LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

concediu creştere copil/ prelungire

3 participanți

In jos

concediu creştere copil/ prelungire Empty concediu creştere copil/ prelungire

Mesaj  aurapopescu Joi 28 Ian 2010 - 19:55

Nu ştiu în ce măsură ţine de d-voastră sau ne puteţi ajuta, dar, mamele ar putea beneficia de CIC pentru o perioadă de 3 ani, deoarece, între 2 şi 3 ani,copilul nu poate fi dus la grădi, iar creşele sunt o specie pe cale de dispariţie- la oraş, iar la ţară,....!!!!!
Vă mulţumesc pentru răbdarea şi bunăvoinţa de a fi citit ce am scris.

aurapopescu

Mesaje : 29
Data de înscriere : 15/01/2009

Sus In jos

concediu creştere copil/ prelungire Empty Re: concediu creştere copil/ prelungire

Mesaj  liviumarianpop Joi 28 Ian 2010 - 22:39

doar pentru motive medicale. medicul de familie va poate da mai multe detalii
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

concediu creştere copil/ prelungire Empty Re: concediu creştere copil/ prelungire

Mesaj  aurapopescu Lun 22 Feb 2010 - 19:35

Cred că ar trebui modificată legea.

Termini concediul. Nu ai cu cine lăsa copilul (părinţii în alte localităţi, bonă- de unde bani?, la grădiniţă nu ţi-l primeşte iar creşă nu există.) Să-l duci (pe copil) la bunici şi să nu-l poţi vedea decât săptămânal sau mai rar- depinde de distanţa la care se află aceştia- iarăşi este o soluţie aiurea de tot. Mai bine mă duc în străinătate la lucru, e mai bine plătit, dacă tot e să nu fiu alături de copil!
Şi-apoi, o bunică e singură, are 84 de ani( deci poate muri oricând şi până o găseşte cineva, ce face copilul de 2 ani?- că eu sunt în altă localitate sau chiar judeţ. la lucru, am grijă de copiii altora, şi-nnebunesc de grija copilului meu).
Nu cred că sunt singura aflată în această situaţie.
Cred că exprim părerea multor mame aflate în situaţia mea.

Cred că ar trebui modificată legea.
Sindicatele ar trebui să lupte pentru noi în acest sens.

Vă mulţumesc pentru răbdarea de a citi.

aurapopescu

Mesaje : 29
Data de înscriere : 15/01/2009

Sus In jos

concediu creştere copil/ prelungire Empty DE ACORD!!!

Mesaj  alinarumega Mier 24 Feb 2010 - 13:42

Bună!
Şi eu sunt în aceeaşi situaţie. Şi nu am stomac să rezolv problema prin derogarea aceea de la medicul de familie - nu este cazul să susţin că fiul meu suferă de vreun handicap sau mai ştiu eu ce boală - că este sănătos tun şi l-aş mânia pe Dumnezeu.
Aşa că mă voi înscrie la un masterat şi pe baza chitanţei de înscriere îmi voi prelungi CIC cu un an - concediu de studii, la care avem dreptul legal.
Am studiat problema şi în mod cert este mai ieftin decât să plătesc pe cineva, plus că nu voi pierde momentele unice din viaţa copilului meu.
Dacă statul ne-a oferit această portiţă,în imensa şi neţărmuita lui bunătate , este păcat să nu profităm. Plus că, în zilele noastre, să lupţi pentru o carieră didactică este lupta cu morile de vânt.
Interesaţi-vă şi dvs dacă nu puteţi profita de acest drept şi faceţi-o!
Fără regrete!

alinarumega

Mesaje : 9
Data de înscriere : 17/04/2009

Sus In jos

concediu creştere copil/ prelungire Empty Re: concediu creştere copil/ prelungire

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum