LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387

4 participanți

In jos

actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387 Empty actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387

Mesaj  store Lun 22 Feb 2010 - 20:13

Dle Pop, rabdarea noastra, a celor aflati in situatia semnalata chiar in titlul topicului, este pusa la grea incercare de tacerea sindicatelor care ezita sa ia o pozitie clara si explicita in fata situatiei create prin ordinul 3235 art 2 alineatul 2. De ce cei de varful sindicatului tac si nu vin cu o strategie de atacare in instanta a legii 387 si a OMEC 3235??? Argumentele juridice le-am descifrat si noi, asa novici ... cum ne cred unii ... ramane sa asteptam si bunavointa consilierilor juridici din sindicate. Asteptam un raspuns clar si lamuritor din partea dv ... care sunteti singurul de la varf deschis la comunicare reala cu membrii de sindicat. Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

store

Mesaje : 31
Data de înscriere : 28/03/2009

Sus In jos

actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387 Empty DISCRIMINARE-liceu pedagogic +studii superioare in afara profilului pedagogic

Mesaj  claudia750120 Lun 22 Feb 2010 - 21:02

Buna seara!
Doresc sa aduc la cunostinta ca nu doar absolventii scolilor echivalente sunt discriminati. Sunt absolventa a liceului pedagogic (5 ani) si a facultatii de drept (si modul pedagogic). Am o vechime in invatamant de 15 ani si gradul didactic I. Ma aflu pe lista celor care au studiat ,,altceva" decat profil pedagogic, pacatul meu ca nu am asteptat pana la infiintarea PIPP-ului! Consider ca doar impreuna si intr-un numar cat mai mare putem indrepta situatia.
As dori sa mai mentionez ca, in prezent, sunt masterand la management educational, profil care nu este nici el cosiderat ,,pedagogic''. Sa-l pot folosi oare altundeva decat in invatamant?
Va multumesc!

claudia750120

Mesaje : 1
Data de înscriere : 22/02/2010

Sus In jos

actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387 Empty Vrem sa se faca dreptate!

Mesaj  ailito Lun 22 Feb 2010 - 22:47

Vreau sa fiu pusa pe aceeasi treapta cu distinsii mei colegi,incadrati profesori.Ma numar printre cei discriminati in ce priveste specializarea de pe diploma de licenta care nu este agreata ca fiind disciplina in "Profil pedagogic".Nu inteleg care este logica acestei ratiuni, care a creat atatea nemultumiri,frustrari si animozitati la nivelul fiecarei institutii de invatamant scolar si prescolar.Cine si-a permis, ca intr-un grup unde toti muncesc la fel, unde toti au studiile care au considerat la momentul potrivit ca-i reprezinta sau ca-i implinesc personal si profesional(de amintit ca nu ni s-a specificat niciodata sa facem studii in "profilul postului",pentru ca era suficient liceul pedagogic si colegiul pedagogic pentru a fi incadrat invatatoare sau educatoare)unora sa le imparta PAINE ALBA si unora PAINE NEAGRA?Nu va e frica de judecata lui Dumnezeu?Sau incercati sa dezbinati ca apoi sa puteti conduce mai usor?Se va face dreptate pana la urma!Vreau sa-mi primesc dreptul pe care l-am avut pana acum :DE A FI INCADRATA PE ACEEASI TREAPTA CU DISTINSII MEI COLEGI! Altfel, o sa-mi para rau de sase ani irositi din viata mea,la o scoala la zi,cu bursa de merit pentru ca pana la urma sa nu-mi fie recunoscute aceste merite.Nu-mi ramane altceva decat sa mai fac inca trei ani in "profil pedagogic"!Si apoi: cu 4 liceu,4 facultate,2 masterat si inca 3 "pofil pedagogic"voi putea sa imbatranesc frumos langa copiii mei asteptand acea pensie de mizerie?Sau va mai trebui sa fac si doctoratul?Daca mai apucam 65 de ani...Va multumesc pentru rabdare..."Viata si iubirea mea e jocul"

ailito

Mesaje : 1
Data de înscriere : 22/02/2010

Sus In jos

actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387 Empty Re: actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387

Mesaj  dana-DANA Joi 25 Feb 2010 - 16:25

Domnule pop,ordinul 3235/09 02 2010 nu reprezinta decat o mare discriminare.....daca pana acum,absolventii de scoli postliceale au fost considerati ca avand studii medii,echivalente cu cele ale liceului pedagogic si au fost platiti la fel ,de ce acum nu pot fi incadrati si ei pe functia de profesor pentru inv primar?e o intrebare la care nu astept niciun raspuns.......,dar astept sa veniti cu o initiativa care sa puna capat acestei nedreptati.Ne-am obisnuit deja cu ideea ca nimeni nu ne asculta,stim ca o lege nu multumeste pe toata lumea,dar totusi in situatia de fata se face o mare nedreptate.Din acest motiv,va rugam sa va implicati in problema noastra ,sa gasim solutia rezolvarii ei,chiar daca aceasta solutie reprezinta un nou proces intentat de membrii de sindicat.Va multumesc!

dana-DANA

Mesaje : 5
Data de înscriere : 05/01/2010

Sus In jos

actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387 Empty Re: actiunea in instanta pt discriminarea absolventilor de scoli echivalente legea 387

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum