directorul intra la restrangere?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

directorul intra la restrangere?

Mesaj  vrajitoarea la data de Sam 20 Mar 2010 - 19:54

Daca intr-o scoala se restructureaza un post de geografie si directorul adjunct al unitatii( care a ocupat postul prin concurs) preda aceasta disciplina, acesta intra sau nu in evaluarea dosarelor pentru restrangere?

vrajitoarea

Mesaje : 4
Data de înscriere : 11/05/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: directorul intra la restrangere?

Mesaj  nandry la data de Dum 21 Mar 2010 - 13:21

toate cadrele din sc intra la restrangere, iar pers care are functia de director are 1 punct in plus in fisa de restrangere care poate fi "anihilat" de un curs de perfectionare cu 30 credite(care valoreaza tot 1 punct),o participate la un simpozion international sau un articol intr-o revista de specialitate ( cu ISSN sau ISBN studiu) care val tot 1 punc......asa ca succces!!!!

nandry

Mesaje : 13
Data de înscriere : 15/03/2010

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: directorul intra la restrangere?

Mesaj  liviumarianpop la data de Dum 21 Mar 2010 - 16:04

Art. 8. (1) În cazul existenţei a două sau mai multe cadre didactice titulare la aceeaşi specialitate, pentru stabilirea cadrului didactic căruia i se completează norma didactică la nivelul unităţii de învăţământ, conform prevederilor art. 7 din prezenta Metodologie, se aplică criteriile de punctaj de la restrângerile de activitate, prevăzute în anexa nr. 2 care face parte integrantă din prezenta Metodologie, inclusiv pentru cadrele didactice titulare în învăţământul preuniversitar care ocupă funcţii de conducere, îndrumare şi control prin detaşare în interesul învăţământului. Fac excepţie cadrele didactice care se încadrează în prevederile art. 13 alin. (4) lit. (c), art. 101 şi art. 106 alin. (1) din Legea nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic, cu modificările şi completările ulterioare.
avatar
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 43
Localizare : Baia Mare Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: directorul intra la restrangere?

Mesaj  vrajitoarea la data de Dum 21 Mar 2010 - 16:19

Va multumesc, am studiat articolele precizate. Deci raspunsul ar fi NU. Totusi, la ce se refera termenul DETASARE "cadrele didactice titulare în învăţământul preuniversitar care ocupă funcţii de conducere, îndrumare şi control prin detaşare în interesul învăţământului ".? La directorii numiti fara concurs?

vrajitoarea

Mesaje : 4
Data de înscriere : 11/05/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: directorul intra la restrangere?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum