prima de nastere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

prima de nastere

Mesaj  una la data de Mier 7 Ian 2009 - 17:07

Am si eu o problema, in sensul ca:
Am nascut in anul 2006. La data respectiva am solicitat acordarea primei de nastere insa nu am primit, intrucat sindicatele se aflau in litigii pe aceasta tema. Am revenit la serviciu in acest an si am solicitat din nou acordarea acestei prime de nastere, tinand cont de faptul ca in Codul muncii se stipuleaza cum ca drepturile salariale se pot dobandi pe 3 ani in urma.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1) Sunt sau nu in drept sa beneficiez de aceasta prima? Baza legala, va rog. (pt. DA/NU)
2) Pentru DA, conform carui Contract colectiv de munca?
a) CONTRACT COLECTIV DE MUNCA Unic la Nivel National, 2007-2010 (art. 51 lit. "c" care prevede un salar
mediu pe unitate);
b) Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel de Ramura Invatamant 2007-2008,art. 36, (5), lit."f"
c) Contract Colectiv de Munca Unic la Nivel de Ramura Invatamant 2004;
d) Alte variante (mentionati)

Va multumesc!

P.S. Sa nu uitam de prevederile L 130/1996, Art.8, alin. "(2) Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior."

una

Mesaje : 2
Data de înscriere : 01/12/2008
Varsta : 47
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

prima de nastere

Mesaj  una la data de Joi 8 Ian 2009 - 8:25

adinaise a scris:Incepand cu anul 2007, cuantumul acestui drept se ridica la valoarea unui salariu mediu (simpla medie aritmetica) pe unitate.
In acest sens:
Art. 51 c) din CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCĂ nr. 2895 din 21 din 29 decembrie 2006 UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII 2007-2010:

În afară de ajutoarele prevăzute de lege, la care au dreptul, salariaţii vor beneficia şi de următoarele ajutoare:
un salariu mediu pe unitate, plătit de aceasta mamei, pentru naşterea fiecărui copil; dacă mama nu este salariată, soţul acesteia beneficiază de plata unui salariu mediu pe unitate;

Pentru conformitate, Monitorul Oficial cu numărul 5cc din data de 29 ianuarie 2007 (atentie, e vorba despre Monitorul Oficial - partea 5 !)
Da, multumesc, sunt in cunostinta de cauza. Problema mea se punea altfel. Intrucat am nascut in 2006 si sindicatele erau in litigii, pe aceasta tema, la data respectiva, beneficiez, atunci, de prevederile Art. 51 c) din CONTRACTUL COLECTIV DE MUNCĂ nr. 2895 din 21 din 29 decembrie 2006 UNIC LA NIVEL NAŢIONAL PE ANII 2007-2010, inteleg?

De ce vreau un raspuns concret in acest sens? Pt ca, la fel am gandit si eu lucrurile si am solicitat Consiliului de Administratie al scolii acordarea acestei prime, dupa cum urmeaza:
Subsemnata,.................................salariată în cadrul unităţii de învăţământ.........................., în funcţia de .........................., în temeiul art. 36 (5) lit. f) din Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel de Ramură Învăţământ, coroborat cu art. 51 lit. c) din Contractul Colectiv de Muncă Unic la Nivel Naţional, vă rog să-mi aprobaţi plata indemnizatiei pentru naşterea fiecărui copil, în cuantumul unui salariu mediu pe unitatea de învăţământ.
Anexez prezentei copia certificatului de naştere al copilului..................................

Numai ca, istetul nostru contabil sef, membru al CA, a considerat cum ca ma incadrez prevederilor CCM 2004-2006.

Drept, pentru care.... ce pot face?

Cu multumiri,

una

Mesaje : 2
Data de înscriere : 01/12/2008
Varsta : 47
Localizare : Timisoara

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: prima de nastere

Mesaj  liviumarianpop la data de Joi 8 Ian 2009 - 10:51

singura varianat,recuperasrea in instanta.
Apelati la sindicatul judetean pentru consiliere juridica
avatar
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 43
Localizare : Baia Mare Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: prima de nastere

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum