LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

spor doctorat

3 participanți

In jos

spor doctorat Empty spor doctorat

Mesaj  misu_gabitza Sam 6 Mar 2010 - 20:07

Am obtinut titlul stiintific de Doctor in Informatica in ianuarie 2010 si as dori sa stiu daca pot beneficia de sporul de 15% care se acorda celor din invatamantul preuniversitar. Reglementarile legale actuale pe care le-am studiat, mi-au aratat ca exista o OUG nr. 1/2010 care abroga art.50 alin 10 (se refera la acest spor) din Statutul Personalului Didactic. Curios este insa faptul ca persoanele care au obtinut titlul inainte de 2010 primesc acest spor, iar cei care l-au obtinut sau il vor obtine din 2010 ...NU. Mie acest lucru imi suna foarte clar a DISCRIMINARE si NEDREPTATE, atâta vreme cât anul 2010 trage o linie clara si de referinta intre persoane care detin acelasi titlu stiintific. De ce oare cei din educatie "promoveaza" perfectionarea continua a cadrelor didactice? Am inteles ca sindicatul se va adresa (sau s-a adresat deja) Avocatului Poporului pentru a contesta la Curtea Constitutionala aceasta OUG, si, as dori sa stiu care este stadiul actual al acestui demers..inainte de a ma adresa justitiei din România. Multumesc.

misu_gabitza

Mesaje : 5
Data de înscriere : 09/02/2009

Sus In jos

spor doctorat Empty Re: spor doctorat

Mesaj  liviumarianpop Dum 14 Mar 2010 - 11:56

Din pacate CCR ne.a raspuns ca aceasta ordonanta este constitutionala.
Din pacate din ianuarie 2011 nimeni nu va mai beneficia de acest spor. Colegii dvs care au acest spor dinainte de 1 ian 2010 o sa il primesca compensatoriu doar in 2011. Asta daca nu reusim s aanulam acel art din OUG 1 prin discutiile pe legea sal unitare
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

spor doctorat Empty spor doctorat

Mesaj  monikmonik Vin 14 Mai 2010 - 6:55

sunt asistent universitar doctor din 2010, si v-as intreba: chiar nu se poate face nimic referitor la aceasta ordonanta? ce se intampla daca celor care iau in continuare sporul li se va include, incepand cu 2011, acest spor in salariu? (adica nu merg pe principiul 'sa moara si capra vecinului', ideea e sa ne traiasca caprele la toti!) atunci noi, 'fraierii' cu doctorat din 2010 inseamna ca nu vom maiprimi in vecii vecilor ceva pentru ca ne-am distrus sanatatea prin scoli; de ce nu s-a mediatizat aceasta ordonanta, nu s-a stiut mai nimic de ea sau, cel putin, nu s-a discutat pe marginea ei clar, pe intelesul tututor
parerea mea este ca s-a aprobat cumva 'pe sub masa', ca sa stie cat mai putina lume...
cum se poate sa fie declarata constitutionala de catre CC? este ilegala, este discriminatorie, cum spunea si celalalt coleg, noi vom ramane pe vecie fara si-asa putinul 15% din salariile noastre infime, desi si am muncit pt. doctorat ca si ceilalti, cum este posibil asa ceva, este strigator la cer? chiar nu se poate face nimic?

monikmonik

Mesaje : 1
Data de înscriere : 14/05/2010

Sus In jos

spor doctorat Empty Re: spor doctorat

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum