LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

+8
cata_2007
liviumarianpop
simona.anasia
marada
Tivadar Emanuel
marietacraciun
ionela
mangusta
12 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Sam 3 Oct 2009 - 14:26

ESTE SAU NU GREVĂ LUNI?
Nu mai înţeleg nimic. Cred că nici nu trebuie. Se taie din salariu sau nu. Nişte judeţe cică au negociat zi liberă pe 5 oct. Chiar şi fără grevă acele judeţe nu trebuie să aibă zi liberă şi să stea acasă? De ce trebuie să vină elevii la şcoală? Asta în cazul în care sunt dintr-un judeţ care cică a negociat zi liberă. Sau minte sindicalistul nostru? Care sunt judeţele care au negociat zi liberă pe 5 oct ?
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Dum 4 Oct 2009 - 12:45

Luni ese greva
din pacate Federatia Educatiei Nationale face numai greva de solidaritate. De aceea este atata deruta in randul membrilor de sindicat
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Joi 29 Oct 2009 - 11:55

revin obsedant cu acest topic şi întreb.
Dacă se opreşte activitatea în şcoli din cauza gripei "noi" se mai plătesc salariile?
Că de navetă, burse şi altele e clar că nu, deci începe economia la buget aşa cum era prevăzută prin cele 15 zile lucrătoare neplătite.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Vin 30 Oct 2009 - 0:17

normal ar trebui platite
o intrebare pe care o sa ma documentez mai bine
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Vin 30 Oct 2009 - 5:58

La un calcul scurt reiese că cei aproape 125000 de elevi de liceu care vor beneficia anul acesta de Bani de liceu dacă stau acasă o lună (în care ar fi primit banii dacă erau cursuri) în carantină vor degreva statul de circa 25 milioane ron sumă ce cred că acoperă mai mult decât suficient reducerile de salarii pe care le dorea guvernul.
Haideţi să decretăm mai repede carantina în ţară ca să nu cumva să se "stingă" focarele de gripă.
Sunt cinică, dar eficientă la calcule, ca un guvernant.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Joi 5 Noi 2009 - 2:04

in urma decizie de ieri a CCR cele 10 zile fara plata se vor acorda in cele doua luni. Ce facem?
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Joi 5 Noi 2009 - 8:46

liviumarianpop a scris:in urma decizie de ieri a CCR cele 10 zile fara plata se vor acorda in cele doua luni. Ce facem?

Păi dacă tot este situaţia grea în ţară şi nu prea se face să ne revoltăm acum (căci nu ne-ar băga oricum nimeni în seamă), hai măcar să stăm cu toţii acasă, şi elevi şi profesori, şi ne-am mai feri şi de aglomerări şi economii ptr încălzirea şcolilor şi restul economiilor care mai decurg din astea. CCR-ul şi guvernul vor să prestăm muncă patriotică şi să ţinem totuşi şcolile deschise? Eu cred că trebuie să ne apucăm să hotărâm de comun acord când întrerupem TOŢI ODATĂ activitatea (şi şcoli şi primării şi etc). Asta nu va fi GREVĂ ci aplicarea hotărârii ccr. Acum trebuie să fim mai uniţi ca oricând.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  educatoare25 Lun 9 Noi 2009 - 17:48

sigur nu ne trezim si cu intrerupere in cartea de munca? si nu ne va afecta salariul pe vara? pt concediu? si inca o intrebare concediu crestere copil se considera intrerupere pt sporul de stabilitate?

educatoare25

Mesaje : 30
Data de înscriere : 05/01/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Lun 16 Noi 2009 - 20:47

prin grila nouă de salarizare parcă nu am mai văzut acest spor de stabilitate, aşa că nu cred că trebuie să ne mai facem griji ptr el. sau da?

Oricum, nu mi se pare normal ca aceste zile reprezentând 15% să fie chipurile luate din CO de iarnă sau din orele de pregătire a lecţiilor. TAI SALARIUL, TAI şi PROGRAMUL şcolii în mod proporţional. Altfel nu văd cum. Eu la concediul legal de odihnă nu renunţ.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Mar 17 Noi 2009 - 19:16

O PORCĂRIE!!! Cică ne dă zilele libere în vacanţă când ar fi trebuit să fim în activitate. Reducerile sunt de 15,5%din salariu şi în nov şi în dec şi ne ducem şi facem şi serviciu.

Rectific. OCNĂ, nu muncă patriotică. Asta e.
"Bine" că o să se aleagă băsescu şi o să încep să rememorez vremurile dinainte de 89. Acum însă am cărţi de citit, televizor color, de mâncare. E mai bine ca pe vremea lui CEAUŞESCU? Măcar atunci nu avea România datorii. Nici să comentez nu mai pot ptr că imediat se găseşte vreun coleg ce vrea să se pună bine cu patronatul şi mă toarnă. Voi tăcea şi îmi voi vedea de treabă. Au reuşit să ne închidă gurile.

Apropos, de ce liderul din şcoală nu a făcut şedinţă de informare cu membrii, şi nici în CA nu a consemnat că nu e de acord cu propunerea directorului? Am uitat să menţionez că liderul e membru PDL. sic Twisted Evil

Adio şi n-am cuvinte
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  afinuta05 Mier 18 Noi 2009 - 16:22

buna seara...in legatura cu concediul...in cConstanta in unele scoli s-a hotarat ca acel concediu fara plata sa fie luat in timpul vacantei de Craciun......dar cate zile,,,,ce se intampla cu restul...Dumnezeu cu mila....mai stie cineva cum se procedeaza in alte judete? macar sa ne informam intre noi si sa gasim solutii cat mai ,,bune""
multumesc

afinuta05

Mesaje : 11
Data de înscriere : 17/11/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Magda74 Joi 19 Noi 2009 - 8:22

La noi in unitate nimeni nu a semnat ca este de acord cu aplicarea legii 329/ 2009, art. 10.
In sedinta Cons. de administratie la fel nu am fost de acord, insa directorul unitatii ne-a informat ca oricum va trebui sa dea o decizie interna prin care acei 15.5 % sa fie retinuti din salar si vom primi acele zile libere conform ordinului de la ISJ Cluj, adica in vacanta din decembrie.
Normal ca nu suntem de acord.Ni se pare normal ca in zilele in care nu suntem platite sa stam acasa.
Directorul insa ne-a comunicat ca nu avem voie sa ne luam acele zile neplatite in luna noiembrie.
Ce este de facut? Crying or Very sad

Magda74

Mesaje : 20
Data de înscriere : 01/09/2009
Varsta : 49

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Magda74 Joi 19 Noi 2009 - 8:31

liviumarianpop a scris:in urma decizie de ieri a CCR cele 10 zile fara plata se vor acorda in cele doua luni. Ce facem?
Parca ne-ati promis diferite forme de proteste...
Daca si acum ne lasam calcati in picioare ne meritam soarta Exclamation
Ori protestam (daca este nevoie si greva generala!) ca sa ne facem auziti ori acceptam situatia, ca doar asa-i romanul "Doamne feri de mai rau"!
Apropo Alianta bugetarilor acum ce face, doarme?!

Magda74

Mesaje : 20
Data de înscriere : 01/09/2009
Varsta : 49

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Vin 20 Noi 2009 - 8:03

De ce nu declanşăm grevă îm perioada aceasta? Dacă tot avem 31% oprit dintr-un salariu sau de două ori câte 15,5% acest lucru nu ne poate împinge la grevă ptr vreo 12 zile calendaristice (25 nov-5 dec). De ce nu o declanşăm? Şi acum chiar că vom fi uniţi. (căci deja ştim că avem salariile tăiate). Chiar dacă este declarată nelegală ce mai avem de pierdut? POPRIRILE PE SALARII ORICUM SE FAC.

deci GREVĂ ptr 25 nov-5dec

asta voiesc!!!!
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Buna idee

Mesaj  marietacraciun Vin 20 Noi 2009 - 17:21

mangusta a scris:De ce nu declanşăm grevă îm perioada aceasta? Dacă tot avem 31% oprit dintr-un salariu sau de două ori câte 15,5% acest lucru nu ne poate împinge la grevă ptr vreo 12 zile calendaristice (25 nov-5 dec). De ce nu o declanşăm? Şi acum chiar că vom fi uniţi. (căci deja ştim că avem salariile tăiate). Chiar dacă este declarată nelegală ce mai avem de pierdut? POPRIRILE PE SALARII ORICUM SE FAC.

deci GREVĂ ptr 25 nov-5dec

asta voiesc!!!!


Corect! Si eu sunt de acord.

marietacraciun

Mesaje : 45
Data de înscriere : 06/04/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Vin 20 Noi 2009 - 19:38

La noi astăzi cică s-ar fi hotărât până la urmă zi liberă 30 nov şi vacanţa să înceapă la 12 dec.
Într-adevăr sunt 6 zile lucrătoare şi nu 8 cum se vehicula iniţial.
Aşa măcar reuşesc să fac curăţenia de Crăciun mai repede şi pregătirile în tihnă.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Mar 24 Noi 2009 - 8:26

si 6 sunt mult din punctul meu de vedere
in dec nu se pot lua mai mult de 4 zile
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty ianuarie

Mesaj  LetitiaPetcu Lun 14 Dec 2009 - 19:23

Se zvoneste ca ne vor da 10 zile fara plata in ianuarie???? Sunt doar zvonuri sau se prefigureaza o realitate?
LetitiaPetcu
LetitiaPetcu

Mesaje : 12
Data de înscriere : 01/01/2009
Varsta : 46
Localizare : Ialomita

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Lun 14 Dec 2009 - 21:56

sunt zvonuri deocamdata
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty zvonuri?

Mesaj  LetitiaPetcu Lun 14 Dec 2009 - 22:48

Si daca nu vor mai fi doar zvonuri? Pana acum, cam toate zvonurile rele s-au adeverit...
Starea in care a ajuns invatamantul e jalnica si probabil ca ne va trebui sutul final ca sa nu ne mai putem ridica din groapa.
Cred ca voi trai cele mai triste sarbatori din viata mea!
LetitiaPetcu
LetitiaPetcu

Mesaje : 12
Data de înscriere : 01/01/2009
Varsta : 46
Localizare : Ialomita

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Lun 14 Dec 2009 - 22:51

asa este
si din pacate acel "balon de oxigen" numit netrecerea notelor in catalog este slab
si asta datorita noua
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Mar 15 Dec 2009 - 7:36

LetitiaPetcu a scris:Si daca nu vor mai fi doar zvonuri? Pana acum, cam toate zvonurile rele s-au adeverit...
Starea in care a ajuns invatamantul e jalnica si probabil ca ne va trebui sutul final ca sa nu ne mai putem ridica din groapa.
Cred ca voi trai cele mai triste sarbatori din viata mea!

Pentru noi mai e cum mai e deoarece au mai fost perioade cu salarii infime (vezi anii 90) şi lipsuri materiale (anii 80 şi 90) însă elevii vor avea şi educaţia dată peste cap. Să fie clar, nu pledez ptr muncă patriotică (educaţie fără plata profesorilor).
Ar trebui ca părinţii să conştientizeze situaţia şi să-i împingă de milă de silă către autoeducaţie în acele zile libere. Cultura generală eu mi-am făcut-o atât la şcoală (cu minimele surse de informaţie din manualele ceauşiste) cât şi din literatura din fondul de carte al părinţilor şi bibliotecilor.
Această situaţie care se prefigurează în anul următor va duce şi la segregarea puternică a corpului didactic. Profesori de română, matematică, limbi moderne care vor prospera şi restul ca vai de ei.
Capul de afiş al discuţiilor viitoare despre sistemul educaţional al societăţii va fi textul că se câştigă bani mulţi şi neimpozitaţi (comparativ cu alţi bugetari şi cu cei angajaţi în privat) şi că de fapt profesorii o duc bine şi mersi şi că, ce ne văităm atât.
Pentru a contracara aceast trend sindicatul trebuie să propună niscaiva măsuri guvernului ptr a nu exista anateme asupra tuturor profesorilor (sau măcar să ne "disculpe" ptr traiul mai bun, ca al altor clase pe noi "ăştilalţi", de fiecare dată când vine vorba).
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty SPAIMA

Mesaj  marietacraciun Mier 16 Dec 2009 - 17:50

Tivadar Emanuel a scris:
marada a scris:Si eu ma tem ca sporurile vor "pleca" definitiv! Slaba prestatia liderilor de sindicat. Noi de ce nu facem ca magistratii?

Buna intrebarea... pacat ca nu-i cine sa ne dea un raspuns la ea...


Mi-e tare frica de ce se va intampla in anul viitor. Un bunic m-a intrebat la scoala daca ne vor cere sa impuscam 2 din 102 vom accepta? Era nedumerit ca am acceptata zilele fara plata.

marietacraciun

Mesaje : 45
Data de înscriere : 06/04/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Magda74 Joi 17 Dec 2009 - 15:35

Ne meritam soarta, pentru ca noi suntem cei care accepam sa fim tratati in acest fel!
Tacem si rabdam...Sindicatul nu poate face NIMIC fara ajutorul membrilor de sindicat! Dar noi in loc sa tinem cont de recomandarile sindicatului ce facem? !Tacem si mergem la serviciu fara sa fim platiti!(Cel putin la noi asa s-a intamplat. Degeaba am incercat noi, cateva colege sa ne aparam drepturile, daca unele colege au fost mai ,,destepte"-ca doar nu putem sa iesim din cuvintele directorului!-)
Sa le fie rusine acelora care si-au aplecat capul si au acceptat ceea ce li s-a ordonat! Astfel nu ne vom castiga drepturile NICIODATA! Numai daca suntem uniti vom fi ascultati!
La anul vom fi trimisi in fiecare luna cateva zile in concediu fara plata...

http://www.agentia.org/anchete/Bugetarii-2...-bani--255.html

Rabdati, taceti si plangeti-va de mila!... S-au nu?!

Magda74

Mesaje : 20
Data de înscriere : 01/09/2009
Varsta : 49

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Lun 21 Dec 2009 - 12:13

Magda74 a scris:Ne meritam soarta, pentru ca noi suntem cei care accepam sa fim tratati in acest fel!
Tacem si rabdam...Sindicatul nu poate face NIMIC fara ajutorul membrilor de sindicat! Dar noi in loc sa tinem cont de recomandarile sindicatului ce facem? !Tacem si mergem la serviciu fara sa fim platiti!(Cel putin la noi asa s-a intamplat. Degeaba am incercat noi, cateva colege sa ne aparam drepturile, daca unele colege au fost mai ,,destepte"-ca doar nu putem sa iesim din cuvintele directorului!-)
Sa le fie rusine acelora care si-au aplecat capul si au acceptat ceea ce li s-a ordonat! Astfel nu ne vom castiga drepturile NICIODATA! Numai daca suntem uniti vom fi ascultati!
La anul vom fi trimisi in fiecare luna cateva zile in concediu fara plata...

Rabdati, taceti si plangeti-va de mila!... S-au nu?!

În acest caz am şi eu o propunere. De ce, dacă tot e nevoie de economii aşa mari la buget şi concedieri de sute de mii de bugetari, nu ÎNGHEŢĂM anul şcolar?
Ceea ce se face acum este bătaie de joc şi ptr noi dar mai ales pentru elevi şi părinţii acestora, plătitori de taxe şi impozite.
Sau părinţilor le convine să ne facem că muncim o jumătate de lună (ptr că nu ştiu ce chef de lecţii şi educaţie mai ai cu burta goală (de la jumătatea de salariu pe care o vom primi)) sau aşa consideră domniile lor (guvernanţii) că trebuie să aibă populaţia "şcolită". Măcar în acele luni fără salariu am putea să prestăm legal alte joburi (în străinătate, la privat, ca menajere sau muncitori calificaţi sau necalificaţi). Nimeni nu te angajează ptr 10 zile pe lună, deci o îngheţare a anului ne-ar ajuta să ştim că ptr anul şcolar 2010-2011 am avea slujbă, iar acum ne-am descurca cum am putea fiecare. Poate cine ştie nu ne mai întoarcem la catedră şi astfel se aleg şi cu restructurările de care au nevoie.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? - Pagina 2 Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum