LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

profesor inv primar

+5
mariaanna
liviumarianpop
ELENA AILINCAI
nora
cimmanu
9 participanți

In jos

profesor inv primar Empty profesor inv primar

Mesaj  cimmanu Mier 3 Mar 2010 - 22:29

Am absolvit un liceu teoretic (fara profil pedagogic) iar dupa asta am absolvit facultatea Stiintele educatiei pedagogia invatamantului prescolar si primar.
La scoala mi s-a spus ca nu pot ocupa functia didactica de profesor in invatamantul primar deoarece nu am liceu pedagogic. Si desi Ordinul MECTS nr. 3235/2010 prevede la Art. 1 (1) ca:

Condiţiile de ocupare a funcţiilor didactice de profesor în învăţământul preşcolar şi profesor pentru învăţământul primar sunt îndeplinite de absolvenţii cu diplomă ai ciclului I de studii universitare de licenţă cu specializarea „Pedagogia învăţământului primar şi preşcolar” repartizaţi în învăţământul preuniversitar pe posturi de: educatoare, educatoare/educator, educatoare/educator itinerant/de sprijin, învăţător, învăţător-educator sau învăţător itinerant/de sprijin.

mi s-a spus ca acest articol nu se refera si la situatia mea deoarece titulul acestui ordin este "O R D I N privind aprobarea specializărilor de nivel universitar care conferă dreptul absolvenţilor liceelor pedagogice de a ocupa funcţiile didactice de profesor în învăţământul preşcolar şi profesor în învăţământul primar"

Adica acest ordin a fost dat doar pentru cei care au absolvit licelul pedagogic.


Luand in considerare lipsa unei viziuni unitare privind modul de aplicare al acestui ordin apreciez ca varianta optima ar fi daca toate scolile ar primi din partea inspectoratelor scolare precizari mai clare privind categoriile de personal didactic care pot ocupa functii de profesor in invatamantul primar sau prescolar. V-as ruga sa ma lamuriti. Va multumesc .

cimmanu

Mesaje : 1
Data de înscriere : 03/03/2010

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  nora Dum 7 Mar 2010 - 17:21

Trebuie sa te incadreze! Daca nu, trebuie sa faci o cerere catre directorul unitatii pentru reincadrare pe post conform legii 387/ 17 dec 2009 si daca nu, te sfatuiesc sa te adresezi sindicatului din orasul tau....ei te vor invata care sunt pasii de parcurs mai departe! Dar este un drept pe care ti-l incalca...pt ca nu stiu sa citeasca o lege, un ordin etc! Noi am trecut prin asa ceva, dar am castigat in final!

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  ELENA AILINCAI Dum 7 Mar 2010 - 18:06

Am terminat liceul pedagogic - 4 ani + Colegiul de institutori - zi, 3 ani + Facultatea de sociologie - psihologie, ID, 4 ani, 2003-2007 si nu sunt incadrata ca prof. ptr. inv, primar, invocandu-se Ordonanta 1609/2004, desi n-ar trebui sa se aplice retroactiv. Poate cineva sa ma lamureasca?

ELENA AILINCAI

Mesaje : 2
Data de înscriere : 07/03/2010

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  liviumarianpop Dum 14 Mar 2010 - 12:51

un memriu catre inspectoratul scolar si sindicatul judetean, la care sa atasati si copii de pe actele de studii si foi matricole poate sa lamureasca mult mai bine situatia dvs
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  ELENA AILINCAI Dum 14 Mar 2010 - 21:21

Multumesc! Am rezolvat!

ELENA AILINCAI

Mesaje : 2
Data de înscriere : 07/03/2010

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  liviumarianpop Dum 21 Mar 2010 - 16:10

bravo
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  mariaanna Vin 26 Mar 2010 - 16:26

Ma aflu in CIC de anul acesta scolar.DIN 2008 am licenta in PIPP si sunt absolventa a liceului pedagogic.Nu mi s-a operat inca in cartea de munca cu noua incadrare,desi ar fi trebuit din 2009 aprilie ,odata cu OUG 40.
Am trimis o cerere la ISJ pentru lamurirea acestui lucru .Dupa ce ca nu mi-a dat un raspuns concret problemei mele, ci numai mi s-au insiruit niste legi, mi-au scris in final, ca plata se va face conform legii 330 ,ca profesor SSD....
Eu ce sa mai inteleg???
D-LE POP, DUMNEAVOASTRA CE ZICETI?
E POSIBIL CA CEI DE LA ISJ SA FIE ATAT DE DEZINFORMATI SAU NOI, CEI MULTI ,SA FIM ATAT DE PROSTI INCAT SA ACCEPTAM TOT CEEA CE NE SPUN EI?

mariaanna

Mesaje : 21
Data de înscriere : 06/01/2009
Varsta : 45
Localizare : Neamt

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  liviumarianpop Sam 27 Mar 2010 - 18:12

faceti constetatie la incadrare si un material la ISJ si sindicate
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  VESELIA Dum 25 Apr 2010 - 9:47

Sunt cadru didactic si :
- Am terminat, in anul 1989, Liceul Pedagogic "Stefan cel Mare", din Bacau, cu specializarea "invatator", profilul "Pedagogic - Invatatori".
- In anul 2002 am absolvit, cu diploma de absolvire, in cadrul Universitatii "Al. I. Cuza" din Iasi, filiala Bacau, Colegiul Universitar de Institutori, de 3 ani, in profilul Sociopsihopedagogie, specializarea Institutor - Limba engleza.
Ţinând cont de şi în conformitate cu prevederile coroborate şi corect interpretate ale:
- Legii nr. 387/2009 privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 40/2009 pentru modificarea şi completarea Legii învăţământului nr. 84/1995 şi a Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic – Publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 898, din 22 decembrie 2009 – conform Art. II, punctul 11, litera d, şi Anexa II a Art. II – puncul 1;
- Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice (art. 38) – Publicată în Monitorul Oficial, Partea I nr. 762 din 9 noiembrie 2009;
- HG nr. 749 din 24 iunie 2009 Anexa 1 - Publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 465 din 06/07/2009;
- Ordinului 3235 din 9 februarie 2010 – Publicat în Monitorul Oficial 130 din 25 februarie 2010 – conform Art. I, alineatul 3, litera a;
- Centralizatorului privind disciplinele de învăţământ, domeniile şi specializările, precum şi probele de concurs valabile pentru încadrarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar 2010 - anexa la OM nr. 6052/4.12.2009 – domeniul Cultură Generală, pagina 4, nr. crt. 3.
Care este încadrarea corectă : INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR SSD ?
Din luna februarie am tot fost trimisa pe la sindicat, ISJ, toti raspunzand, verbal, ca as fi PROFESOR SSD. Dar domnul director vrea raspuns scris. Cum sa procedez si in acest caz?
Astept raspunsul, cu nerabdare. Multumesc!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 52
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  nora Joi 29 Apr 2010 - 11:47

Trebuie sa fii incadrata ca profesor SSD! Eu sunt exact in aceeasi situatie...dar s-a rezolvat! Daca vrei iti pot trimite si ceva scris, daca directorul tau cere asa ceva, cu toate ca, el ar trebui sa fie principala persoana care sa stie sa citesca corect un text de lege!

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  VESELIA Sam 1 Mai 2010 - 11:43

Nora, ti-am trimis 2 MP. Multumesc!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 52
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  VESELIA Dum 2 Mai 2010 - 21:56

Te rog, Nora, trimite-mi si mie ce ai tu, pt a putea rezolva aceasta situatie! Te rog sa imi spui (daca vrei) cum ai rezolvat aceasta! Cum i-ai convins (pe director si secretara), ca sunt studii superioare de scurta durata si ca te incadrezi ca profesor? Multumesc!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 52
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  nora Lun 3 Mai 2010 - 20:25

Usor nu mi-a fost...dar am reusit! M-au ajutat cei de la SIP Buzau, care sunt devotati in tot ceea ce fac...iar jurista este o desteapta! Am nevoie de adresa ta de e-mail pt a-ti trimite documentul necesar!

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  VESELIA Mar 4 Mai 2010 - 10:48

VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 52
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  stefaste Mar 4 Mai 2010 - 17:23

Domnule Pop ,
La 1sept.2009 am fost incadrata ca institutor I,ca urmare a absolvirii lic.ped.+ fac. de geografie la USH ,ID.
Am fost incadrata ca prof. inv. primar la 1 ian.2010 pana acum ,cu decizie de incadrare si salarizare. .Zilele trecute m-a anuntat directorul ca nu ma mai plateste ca prof. ci ca inst.I ,deoarece ID la USH nu este acreditat.Am refuzat sa primesc decizia si nici nu am semnat ca refuz ,cerandu-i sa-mi prezinte o adresa de la ISJ prin care se specifica caror legi nu pot fi in continuare prof.inv. primar.Afirma ca nu are asa ceva .Va rog sa ma ajutati cu un sfat cam ce ar trebui sa fac.As dori sa stiu daca o decizie data poate fi anulata,retrasa.
ISJ a recunoscut studiile superioare,eliberand decizie de inst.I, in septembrie 2009.
Multumesc anticipat!
Sanatate!

stefaste

Mesaje : 3
Data de înscriere : 04/08/2009

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  sce76 Mier 5 Mai 2010 - 15:28

Nu pot invoca nici o lege, pentru ca nu exista.
Este valabila diploma pentru a fi incadrata institutor, pentru ca e pentru mai putini bani... Very Happy Wink Laughing
sce76
sce76

Mesaje : 20
Data de înscriere : 20/12/2009

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  VESELIA Vin 7 Mai 2010 - 13:28

nora a scris:Usor nu mi-a fost...dar am reusit! M-au ajutat cei de la SIP Buzau, care sunt devotati in tot ceea ce fac...iar jurista este o desteapta! Am nevoie de adresa ta de e-mail pt a-ti trimite documentul necesar!


Nora ... astept ajutorul tau, dar ... Am scris adresa de e-mail. Te rog sa imi trimiti documentul. Multumesc!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 52
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

profesor inv primar Empty lamurire incadrare profesor inv prescolar

Mesaj  l_ralu Sam 11 Iun 2011 - 7:47

buna ziua, scriu destul de tarziu la acest subiect, dar sper sa mai primesc lamuriri.
sunt educatoare, am terminat in anul 2002 liceul pedagogic, am urmat facultatea de istorie din cadrul UBB Cluj si modulul pedagogic. se poate sau nu se poate sa fiu incadrata ca profesor pentru invatatmantul prescolar?
va multumesc

l_ralu

Mesaje : 1
Data de înscriere : 11/06/2011
Varsta : 41

Sus In jos

profesor inv primar Empty Re: profesor inv primar

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum