LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

+5
di_re_lo_2007
mariaanna
licuta
VESELIA
2580725510036
9 participanți

In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  2580725510036 Joi 4 Feb 2010 - 16:42

Am obsolvit Facultatea de Pedagogie /Psihologie specializarea Pedagogie și Liceul Pedagogic de 5 ani. Cum voi fi plătită de la 1 ianuarie 2010? Este legea valabilă să fim renumerate conform studiilor și legii - profesor învățământ preșcolar? Eu nu am urmat studii superioare să trec la alt nivel de învățământ ci de a primi mai mulți bani (am 32 de ani vechime ). De ce nu se respectă legea, eu nu cer mărire de salariu - cer să fiu plătită conform studiilor. Sunt cadre didactice cu institut de 3 ani, liceul teoretic și sunt profesori. Dacă nu ne îmbătau cu apă rece, nu era nici o problemă pentru că nu speram atunci când m am înscris la facultate că vom fi plătiți ca profesori, dar dacă s au gândit la noi ”cenușăresele” (scuze pentru colegele mele educatoare) să se aplic legea. Am absolvit 16 ani de scoală, module DPPD și sunt încadrată ca institutor II. O să ne afecteze la pensie, dacă mai apucăm.
Vă mulțumesc anticipat,
B.S

2580725510036

Mesaje : 2
Data de înscriere : 04/02/2010

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  VESELIA Mar 2 Mar 2010 - 14:16

Buna ziua! Avand aceeasi problema ca si colega mea, am sa va prezint si situatia mea, poate ne lamuriti pe amandoua.
Am terminat Liceul Pedagogic "Stefan cel Mare", din Bacau, in anul 1989. Apoi am urmat Colegiul de Institutori, din cadrul Facultatii de Litere "Al. I. Cuza" - Iasi, filiala Bacau din cadrul Universitatii Bacau. Aceste studii au fost de 3 ani (terminate in 2001), iar specializarea, pe diploma de absolvire, este de Institutor - Limba Engleza.
Conform: - Legii nr. 387/2009 privind aprobarea Ordonantei de urgentă a Guvernului nr. 40/2009 pentru modificarea şi completarea Legii învătământului nr. 84/1995 şi a Legii nr. 128/1997 privind Statutul personalului didactic (art. II)
-Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitară a personalului plătit din fonduri publice (art. 38).
- HG nr. 749 din 24 iunie 2009 Anexa 1

trebuia sa fiu incadrata ca PROFESOR IN INVATAMANTUL PRIMAR, dar (azi, 2. 03. 2010) doamna secretara mi-a aratat noua lege 3235 din 9. 02. 2010, si mi-a spus ca nu ma incadrez, conform acestei legi.
In noua lege am gasit: Art. 1:
(2) Conditiile de ocupare a functiei didactice de profesor in invatamantul prescolar sunt indeplinite si de absolventii cu diploma ai liceului pedagogic cu una dintre specializarile "Educatoare", "Educatoare-Invatator" sau "Invatator-Educatoare" repartizati in invatamantul preuniversitar pe posturi de: educatoare, educatoare/educator sau educatoare/educator itinerant/de sprijin, care au finalizat cu diploma de absolvire/licenta si studii universitare de scurta sau lunga durata ori ciclul I de studii universitare de licenta sau ciclul II de studii universitare de masterat, avand inscrisa pe diploma de absolvire/licenta una dintre specializarile cuprinse in Centralizatorul privind disciplinele de invatamant, domeniile si specializarile, precum si probele de concurs valabile pentru incadrarea personalului didactic din invatamantul preuniversitar 2010, aprobat prin Ordinul ministrului educatiei, cercetarii si inovarii nr. 6.052/2009, la: a) aria curriculara "Limba si comunicare", disciplinele: limba si literatura romana, limbi clasice, limbi straine/materne si literatura universala; etc.

Intrebarea mea este: Care trebuie sa fie incadrarea mea? Institutor II, I sau Profesor?
Va rog, tare mult, sa-mi raspundeti, pentru ca nimeni nu m-a putut ajuta. Nici de la sindicat. Multumesc foarte mult!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 53
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  VESELIA Mier 3 Mar 2010 - 15:42

Am gasit raspunsul la intrebarea "profesor sau Institutor". Cautati in Ordinul 3235, din 9 februarie 2010, si in centralizatorul aferent + http://sinvlex.blogspot.com/ - blog independent despre sindicate-invatamant-lege. Sper sa va ajute cele doua documente.
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 53
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  licuta Joi 4 Mar 2010 - 20:07

1. D-le Pop, este o adevarata nebuloasa in privinta salarizarii educatoarelor si a invatatorilor cu liceu pedagogic absolvit si urmat de studii superioare Ciclul I Bolognia (specializarea Psihologie). Spuneti-mi va rog, cum ii salarizam Profesor S sau Profesor SSD?
2. Dar cei care au absolvit Postliceala invatatori educatoare, urmata de studii superioare Ciclul I Bolognia (specializarea Psihologie), acesti oameni unde ii incadram? Astept un raspuns. Multumesc anticipat.

licuta

Mesaje : 8
Data de înscriere : 10/02/2010

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  mariaanna Vin 5 Mar 2010 - 15:23

DRAGA LICUTA,IN CAZUL IN CARE "INCADREZI" DUMNEATA......DAI CEVA DIN PODUL TAU?

NOI CHIAR SUFERIM PENTRU CA IATA, SUNTEM, IN 2010 CU DIPLOMA IN MANA, DESI IN NOMENCLATORUL DE MESERII FUNCTIA DE PROFESOR PENTRU INVATAMANTUL PRIMAR SI PRESCOLAR EXISTA DIN 2005 IAR IN lEGEA INVATAMANTULUI A FOST INTRODUSA IN APRILIE 2009 PRIN oug 40 DIN 2009.DIPLOMA MEA A PRINS MUCEGAI DIN 2008 IUNIE...
CATI ANI VA TREBUI SA MAI ASTEPTAM?SI MAI ALES, DE CE TREBUIE CA TOATE PROMOTIILE SA FIE INCADRATE ODATA?
SUNTEM OBISNUITI SA FIM OBIJDUITI .UNII NE PRIVESC DE SUS CREZAND CA ACEST DREPT PE CARE IL CEREM NU NE APARTINE.DAR AM MUNCIT DIN GREU PENTRU A-L AVEA.PENTRU CE?PENTRU CA UNII DIRECTORI, SECRETARE SAU CHIAR COLEGI SA NE DESCONSIDERE...
MULTUMIM!

DOMNUL POP NU ESTE PE AICI?

mariaanna

Mesaje : 21
Data de înscriere : 06/01/2009
Varsta : 45
Localizare : Neamt

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  licuta Vin 5 Mar 2010 - 20:00

DRAGA LICUTA,IN CAZUL IN CARE "INCADREZI" DUMNEATA......DAI CEVA DIN PODUL TAU?

NOI CHIAR SUFERIM PENTRU CA IATA, SUNTEM, IN 2010 CU DIPLOMA IN MANA, DESI IN NOMENCLATORUL DE MESERII FUNCTIA DE PROFESOR PENTRU INVATAMANTUL PRIMAR SI PRESCOLAR EXISTA DIN 2005 IAR IN lEGEA INVATAMANTULUI A FOST INTRODUSA IN APRILIE 2009 PRIN oug 40 DIN 2009.DIPLOMA MEA A PRINS MUCEGAI DIN 2008 IUNIE...
CATI ANI VA TREBUI SA MAI ASTEPTAM?SI MAI ALES, DE CE TREBUIE CA TOATE PROMOTIILE SA FIE INCADRATE ODATA?
SUNTEM OBISNUITI SA FIM OBIJDUITI .UNII NE PRIVESC DE SUS CREZAND CA ACEST DREPT PE CARE IL CEREM NU NE APARTINE.DAR AM MUNCIT DIN GREU PENTRU A-L AVEA.PENTRU CE?PENTRU CA UNII DIRECTORI, SECRETARE SAU CHIAR COLEGI SA NE DESCONSIDERE...
MULTUMIM!

DOMNUL POP NU ESTE PE AICI?

ESTI TARE SUPARATA PE VIATA, DRAGA mariaanna! EU NU "DAU NIMIC DIN PODUL MEU" SI NU INCADREZ PE NIMENI. DAR SUNT OAMENI MAI PRESUS DECAT TINE. AU URMAT NNNNNN FACULTATI SI MASTERATE SI DOCTORATE SI SUNT PLATITI PROF.S . ACU LE IA SI SPORUL DE DOCTOR SI NU SE MAI PLANG ASA CA TINE. SA INTELEG CA TU AI FACUT O FACULTATE DE 3 ANI, NU AI ASA MULTE STUDII SI NU AI "MUNCIT ASA MULTI ANI". SPER SA ITI REZOLVI PROBLEMELE SI ITI DORESC SUCCES.

licuta

Mesaje : 8
Data de înscriere : 10/02/2010

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  di_re_lo_2007 Vin 5 Mar 2010 - 22:51

Stiu eu o persoana care are facultate de 5 ani ( ca sa era atunci) facuta la zi, masterat, 2 postuniversitare ca sa mai prinda o specializare (in mediul rural orele sunt prea putine pentru 1 catedra), gradul I, director de scoala si are salariul de incadrare mai mic decat o absolventa PIPP. In mana are cu un milion jumate mai mult decat doamna cu PIPP-ul care isi exprima nemultumirea ca ia in mana mai putin decat are incadrarea. Sa mai spun ca e invatatoare/profesoara pentru inv. primar/prescolar si nu are pic de voce si ureche muzicala?

di_re_lo_2007

Mesaje : 12
Data de înscriere : 09/09/2009

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  ariane Sam 6 Mar 2010 - 9:44

Buna ziua!
Sunt un invatator care, de curand, a fost incadrat ca profesor II.
Doresc sa mentionez ca am terminat un liceu teoretic+ scoala postliceala specializarea invatator/educatoare (3 ani la zi) + Univ.
Babes Bolyai, specializare- pedagogia inv. primar si prescolar ( 3 ani, ciclul I Bologna). Directorul scolii nu doreste sa ma incadreze ca prof.I deoarece nu am la baza lic pedagogic. Mentionez ca diploma are stampila si antetul unui lic. pedagogic.
De ce nu sunt incadrata corespunzator?
Multumesc tuturor celor care imi pot da un raspuns.
O primavara frumoasa!

ariane

Mesaje : 1
Data de înscriere : 06/03/2010

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  VESELIA Lun 8 Mar 2010 - 13:19

Ariane, chiar daca ai stampila de la Liceu Pedagogic, sa stii ca SPECIALIZAREA conteaza. Daca ai specializare de educator, invatator sau dubla specializare, atunci te incadreaza ca "profesor". Am o cunostinta care a terminat Liceu Pedagogic, dar specializarea este de bibliotecar - arhivar + facultate de lunga durata si nu este incadrata ca profesor, este institutor. Cauta Ordinul, care l-am dat mai sus si te lamuresti. Bafta!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 53
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  mariaanna Sam 13 Mar 2010 - 18:37

licuta a scris:1. D-le Pop, este o adevarata nebuloasa in privinta salarizarii educatoarelor si a invatatorilor cu liceu pedagogic absolvit si urmat de studii superioare Ciclul I Bolognia (specializarea Psihologie). Spuneti-mi va rog, cum ii salarizam Profesor S sau Profesor SSD?
2. Dar cei care au absolvit Postliceala invatatori educatoare, urmata de studii superioare Ciclul I Bolognia (specializarea Psihologie), acesti oameni unde ii incadram? Astept un raspuns. Multumesc anticipat.


NU SUNT DELOC SUPARATA PE VIATA, CI DOAR TE-AM INTREBAT DACA TU INCADREZI....SI DACA DAI DE LA TINE CEVA....
CAT PRIVESTE STUDIILE MELE, N-AM SA STAU SA TI LE ENUMAR, DAR AM PRINTRE ELE SI PIPP-UL....
POST FERICIT!

mariaanna

Mesaje : 21
Data de înscriere : 06/01/2009
Varsta : 45
Localizare : Neamt

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  VESELIA Lun 15 Mar 2010 - 13:19

Mariaanna, daca ai terminat PIPP-ul atunci esti Profesor - indiferent de ce liceu ai terminat. Vezi in Ordinul 3235, Art. 1, alineatul 1.
Licuta, daca esti secretara, te inteleg si stiu ca esti nelamurita (asa este si doamna mea secretara), pentru ca nu s-a explicat foarte bine situatia incadrarii. Dar au aparut cele trei - date de mine mai sus - care explica cum trebuie facuta incadrarea. Sunt multe acte de studiat pentru fiecare in parte, dar ... trebuie cautat cu atentie, mai ales in Centralizator.
Bafta, la amandoua!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 53
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  mariaanna Lun 15 Mar 2010 - 18:20

Multumesc,Veselia!
Esti mult mai prietenoasa decat altii de pe aici...
Persoana cu care am"conversat" mai inainte, dupa caracter ,nu putea fi decat o secretara acra....
Tu esti mai umana,se vede ca esti cadru didactic! cheers

mariaanna

Mesaje : 21
Data de înscriere : 06/01/2009
Varsta : 45
Localizare : Neamt

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty D-luiLIVIU POP

Mesaj  anarob Sam 24 Apr 2010 - 11:39

[i]Domnule Liviu Pop, daca va veti face timp sa ne raspundeti si noua din cand in cand, vom aprecia acest lucru. Stim ca nimeni nu e in masura, se pare, sa ne lamureasca in privinta incadrarii, dar noi, cadrele didactice, suntem cele afectate si e normal sa ne intereseze mai mult. Am absolvit Liceul Pedagogic de 5 ani, urmat apoi de Colegiul Universitar de Institutori, specializarea INSTITUTOR-LB FRANCEZA si nu mi se pare corect ca aceasta specializare ” sa nu se regaseasca in ariile curriculare enumerate de art 1 din OMECTS nr 3235/2010”, conform raspunsului ISJ- ului NT. Astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra profesional! Va multumesc!
anarob
anarob

Mesaje : 5
Data de înscriere : 24/04/2010
Localizare : NT

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  VESELIA Dum 25 Apr 2010 - 9:06

Specializarile Istitutor - Lb. Engleza si Lb. Franceza, se regasesc in ARIA CURRICULARA "CULTURA GENERALA", la pagina 4, punctul 3, ca "Institutor - lb. straina".
Din luna februarie sunt plimbata peste tot: sindicat, juristi de la sindicat si de la ISJ. Am scris peste tot, poate primesc un raspuns competent, dar ... in afara de un raspuns din partea domnului jurist de la sindicatul din Constanta ... nu mi-a mai raspuns nimeni.
Ma intriga faptul ca NIMENI nu are curajul raspunderii, pentru incadrarea noastra, toate raspunsurile primite (de la sindicat si ISJ - din judet), au fost verbale: "sunteti PROFESOR SSD". Domnul director vrea un raspuns scris.
Mie mi se par foarte clare: LEGEA + cele 2 anexe, ORDINUL + centralizatorul, dar altor persoane ... nu.
Va rog, si eu, foarte mult, domnule Liviu Pop sa ne raspundeti! Asteptam, cu nerabdare, acest raspuns. Din luna februarie v-am prezentat situatia mea si ... de atunci astept raspuns.
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 53
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  anarob Dum 25 Apr 2010 - 20:32

[i]D-na ...VESELIA, ati observat ca in aceeasi sit sunt si eu, doar ca eu am primit raspuns in scris de la ISJ NT prin care sunt informata ca voi ramane INSTITUTOR, nu Profesor, ceea ce ma intriga, deoarece specializarea noastra chiar se incadreaza in Centralizator, insa ei au spus ca NU. Bineinteles ca acest raspuns l-a multumit pe directorul scolii, care mi-a sugestionat sa ma obisnuiesc cu aceasta situatie, ceea ce nu se poate. Daca mai sunt si alte persoane care ne pot ajuta cu informatii, o rugam sa o faca! Pana atunci, totusi, il asteptam pe d-l Liviu Pop!!!!
anarob
anarob

Mesaje : 5
Data de înscriere : 24/04/2010
Localizare : NT

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  VESELIA Lun 26 Apr 2010 - 13:53

anarob a scris:[i]D-na ...VESELIA, ati observat ca in aceeasi sit sunt si eu, doar ca eu am primit raspuns in scris de la ISJ NT prin care sunt informata ca voi ramane INSTITUTOR, nu Profesor, ceea ce ma intriga, deoarece specializarea noastra chiar se incadreaza in Centralizator, insa ei au spus ca NU. Bineinteles ca acest raspuns l-a multumit pe directorul scolii, care mi-a sugestionat sa ma obisnuiesc cu aceasta situatie, ceea ce nu se poate. Daca mai sunt si alte persoane care ne pot ajuta cu informatii, o rugam sa o faca! Pana atunci, totusi, il asteptam pe d-l Liviu Pop!!!!

Am vazut, de asta am scris si eu. Si domnul director (de la sc mea), a primit raspunsul, verbal, de INSTITUTOR, dar eu ... nu sunt de aceeasi parere. Acum a mai aparut ceva, Adresa nr. 597 BO din 14.04.2010, care a fost trimisa de ISJ in toate scolile.
Drept urmare, am mai facut o cerere (a 4-a), la care am cerut nr de inregistrare, pt a putea primi raspuns oficial. Doamna secretara mi-a transmis ca domnul director va reuni consiliul de administratie (din nou), pt a discuta situatia mea. Astept sa vad rezultatul. Daca ai nevoie de cerere (sa te ghidezi), ti-l trimit. La unele sc, din judet, deja s-a facut actiunea in instanta a conducerii scolilor unde nu se aplica legea, ordinul ... etc. Mai am rabdare inca.
Poate voi primi si de aici un raspuns!
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 53
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  anarob Lun 26 Apr 2010 - 16:41

[color=darkblue][i]Sigur ca as vrea sa ma tineti la curent cu demersurile dumneavoastra, inclusiv cererea. Nu stiu daca am voie aici sa-mi las adresa de e-mail sau va trebui sa gasim o alta modalitate. Diferenta intre noi doua, si as putea spune ca, cel putin la dvs mai exista o speranta, mie mi-au trimis la scoala cei de la ISJ NT raspunsul scris la cererea mea, ceea ce l-a multumit si pe directorul scolii. Asteptam in continuare vesti de la persoanele abilitate, ramanandu-ne credinta ca Dumnezeu va face dreptate!!!
anarob
anarob

Mesaje : 5
Data de înscriere : 24/04/2010
Localizare : NT

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  anarob Mar 11 Mai 2010 - 16:23

Hello!!! D-le Liviu Pop!!! Mai sunteti pe aici? Cine ar trebui sa raspunda pe acest site daca nu dvs.? Multi mai asteptam INCA sfatul si parerea dvs...Cei cu Lic Pedagogic + Colegiul Univ de Inst., specializarea INSTITUTORI - LB FRANCEZA/ ENGLEZA ar fi trebuit sa fie sau nu incadrati ca Profesori in inv primar/prescolar??? Chiar nu e nimeni care sa se intereseze de problemele noastre? Directorii NU, Inspectoratele NU, Sindicatul NU....atunci CINE?!
anarob
anarob

Mesaje : 5
Data de înscriere : 24/04/2010
Localizare : NT

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  VESELIA Vin 14 Mai 2010 - 14:24

anarob a scris:Hello!!! D-le Liviu Pop!!! Mai sunteti pe aici? Cine ar trebui sa raspunda pe acest site daca nu dvs.? Multi mai asteptam INCA sfatul si parerea dvs...Cei cu Lic Pedagogic + Colegiul Univ de Inst., specializarea INSTITUTORI - LB FRANCEZA/ ENGLEZA ar fi trebuit sa fie sau nu incadrati ca Profesori in inv primar/prescolar??? Chiar nu e nimeni care sa se intereseze de problemele noastre? Directorii NU, Inspectoratele NU, Sindicatul NU....atunci CINE?!
Mare dreptate ai cu ... "ajutorul" ... primit! Da, domnule Liviu Pop, unii INCA mai asteapta. Sa avem 2 ani rabdare? Asa e termenul pt a putea primi banii retroactiv. ASTEPTAM RASPUNSUL! Suntem PROFESORI sau NU?
VESELIA
VESELIA

Mesaje : 22
Data de înscriere : 19/02/2010
Varsta : 53
Localizare : BACAU - ROMANIA

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Institutor sau profesor?

Mesaj  octombrie73 Joi 20 Mai 2010 - 18:25

Am inteles ca astazi joi 20 mai ati discutat si situatia noastra a incadrarii celor care au terminat liceul pedagogic si fortati de imprejurari"atunci" am urmat o facultate de drept. Am trimis actele la Federatie pentru a rezolva problema si as dori sa stiu si eu raspunsul:Voi fi incadrata ca profesor sau institutor.

octombrie73

Mesaje : 1
Data de înscriere : 19/05/2010

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  fi_fa_fun Mier 3 Noi 2010 - 15:16

Buna ziua,

Imi cer scuze anticipat daca intrebarea mea nu se va incadra perfect in topicul acesta, dar, fiind un forum destul de stufos, nu am avut rabdare sa caut chiar peste tot.
Intrebarea mea este: a incercat cineva dintre dumneavoastra Institutorii cu specializare limba engleza sau franceza, sa devina traducatori autorizati?
Adica, mai explicit: sa primeasca Autorizatia de traducator direct de la Ministerul Justitiei, fara alte examene suplimentare, ci doar in baza diplomei de absolvire?
Eu sunt absolventa a Colegiului Universitar din Craiova - Universitatea di Craiova in 2005, si am specializaea Institutor - Engleza. Si doresc sa obtin Autorizarea de traducator, fara sa mai dau bani pe niste examene muuult prea scumpe pentru buzunarul meu, plus drum la Buc. (Locuiesc in Deva).
Va multumesc foarte mult.

fi_fa_fun

Mesaje : 1
Data de înscriere : 03/11/2010

Sus In jos

INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR Empty Re: INSTITUTOR II, I, sau PROFESOR

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum