LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Din necesitate

4 participanți

In jos

Din necesitate Empty Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Sam 3 Ian 2009 - 21:28

Am observat in ultimul timp tot felul de postari si emailuri care repeta aceeasi tematica. datorita faptului ca uneori pe forum ( mai ales cel de la MECI) mi se adreseaza intrebari, iar timpul este acelasi si pentru mine ca si pentru dumneavoastra, m-am gandit ca sa fac si acest demers.
Astept intrebarile si raspunsurile si pe acest forum.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  crina Lun 5 Ian 2009 - 16:03

Poate un suplinitor, cu 8 ore in scoala, sa primeasca dirigentia unei clase?
Multumesc.

crina

Mesaje : 18
Data de înscriere : 30/11/2008

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  crina Lun 5 Ian 2009 - 16:06

Imi cer scuze ca am intrat asa brusc in subiect. Ar fi trebuit sa incep cu LA MULTI ANI! AN NOU FERICIT! Noul ministru sa ne indulcesca trecerea prin criza economica si noi sa avem parte de sanatate sa le putem duce pe toate!

crina

Mesaje : 18
Data de înscriere : 30/11/2008

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Lun 5 Ian 2009 - 16:46

crina a scris:Poate un suplinitor, cu 8 ore in scoala, sa primeasca dirigentia unei clase?
Multumesc.
daca i se acorda de catre director, da
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Lun 5 Ian 2009 - 16:47

crina a scris:Imi cer scuze ca am intrat asa brusc in subiect. Ar fi trebuit sa incep cu LA MULTI ANI! AN NOU FERICIT! Noul ministru sa ne indulcesca trecerea prin criza economica si noi sa avem parte de sanatate sa le putem duce pe toate!
Multumesc
Maine o sa vedem
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  crina Lun 12 Ian 2009 - 16:55

Buna ziua!
Tot legat de orele de dirigentie, as dori sa stiu daca un institutor I (invatator cu PIPP) poate avea, in acelasi timp, o clasa din invatamantul primar (sa zicem la clasa I) si dirigentie la o clasa de gimnaziu? Practic, sunt doua dirigentii. Este posibil?

crina

Mesaje : 18
Data de înscriere : 30/11/2008

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Lun 12 Ian 2009 - 22:10

DA, este posibil
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  albinutza Lun 19 Ian 2009 - 21:47

ce înseamnă "învăţător cu PIPP" ?? Question
( Shocked fooarte interesant ce spuneţi despre posibilitatea ca aceeaşi persoană să aibă "în grijă" şi o clasă de la înv. primar dar şi una de la gimnaziu; presupun că aşa ceva nu se întâmplă prea des !)
albinutza
albinutza

Mesaje : 10
Data de înscriere : 05/01/2009

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Mar 20 Ian 2009 - 1:36

si eu sper. insa sunt si invatatori care au terminat si PIPP
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  crina Joi 22 Ian 2009 - 14:36

Invatator cu PIPP, adica invatator care a absolvit cu examen de licenta Facultatea de Psihologie si Stiinte ale Edcuatiei, specializarea Pedagogia Invatamantului Primar si Prescolar. La scoala unde lucrez, invatatorul are si clasa I si clasa a V-a (dirigentie). Nu e nimic rau in asta, mai ales pentru elevii de a cincea, fericiti ca fostul invatator le este acum diriginte. Intrebarea era daca e legal acest lucru si atat. Daca e legal, toata lumea are numai de castigat.

crina

Mesaje : 18
Data de înscriere : 30/11/2008

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Joi 22 Ian 2009 - 22:38

da este legal.
ind d edirigentie este indemnizatie specifica nu de conducere
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  albinutza Dum 25 Ian 2009 - 22:32

Mersi pt raspunsuri, am inteles ca PIPP=Pedagogia Invatamantului Prescolar si Primar;
Nu am spus ca ar fi ceva rau in faptul ca aceeasi persoana este platita simultan pentru calitatea de invatator la o clasa primara si pentru cea de diriginte la o clasa gimnaziala. Si nu am spus ca ar fi contrar legii. Am spus doar ca este "fooarte interesant". Acum insa, stiind ce inseamna PIPP, constat ca acel cadru didactic are o pregatire la nivel superior, universitar, pentru domeniul Prescolar si Primar. Ma intreb ce cauta deci la invatamantul gimnazial ?! Probabil acolo nu exista suficienti profesori la cate dirigentii sunt; si asa au dat o dirigentie unui invatator, ca doar nu era s-o dea unui profesor ! Pare rautacioasa remarca mea, stiu, insa ce alta concluzie ar fi ?
Foarte bine ca invatatorii au posibilitatea de a urma studii universitare, complementare celor parcurse in anii de liceu pedagogic, si foarte bine ca exista astfel de invatatori care parcurg aceste studii, bravo lor ! Eu doar ma miram de aceasta ciudatenie, sau numai mie mi se pare ca e ceva iesit din comun ?
albinutza
albinutza

Mesaje : 10
Data de înscriere : 05/01/2009

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Dum 25 Ian 2009 - 22:33

sunt multe ciudatenii in sistem si sper sa dispara odata cu pachetul de legi.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty vreau sa stiu daca este posibil

Mesaj  elenae Lun 26 Ian 2009 - 15:23

Buna ziua . Ma numesc Cazacu Elena sunt analist programator ajutor la un Grup Scolar din Constanta sunt absolventa a Universitatii Ovidius Facultatea de inginerie mecanica industriala si maritima domeniul mecanic promotia 2008 am un curs de analist programator ajutor / pe baza caruia am fost incadrata pe postul de analist programator ajutor acum 7 ani rugamintea mea este urmatoareadaca se poate transforma postul meu conf OUG 151/2008 intr-un post cu studii superioare si anume Inginer de sistem sau analist, programator, in Statutul cadrelor didactice nu este prevazuta aceasta functie decat cea de informatician presupun ca, deoarece in 1997 nu existau retele de calculatoare deci nu exista clar cerinte elaborate de MECT pentru studiile necesare ocuparii acestor functii pe site/ul MECT la bibliotecii am gasit metodologia privind incadrarea si promovarea personalului in functii din bibliotecile universitare si scolare elaborata in martie 2004 , / am gasit si faptul ca se poate norma 1 post la 1-2 servere si 25 de calculatoare / iar in aceasta metodologie se specifica faptul ca analistul / inginerul de sistem poate sa aiba studii de lunga durata in alt domeniu si un curs in specialitate terminat cu certificat sau diploma de absolvire. tinand cont ca MECT nu a mai revenit asupra Statutului cu alte functii ... "decat in acel proiect de lege - am observat asta" ... iar bibliotecile apartin tot de minister si ele au elaborat aceasta metodologie mai recent nu ma pot lega de acest faptVa rog din suflet sa ma lamuriti si sa ma ajutati cu alte acte normative sau metodologii daca exista in aceasta privinta ca eu nu am gasit altceva mentionez ca raspund si la ora actuala de reteaua de calculatoare, de laboratoarele AeL, de lab de info, de toata aparatura electronica si de calcul din unitate, pe langa asta fac si munca de dactilograf al scolii si multe altele / de ce pot sa fac toate astea fiind incadrata pe studii medii si n-as putea sa le fac si fiind incadrata pe studii superioare ... nu cer bani in plus de la nimeni din salariu ci un drept care mi se cuvine bineinteles daca se poate conf legilor in vigoare
Va multumesc anticipat si imi cer scuze ca m-am adresat si aici deoarece pe forum nu mi-a raspuns nimeni

elenae

Mesaje : 1
Data de înscriere : 26/01/2009

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  liviumarianpop Sam 31 Ian 2009 - 22:45

????????????
EU ZIC SA APELATI LA SINDICATUL JUDETEAN
SA VA AJUTE IN DETALIEREA FISEI POSTULUI SI IMPLICIT IN UNITATEA DVS
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Din necesitate Empty Re: Din necesitate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum