LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ajutor in caz de deces

3 participanți

In jos

ajutor in caz de deces Empty ajutor in caz de deces

Mesaj  raveca Sam 6 Iun 2009 - 9:23

Buna- ziua, daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
Din pacate,tatal meu, salariat fiind la o institutie privata a decedat saptamana trecuta.
Eu, cadru didactic, in calitate de urmas ( mentionez ca mai am doi frati salariati ) pot beneficia de vreun ajutor din partea scolii sau din partea sindicatului si daca da, in baza carei legi?
Va multumesc!

raveca

Mesaje : 1
Data de înscriere : 06/06/2009

Sus In jos

ajutor in caz de deces Empty Re: ajutor in caz de deces

Mesaj  liviumarianpop Mier 10 Iun 2009 - 22:29

Sincere condoleante.
Unitatea la care a fost salariat trebuie sa ii acorde o prima( prin Casa de PEnsii) In cazul sindicatului din care faceti parte, doar daca in Statutul sindicatului aveti prevazut asa ceva
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ajutor in caz de deces Empty Re: ajutor in caz de deces

Mesaj  Claudia_M Vin 19 Iun 2009 - 21:59

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire pe aceasta tema. Incerc sa va descriu situatia cat se poate de succint: mama mea, cadru didactic a decedat in luna februarie. Am facut o cerere la scoala prin care solicitam acordarea celor 5 salarii conform art. 106 din Statutul cadrului didactic ( "(2) În caz de deces al unui cadru didactic sau didactic auxiliar, cuantumul ajutorului acordat celor îndreptăţiţi este de cinci salarii ale persoanei decedate, din bugetul asigurărilor sociale.").
Inca nu am primit acesti bani si raspunsul este ca cei de la asigurari spun ca din bugetul asigurarilor sociale nu se dau acesti bani iar directoarea scolii spune ca a facut o cerere la primarie sa aloce din bugetul local suma necesara dar raspunsul venit de acolo e ca "e criza". Mentionez ca stiu un caz asemanator cand acesti bani au fost dati din fondul de salarii.
Rugamintea mea e daca puteti sa ma ajutati cu un sfat. Ce pot sa fac in acest caz? Cui sa ma mai adresez?

Claudia_M

Mesaje : 1
Data de înscriere : 19/06/2009

Sus In jos

ajutor in caz de deces Empty Re: ajutor in caz de deces

Mesaj  liviumarianpop Sam 20 Iun 2009 - 10:25

sincere comdoleante
Va trebui sa va adresati unui avocat pentru proces sau sindicatului din care a facut parte mama dumneavoastra
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

ajutor in caz de deces Empty Re: ajutor in caz de deces

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum