LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

grile de salarizare

4 participanți

In jos

grile de salarizare Empty grile de salarizare

Mesaj  Doina Mier 29 Apr 2009 - 9:02

Buna ziua,
Domnule Pop, va rog frumos daca puteti sa ma lamuriti in legatura cu grilele de salarizare.
Sunt din judetul Suceava si am inteles ca din 2007, suntem platiti dupa grile de salarizare gresite.
Am dat in judecata si am castigat, dar am inteles ca nu vom primi niciodata banii acestia deoarece totul depinde de primarii si cum ei nu au niciodata bani.... deci am fost furati pe fata, dar nimeni nu este pedepsit pentru acest lucru.
Am intrebat la secretariat si apoi pe liderul de sindicat, daca am castigat procesul si s-a recunoscut ca grilele dupa care suntem platiti sunt gresite, de ce nu suntem platiti de acuma dupa grila corecta. Raspunsul pe mine ma stupefiat. ,,Nu au fost prinsi acesti bani in buget si oricum vine descentralizarea si vom fi platiti dupa cum negociem".
Am replicat si eu ca acest lucru se va intampla dupa un an, dar pana atunci de ce se persista in greseala, de ce nu cautam o modalitate de a se respecta salarizarea asa cum am inteles ca o au celelalte judete.
Va intreb?
1. Cate judete mai sunt platite dupa grila veche(gresita)?
2. Ce trebuie sa facem ca sa fim platiti cu grila corecta?
3. Mentionez ca salariul meu este acuma de 1540 si dupa grila corecta ar trebui sa fie de 1940.
4. De ce cei care au gresit mai stau in functii si nu sunt predepsiti?
5. Nu cred ca cel la care i se ingheata salariul la 1940, se poate compara cu cei la care li se ingheata salariul la 1540, desi amandoi fac aceeasi meserie si depun acelasi efort.
Va multumesc mult si va doresc o zi buna!

Doina

Mesaje : 5
Data de înscriere : 19/02/2009

Sus In jos

grile de salarizare Empty Intrebare salariu

Mesaj  matpet Mier 29 Apr 2009 - 15:01

Sunt profesoara de 22 ani la un liceu in Campulung,Arges,iar situatia prezentata de d-na din Suceava e identica cu cea din orasul nostru.D-l Voica,lider FSLI-Muntenia,Pitesti a castigat procesul ,ar trebui sa ni se plateasca diferentele,pe care unii profesori din scolile pitestene le-au primit.Raspunsul pentru Campulung,dat de o d-na directoare la primarie a fost transant:"nu avem bani!".
Mai grav este faptul ca ,in luna aprilie, n-o sa primim salariul intreg,se vehiculeaza un minus de pana la 30%.
Si situatia cea mai grava,d-le Pop este ca nu avem lideri care sa lupte pentru noi,care sa tina legatura cu d-voastra,chiar si cu d-l Voica,seful direct.Nu am semnat nimic legat de miscarile de protest ce se anunta in mass-media.Nimic.
As vrea sa ies in strada,sa merg in fata Primariei Campulung,sa protestez.Dar cum?Nu sunt lider ,ci un membru simplu,care simte ca e uitat de D-zeu.
Astept raspunsul d-voastra,situatia salariului "furat" de guvernanti e grava pentru mine,ca si pentru alti colegi.Nu accept sa muncesc la catedra cu devotament,pentru ca "ministra" Andronescu sa-si bata joc de munca noastra.Salariul trebuie dat integral,iar d-sa ar trebui sa lamureasca problema,asa cum a "lamurit" d-l Pogea,aseara.
Iar diferentele castigate in instanta cum,cand si cat se vor da?De ce nu se calculeaza de acum corect grila de salarizare,ca se pierd puncte la pensie?!
Ce se mai poate face,legat de actiunile noastre,pentru a-i determina pe d-nii ajunsi "sus" sa respecte legea?Sa ne dam foc,sa marsaluim ca cfr-istii azi,care au luat"teapa" de la Berceanu,care se plimba,"in interes de..."pe banii nostri?
Cum facem sa avem un lider in liceul nostru,neales de el insusi,fiind prieten cu d-l Voica?E grav ca nu-i pasa,mai are putin pana la pensie si nu e motivat.Aproba ce ii spui,dar nu actioneaza.Eu stiu ca numai o persoana dinamica, poate reprezenta interesele profesorilor.Si legat de acest subiect ,exista lider peste 6 membri,dar si lider "numit" de la Pitesti ,ce conduce in jur de 30 membri,numai in scoala noastra.
Concluzia...traim intr-un codru uscat,in care nu se respecta legi,in care toti sunt numiti in functii dupa "relatii",in care noi,cei multi nu mai avem incredere in societate.Cum sa fii un dascal bun daca iti pierzi increderea in societatea in care traiesti?

matpet

Mesaje : 1
Data de înscriere : 29/04/2009

Sus In jos

grile de salarizare Empty Re: grile de salarizare

Mesaj  liviumarianpop Mier 29 Apr 2009 - 16:58

va rog sa imi trimiteti pe email liviumarianpop@yahoo.com copii de pe hotararile respective pentru a vedea despre ce speta este vorba.
si sa vad cum FSLI va poate ajuta
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

grile de salarizare Empty Re: grile de salarizare

Mesaj  MIHAELA B.32 Joi 7 Mai 2009 - 11:11

liviumarianpop a scris:va rog sa imi trimiteti pe email liviumarianpop@yahoo.com copii de pe hotararile respective pentru a vedea despre ce speta este vorba.
si sa vad cum FSLI va poate ajuta
Incercati sa faceti in asa fel incat toata lumea sa fie platita dupa grilele corecte,ca facem parte din acelasi sistem.Dar,ce se mai poate spune in aceasta tara a nimanui,in care suntem batjocoriti si in care legile sunt facute pentru a fi incalcate?Cred ca in acordul semnat ieri ar fi trebuit sa introduceti si acest aspect,nerespectat de ani de zile.Dar,ca de obicei,la noi unii sunt ''mai egali'' decat altii.Si mai stiu ca,din pacate,singur nu puteti face nimic.

MIHAELA B.32

Mesaje : 10
Data de înscriere : 01/02/2009

Sus In jos

grile de salarizare Empty Re: grile de salarizare

Mesaj  liviumarianpop Sam 9 Mai 2009 - 12:02

am ridicat si la minister aceasta [problema
Stiu de situatia aceasta ca este in 3 judete.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

grile de salarizare Empty Re: grile de salarizare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum