nota, ci doar pentru ca unii au aceasta bursa...plus ca alt lucru care mi se pare incorect este faptul ca ei au prioritate.....Practic daca toate posturile au fost in mediul rural ceea ce s-a intamplat in Iasi la istorie a fost ca posturile in procent de 70 la suta revin celor bursieri mec, iar pe procentul de 30 la suta(un singur post)s-au zbatut 150 de oameni...unii si cu 9.70 care nu au reusit sa ia...
Va multumesc si sper ca veti face ceva in acest sens!

nicole

Mesaje : 4
Data de înscriere : 22/07/2009

Sus In jos

probleme bursieri MEC Empty Re: probleme bursieri MEC

Mesaj  liviumarianpop Joi 23 Iul 2009 - 23:11

mare atentie
acerste posturi sunt ca numar egale cu numarul celor care au contract si care au depus pana in februarie cerere la ISJ ca sunt absolventi bursa MeCI
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

probleme bursieri MEC Empty Re: probleme bursieri MEC

Mesaj  nicole Vin 24 Iul 2009 - 22:26

liviumarianpop a scris:mare atentie
acerste posturi sunt ca numar egale cu numarul celor care au contract si care au depus pana in februarie cerere la ISJ ca sunt absolventi bursa MeCI
bun si in acest caz vi se pare corect...daca sunt 3 care au depus contract, statul le asigura la toti posturi si nu mai ramane nici un loc titularizabil si pentru noi ceilalti(ma refer la cazul meu, la locurile titularizabile de istorie din iasi) Sad
Va doresc o zi buna!

nicole

Mesaje : 4
Data de înscriere : 22/07/2009

Sus In jos

probleme bursieri MEC Empty Re: probleme bursieri MEC

Mesaj  liviumarianpop Vin 24 Iul 2009 - 22:59

daca nu le asigura ei trebuie sa returneze bursa
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

probleme bursieri MEC Empty Re: probleme bursieri MEC

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum