LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani)

3 participanți

In jos

posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani) Empty posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani)

Mesaj  alisia411 Joi 7 Mai 2009 - 8:31

1. Desi am citit pe un forum de discutii ca pot opta in sesiunea de pretransferari si pentru un post cu viabilitate mai mica de 4 ani, cand am depus dosarul pentru pretransfer si l-am intrebat pe domnul inspector de la personal despre un post cu viabilitate de 3 ani am primit raspunsul "Nu ati citit pe lista ca este netitularizabil? Cum sa optati pentru el? ". Nu a stat la discutii cu mine. Ce voi face in sala in ziua in care se fac optiunile? Imi puteti da va rog un raspuns insotit de numarul legii pe care ma pot baza in discutie si articolul de lege?

2. Daca totusi mi se accepta cererea pentru acest post, voi fi titular cu drepturi depline? Voi putea participa inca de la anul la pretransferari sau detasari sau voi avea ceva scris pe numire care ma va impiedica sa fac asta si in plus imi va crea probleme peste 3 ani in cazul in care voi ajunge la restrangere? Mi se va solutiona si mie restrangerea conform regulilor actuale: rural-rural, urban-urban?

va multumesc si va doresc o zi excelenta
Alisia Vernescu

alisia411

Mesaje : 6
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani) Empty Re: posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani)

Mesaj  MIHAELA B.32 Joi 7 Mai 2009 - 10:58

[quote="alisia411"]1. Desi am citit pe un forum de discutii ca pot opta in sesiunea de pretransferari si pentru un post cu viabilitate mai mica de 4 ani, cand am depus dosarul pentru pretransfer si l-am intrebat pe domnul inspector de la personal despre un post cu viabilitate de 3 ani am primit raspunsul "Nu ati citit pe lista ca este netitularizabil? Cum sa optati pentru el? ". Nu a stat la discutii cu mine. Ce voi face in sala in ziua in care se fac optiunile? Imi puteti da va rog un raspuns insotit de numarul legii pe care ma pot baza in discutie si articolul de lege?

2. Daca totusi mi se accepta cererea pentru acest post, voi fi titular cu drepturi depline? Voi putea participa inca de la anul la pretransferari sau detasari sau voi avea ceva scris pe numire care ma va impiedica sa fac asta si in plus imi va crea probleme peste 3 ani in cazul in care voi ajunge la restrangere? Mi se va solutiona si mie restrangerea conform regulilor actuale: rural-rural, urban-urban?

Puteti opta linistita pentru un post cu viabilitate mai mica de 4 ani,deoarece veti fi titular cu drepturi depline.In cazul in care veti ajunge la restrangere,toata catedra va intocmi dosare si va intra in restrangere persoana cu punctajul cel mai mic,nu dvs. obligatoriu.Plus de asta,in decizia pe care o veti primi de la inspectorat,nu se specifica faptul ca postul e viabil mai putin de 4 ani.Acest aspect apare,daca nu ma insel,in Statutul Personalului Didactic,dar nu stiu exact articolul.Mai intrebati in legatura cu legislatia pe Forumul Profesorilor sau poate va vor raspunde chiar aici alte persoane(inclusiv domnul Pop),care cunosc mai multa legislatie decat mine.Totusi,ideea e ca puteti face ce va doriti fara probleme si va spun din experienta proprie,deoarece si eu m-am transferat anul trecut pe un post cu viabilitate de un an si nu e nicio problema.In legatura cu pretransferarea,anul acesta s-a modificat metodologia si cei de la rural,care au obtinut cel putin nota 7 la examenul de titularizare,pot lua posturi si in mediul urban.Multa bafta! Very Happy

MIHAELA B.32

Mesaje : 10
Data de înscriere : 01/02/2009

Sus In jos

posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani) Empty Re: posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani)

Mesaj  liviumarianpop Sam 9 Mai 2009 - 12:01

1. in sala il cereti,. Pan aatunci luati legatura cu liderul de sindicat judetean,.
daca sunteti la FSLi spuneti ca ati vb cu mine
2.Da. In caz de restrangere p eviitor, pleca cel cu punctajul cel mai mic.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani) Empty Re: posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani)

Mesaj  alisia411 Sam 9 Mai 2009 - 16:41

liviumarianpop a scris:1. in sala il cereti,. Pan aatunci luati legatura cu liderul de sindicat judetean,.
daca sunteti la FSLi spuneti ca ati vb cu mine
2.Da. In caz de restrangere p eviitor, pleca cel cu punctajul cel mai mic.

Multumesc mult Mihaela multa bafta si tie, multumesc domnule Liviu Pop, va voi urma sfaturile.

alisia411

Mesaje : 6
Data de înscriere : 07/05/2009

Sus In jos

posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani) Empty Re: posturi netitularizabile (viabilitate mai mica de 4 ani)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum