LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

+8
cata_2007
liviumarianpop
simona.anasia
marada
Tivadar Emanuel
marietacraciun
ionela
mangusta
12 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Mier 12 Aug 2009 - 12:27

Din câte am înţeles nu e posibil, legal, aşa ceva decât cu acordul celui vizat. Adică noi toţi. Aş fi fost de acord poate cu treaba aceasta dacă nu ar însemna deranjarea cărţii de muncă (întrerupere de activitate ce afectează pensia?). În acest caz dacă tot înseamnă să reducem la jumătate activitatea (ptr că salariul tarifar e calculat la 20, 21, 22 zile lucrătoare a 8 ore = 160, 168 sau 176 ore, depinde de luna respectivă) ca să iasă reducerea salarială de 50 procente, putem să propunem ca orele de curs să aibă 25 de minute şi pauzele de 5 minute şi să desfăşurăm activitate didactică în fiecare zi, fără să lăsăm copii în vacanţă? şi poate că nici nouă nu ne este deranjată cartea de muncă?
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  ionela Mier 12 Aug 2009 - 23:31

Daca acest concediu fara plata inseamna intrerupere pe cartea de munca inseamna ca pierd si acea continuitate de 10 ani pentru sporul de stabilitate? Asta chiar ca m-ar scoate din minti, mai am doi ani pana la cei 10 necesari. Nu mi se pare normal sa am de suferit pentru ca guvernul asta incompetent ma trimite cu forta in concediu fara plata.

ionela

Mesaje : 16
Data de înscriere : 01/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty DUREROS

Mesaj  marietacraciun Joi 13 Aug 2009 - 17:25

ionela a scris:Daca acest concediu fara plata inseamna intrerupere pe cartea de munca inseamna ca pierd si acea continuitate de 10 ani pentru sporul de stabilitate? Asta chiar ca m-ar scoate din minti, mai am doi ani pana la cei 10 necesari. Nu mi se pare normal sa am de suferit pentru ca guvernul asta incompetent ma trimite cu forta in concediu fara plata.


Nimeni nu se gandeste la oameni.Sunt atat de incompetenti incat ranjesc spunand ce mult bine fac.

marietacraciun

Mesaje : 45
Data de înscriere : 06/04/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Nu apare intrerupere pe cartea de munca

Mesaj  Tivadar Emanuel Vin 14 Aug 2009 - 0:23

Nu o sa apara intrerupere pe cartea de munca!!! Nu e posibil asa ceva! Apare intrerupere atunci cand ai concediu fara plata - concediu pentru rezolvarea diverselor probleme personale - nicidecum cand acel concediu iti este impus!
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Concediul fara plata

Mesaj  marada Mar 18 Aug 2009 - 21:53

Dupa cate am inteles vom fi siliti sa cerem concediu fara plata. Deci,daca l-am cerut, apare si in cartea de munca. Nu e asa?

marada

Mesaje : 2
Data de înscriere : 30/07/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Mar 18 Aug 2009 - 22:01

"Exista doua tipuri de concedii conform definitiei din Codul Muncii:concediii pentru studii sau formare profesionala - perioada in care salariatul a beneficiat de concediu fara plata pentru formare profesionala constituie vechime in munca (art. 153 din Codul muncii) si concedii pentru rezolvarea unor probleme personale. Durata concediilor fara plata pentru rezolvarea unor situatii personale deosebite nu constituie vechime in munca. Durata insumata a acestor concedii nu poate depasi 90 de zile lucratoare intr-un an calendaristic."

Concediul pe care vor ei sa-l acorde nu se incadreaza in nici una din cele doua categorii de mai sus!

Concediu fara plata apare in cartea de munca cand vreau omul in mod expres, ca sa-si rezolve anumite probleme, nu poate fi impus!!!
Nu se pune problema de intrerupere pe cartea de munca - nu e legal sa apara intrerupere!!!
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Sam 29 Aug 2009 - 14:21

Concluzia ăstora de la TV este că vom LUCRA fără plată. Nu e posibil să ceri zile libere în învăţământ când îţi vine ţie pe chelie. Îarăşi suntem ţepuiţi. M-am săturat de munca PATRIOTICĂ pe care mi-o impun îmbuibaţii.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Sam 29 Aug 2009 - 14:51

Din cate am auzit eu, la profesori o sa fie astfel:
orele de la servici o sa fie tot atatea, ce se reduce este de fapt timpul de pregatire de acasa (sau cel dinafara orelor de predare propriu-zis); in concluzie profesorii vor merge la fel de mult la servici, insa vor fi platiti mai putin (mai putin cu echivalentul a 10 zile lucratoare).
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Sam 29 Aug 2009 - 18:34

Eu nu prea îmi dau seama cum vine treaba cu orele de predare întregi şi munca de acasă ptr pregătirea lor deloc. Nu te poţi duce în faţa elevilor nepregătit la "lecţii".
Eu, acum, nu văd decât 2 variante posibile
-tratezi cu sictir începutul de an şcolar şi nu pregăteşti lecţiile, planificările şi alte hîrţoage şi te duci la clasă încercând să te achiţi de atribuţiile de predare
-MUNCĂ PATRIOTICĂ în cazul în care totul vrei să fie pus la punct, la timp.
NU?
Alte opţiuni?
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Dum 30 Aug 2009 - 14:24

mangusta a scris:Eu nu prea îmi dau seama cum vine treaba cu orele de predare întregi şi munca de acasă ptr pregătirea lor deloc. Nu te poţi duce în faţa elevilor nepregătit la "lecţii".
Eu, acum, nu văd decât 2 variante posibile
-tratezi cu sictir începutul de an şcolar şi nu pregăteşti lecţiile, planificările şi alte hîrţoage şi te duci la clasă încercând să te achiţi de atribuţiile de predare
-MUNCĂ PATRIOTICĂ în cazul în care totul vrei să fie pus la punct, la timp.
NU?
Alte opţiuni?

Orice profesor care se respecta nu o sa trateze cu indiferenta pregatirea de acasa, sau, ma rog, pregatirea inafara orelor propriu-zise.

Daca de exemplu un profesor merge la scoala fara proiectele de lectie realizate, el o sa aiba o scuza - ca doar i s-a redus timpul de pregatire de acasa! (conform deciziei lor - asa ar fi normal) Ei, cei care au luat aceasta decizie, au gandit totul in favoarea lor, pentru ca stiu si ei ca un profesor nu poate sa se prezinte nepregatit in fata elevilor.

Vorba ta - o sa fie un fel de munca patriotica!
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Mier 2 Sept 2009 - 17:29

După toate măgăriile din aceste zile (Udrea sfidătoare, Băseştii şi dinamita, justiţia ..., sănătatea şi virtutea) m-am hotărât să NU fac muncă patriotică şi cred că intru şi în silenzio stampa (fac economie la curentul electric). Să văd cât mă ţine tăcerea.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Oare nu era mai buna totusi varianta cu 10 zile fara plata...

Mesaj  Tivadar Emanuel Mier 2 Sept 2009 - 19:14

Nu ma blamati, nu sariti pe mine Laughing ...dar eu consider (cu o mare intarziere, ce-i drept) ca era mai buna varianta cu 10 zile fara plata DECAT diminuarea sau chiar reducerea sporurilor ...si zis asta tocmai in ideea ca odata miscorate sau chiar eliminate unele sporuri (doar pe o perioada limitata, cat sa compenseze cele 10 zile) exista posibilitatea ca ele sa ramana asa definitiv - nu e mare lucru sa fie asa...
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  marada Mier 2 Sept 2009 - 19:29

Si eu ma tem ca sporurile vor "pleca" definitiv! Slaba prestatia liderilor de sindicat. Noi de ce nu facem ca magistratii?

marada

Mesaje : 2
Data de înscriere : 30/07/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Mier 2 Sept 2009 - 20:19

marada a scris:Si eu ma tem ca sporurile vor "pleca" definitiv! Slaba prestatia liderilor de sindicat. Noi de ce nu facem ca magistratii?

Buna intrebarea... pacat ca nu-i cine sa ne dea un raspuns la ea...
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  simona.anasia Mar 8 Sept 2009 - 21:57

C ele 10 zile nu vor fi considerate ca intrerupere, conform cu stirile de la realitatea TV. Poate stiu si cei de la Tv ce vorbesc, totusi! Surprised

simona.anasia

Mesaje : 2
Data de înscriere : 08/09/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Mar 8 Sept 2009 - 22:19

nu vor fi intrerupere insa nu se vor plati.
eu zic ca nici nu trebuie sa ne gandim sa fim de acord cu aceste 10 zile
sa faca guvernantii atatea zile de concediu fara plata cate sunt necesare sa salveze tara asta din situatia in care ne+a dus guvernarea lor de doi bani
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Mar 8 Sept 2009 - 22:54

D-nul Pop Liviu, cred ca ar trebui sa faca muuuulte zile de concediu fara plata pentru a putea scoate tara din situatia actuala!

P.S.: V-am vazut azi la TVR!
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Mar 8 Sept 2009 - 22:58

simona.anasia a scris:C ele 10 zile nu vor fi considerate ca intrerupere, conform cu stirile de la realitatea TV. Poate stiu si cei de la Tv ce vorbesc, totusi! Surprised

Simona, nu trebuiau sa spuna la TV acest lucru! Precum am mai spus si-n alte mesaje nu este legal sa apara intrerupere pe cartea de munca - nici nu stiu sa se fi pus astfel problema vreodata. Oricum ne-a lamurit si d-nul Pop si tot dansul a zis ca nici nu trebuie sa ne gandim la var. asta!
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Sam 12 Sept 2009 - 16:31

mangusta a scris:cred că intru în silenzio stampa (fac economie la curentul electric). Să văd cât mă ţine tăcerea.

GATA. Cele 10 zile nelucrătoare ale mele, dar pe forum, au trecut.
ALTĂ găselniţă. Cică să fie grevă pe 5 oct., că şi aşa ar fi fost zi liberă, ptr că este ziua educatorului sau învăţătorului. Deoarece facem greva în ziua liberă, ziua va fi plătită şi nu tăiată din salariu. Ce gheşeft (sau gescheft) ştim să facem noi ăştia din învăţământ!!!
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Dum 13 Sept 2009 - 0:04

Si totusi, parca era vorba ca acea greva sa fie in tot sistemul bugetar - nu doar in invatamant!
Am auzit ca au mai fost ceva negocieri azi si ca varianta grevei din data de 5, in invatamant cel putin, ramane in picioare!
_______________________________

Site: Gandeste liber si inteligent!
10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Tivadar2
Studentul – în primul plan al educaţiei - vis sau o posibilă realitate?
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  liviumarianpop Dum 13 Sept 2009 - 14:02

deocamdata da
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Mar 15 Sept 2009 - 18:22

sensul intervenţiei mele era acela că dacă doream să fim băgaţi cât de cât în seamă ar fi trebuit să facem grevă într-o zi lucrătoare şi nu liberă, aşa cum fac ceilalţi bugetari. Nu vor considera aceştia că suntem neserioşi făcând grevă într-o zi liberă plătită? (ei suportând consecinţele unei greve în zi lucrătoare). Adică noi suntem plătiţi iar ei nu. Nu ar fi trebuit, ptr solidaritate, stabilită o altă zi comună de grevă? Nu vreau să se creadă că banii pe acea zi nu îmi vor folosi?
Ideea finală este următoarea: nu ne vor scoate ochii ceilalţi bugetari ptr soluţia aceasta?
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Tivadar Emanuel Mar 15 Sept 2009 - 19:39

In data de 5 octombrie educatorii si invatatorii au zi libera, fiind considerata ziua lor? ...asta e o noutate ptr. mine!
Din cate stiu eu, acea zi a fost stabilita de comun acord de catre toti bugetarii, dar probabil ca nu multi stiau de semnificatia acelei zile in invatamant!
_______________________________

Site: Gandeste liber si inteligent!
10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Tivadar2
Studentul – în primul plan al educaţiei - vis sau o posibilă realitate?
Tivadar Emanuel
Tivadar Emanuel

Mesaje : 23
Data de înscriere : 12/06/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  mangusta Vin 18 Sept 2009 - 8:08

Titlul subiectului a rămas 10 zile etc, dar între timp am văzut pe blog că se aplică altceva care nu mă avantajează pe mine şi poate şi pe alţii în număr mare şi anume
iar pana in 31 decembrie suplimentar se mai abroga gradatie de merit, salariu de merit, spor de stabilitate, spor de suprasolicitare neuropsihica si indemnizatiile de conducere de la inspectorat si directori, directori adjuncti, spor practica pedagogica.Acestea sunt pe blogul dnului POP

păi în aceste condiţii voi avea salariul cu vreo 40% mai mic în fiecare lună timp de 4 luni. Adică eu pierd un salariu jumate în aceste 4 luni şi alţii stau bine mersi jubilând de răul meu care am muncit cinstit ptr ei.

De ce să suporte numai unii criza? Solidaritate, solidaritate dar eu trebuie să fiu mai solidară ca alţii?

ALOOO!!! Dnul POP unde sunteţi? Cum să mai fac eu grevă vreodată ptr orice altceva dacă acum rămân pârlită.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  cata_2007 Vin 18 Sept 2009 - 16:46

Perfect de acord cu d-voastra, tocmai imi exprimam nemultumirea pe forum: nu este corect( este chiar discriminatoriu) ca numai o parte a personalului didactic sa suporte curbele de sacrificiu;tocmai aceea care au lucrat mai mult si au obtinut salarii sau gradatii de merit( nu se obtin chiar usor in majoritatea cazurilor) Poate ne adresam Cons Nat pt Combaterea Discriminarii.D-le Pop chiar faceti ceva, este incorect si ,cred, nelegal

cata_2007

Mesaje : 8
Data de înscriere : 07/03/2009

Sus In jos

10 zile lucrătoare în concediu fără plată? Empty Re: 10 zile lucrătoare în concediu fără plată?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum