LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

nelamurire privind gradul didactic II

2 participanți

In jos

nelamurire privind gradul didactic II Empty nelamurire privind gradul didactic II

Mesaj  monica Lun 31 Aug 2009 - 15:37

D-le Liviu Marian Pop,

In august 2001 obtineam definitivatul ca invatatoare, desi in iunie 2001 fusesem absolventa Colegiului Pedagogic de Institutori- probabil pe adeverinta trebuia sa fie tiparit INSTITUTOR II.
Acum, in august 2009, am obtinut gradul II, sustinand examenele la educatoare( post obtinut prin transfer pentru apropiere de domiciliu). Din 2001, am mai absolvit Facultatea de Litere(2004) si un masterat tot de limba romana(2007). N-am avut sansa de a ma transfera in localitatea de domiciliu, pe post de profesoara si am ramas titulara pe un post de educatoare. Sunt platita ca institutor I. Totusi, pe diploma/adeverinta de gradul II voi figura ca institutor II.
IN VIITOR VOI INCERCA SA MA TRANSFER CA PROFESOARA. MI SE RECUNOSC GRADELE ? SI LA LICEU SAU NUMAI LA GIMNAZIU ? CUM STAU LUCRURILE CONFORM NOII LEGI A EDUCATIEI ?
Sa ma duc la universitatea unde am sustinut gradul si sa solicit sa fie scris institutor I si nu II ?
Daca raspunsul dv. e DA, SE RECUNOSC GRADELE DIDACTICE, va rog sa imi scrieti si nr. legii, articolului.
Va multumesc.

monica

Mesaje : 3
Data de înscriere : 31/08/2009

Sus In jos

nelamurire privind gradul didactic II Empty Re: nelamurire privind gradul didactic II

Mesaj  liviumarianpop Mar 1 Sept 2009 - 22:35

conform actualei legislatii se acorda
in viitorul cod se propune sa nu se recunoasca
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

nelamurire privind gradul didactic II Empty Bologna si studii superioare de tip vechi

Mesaj  monica Mier 2 Sept 2009 - 14:53

Eu am studiat 12 ani pentru a deveni cadru didactic : 5 ani de liceu pedagogic + 5 ani de facultate ( LITERE) + 2 ani de master.
Dupa noul sistem, numit Bologna dupa 3 ani ( nu dupa 7 ca in cazul meu) poti deveni profesor.
Ma simt frustrata. Practic 4 ani in plus am platit taxe si mi-am cheltuit timpul pe la facultati. Nu exista nicio compensatie.
Am citit si eu Codul educatiei. N-am inteles daca macar masteratul are vreo valoare. Are sau nu ? De punctaj la transfer e bun ?
Propun ca si in noua lege sa se recunoasca gradele didactice indiferent de postul didactic ocupat ( toti am avut parte de inspectii, iar la educatoare sau invatatori au fost sustinute 2 probe scrise si una orala, la profesori doar 2 probe).
In 2005 am sustinut un concurs de titularizare ca profesoara , am obtinut media 9.40, dar postul pe care trebuia sa il ocup era la 57 km de domiciliu fata de 5 min. de casa - postul de educatoare titulara obtinut din 1999.
Propun ca masterul sa aiba si valoare financiara.
Va rog, d-le Pop sa puneti pe lista dv. de propuneri si cele doua lucruri semnalate de mine.
Ma deranjeaza ca MECI nu are o adresa de contact. D-na Andronescu prea comunica ~direct~ cu cadrele didactice.
Multumesc.

monica

Mesaje : 3
Data de înscriere : 31/08/2009

Sus In jos

nelamurire privind gradul didactic II Empty Contam sau nu ?

Mesaj  monica Mier 2 Sept 2009 - 15:07

D-na Andronescu nu prea comunica direct, propunerile noastre privind proiectul legii inv. nu stiu daca au fost bagate in seama. Nu cred ca d-na ministru se uita pe forum. Ar fi utila o adresa de contact. O sa scriu ca pe vremea bunicii - scrisoare clasica pe adresa MECI, cu confirmare de primire. Stiti cumva o adresa de contact a MECI ?
Va rog inca o data sa includeti cele doua propuneri ale mele pe lista dv. pale

monica

Mesaje : 3
Data de înscriere : 31/08/2009

Sus In jos

nelamurire privind gradul didactic II Empty Re: nelamurire privind gradul didactic II

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum