LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Propuneri curriculum

2 participanți

In jos

Propuneri curriculum Empty Propuneri curriculum

Mesaj  mion Dum 2 Aug 2009 - 14:40

Care este ultima propunere? Initial presa a comunicat ca nr. maxim de ore la primar si gimnazial este de 22 ore, acum a aparut informatia ca si gimnazialul va avea 30 ore ca licealul. Pana la urma cum va fi Question
mion
mion

Mesaje : 12
Data de înscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Propuneri curriculum Empty Re: Propuneri curriculum

Mesaj  liviumarianpop Dum 2 Aug 2009 - 20:43

SUNT PROPUNERILE ISE DE 22 DE ORE LA PRIMR, 30 DE ORE LA GIMNAZIU SI LICEU
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneri curriculum Empty Re: Propuneri curriculum

Mesaj  mion Lun 3 Aug 2009 - 6:37

Propunerea este corecta (cel putin din punctul meu de vedere) deoarece numarul de ore poate rezolva norma didactica a profesorilor. Care este pozitia sindicatelor? Din alt punct de vedere cred ca se pune prea mult accent pe studiul limbilor straine (vorbesc de liceu) in detrimentul altor arii curriculare. Cred ca nu ne propunem ca toti tinerii sa devina translatori. Acesta este un "curent" de moment care se va risipi asa cum in urma cu mai multi ani "cea mai buna meserie" era mecanic auto, tinichigiu, economist, avocat etc. Am toata speranta ca sunteti un lider de sindicat apropiat de nevoile invatamantului si dascalilor. Sincer m-am bucurat cand am vazut ca participati direct la negocieri.
In alta ordine de idei cred ca nu este bine sa se renunte la invatamantul profesional. Unii nu au fost inzestrati de Dumnezeu cu chemare catre latura teoretica si atunci este mai corect sa se orienteze spre latura practica foarte bine pusa la punct in scolile profesionale nu SAM. Care este parerea dv. Multumesc.
mion
mion

Mesaje : 12
Data de înscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Propuneri curriculum Empty Re: Propuneri curriculum

Mesaj  liviumarianpop Lun 3 Aug 2009 - 12:46

mai este de muncit pe acest aspect
trebuie stabilite statndardele, plecand de la cometente, dupa care discutam de nr de ore si programe
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Propuneri curriculum Empty O alta nemultumire

Mesaj  mion Joi 6 Aug 2009 - 11:11

In legatura cu descentralizarea invatamantului la nivelul primar si gimnazial cred ca pretentiile exprimate de primari in aceste zile sunt exagerate. In acest moment invatamantul la acest nivel este obligatoriu si in consecinta scolile generale nu fac altceva decat sa aplice si sa duca la indeplinire politica statului in domeniul educatiei. De ce atata dorinta de a se amesteca primarul in acest domeniu. Oare va devenii scoala o "societate de binefacere" pentru apropiatii si rudele primarului? Oare cei ce vor fii disponibilizati in urma restructurarilor din administratia publica vor trebui sa-si primeasca plata prin introducerea lor in scoli. Oricum la ora actuala primarii se considera atotputernici in comuna lor si fac ce doresc la adapostul imunitatii.
mion
mion

Mesaje : 12
Data de înscriere : 02/08/2009

Sus In jos

Propuneri curriculum Empty Re: Propuneri curriculum

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum