LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea?

2 participanți

In jos

Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea? Empty Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea?

Mesaj  derecho_08 Mier 2 Sept 2009 - 23:17

D-L Pop,
Am si eu o rugaminte la dv sa ma lamuriti intr-o chestiune: modulul VIII "Asigurari" clasa a XI- a, ruta directa, din aria curriculara Tehnologii, calificarea Tehnician in activitati economice este prevazut in Centralizator doar la economisti cu drept de predare, desi aceasta disciplina denumita "Asigurari" face parte din dreptul asigurarilor, fiind o ramura distincta a dreptului. Ceea ce nu inteleg eu, de ce aceasta disciplina - ca RAMURA DISTINCTA DE DREPT nu poate fi predata de absolventii de DREPT asa cum reiese din Centralizator, din moment ce nu apare in Anexa 15/3 a Centralizatorului la economic,administrativ,comert si servicii/drept??? Va rog frumos, astept raspuns urgent, daca se poate caci se impart orele si nu pot sa iau aceste ore pt ca nu apar in anexa, eu fiind absolventa de drept. Nu vrea directorul scolii sa-mi dea la calificati, pt ca vrea negru pe alb sa scrie ca am acest drept.La fel, nu apare si economia intreprinderii si elemente de legislatie, cultura civica si altele. Si mai am o intrebare: de ce economistii au dreptul sa predea la calificati discipline de drept si juristii nu au dreptul sa predea discipline economice calificati? Poate vi se pare aberanta intrebarea, dar lucrurile in sine sunt asa. Si cei cu dreptul fac discipline economice in timpul facultatii, asa cum si economistii fac ceva drept in timpul facultatii, deci...
Cu consideratie,

derecho_08

Mesaje : 7
Data de înscriere : 12/07/2009

Sus In jos

Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea? Empty Re: Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea?

Mesaj  liviumarianpop Sam 5 Sept 2009 - 12:51

trebuie sa veniti cu propuneri la modificarea Centralizatorului
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea? Empty Re: Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea?

Mesaj  derecho_08 Sam 5 Sept 2009 - 13:04

Bun, si se va lua in considerare? Eu acum, de exemplu, voi fi platita necalificat la aceasta disciplina si nu ma simt confortabil, la fel sunt multe chestii juridice si la ed. antreprenoriala si la economia aplicata - aici e un capitol intreg de asigurari, deci ar putea fi predate anumite unitati de invatare de prof. de drept, iar celelalte de economisti, asa mi s-ar parea mai echitabil pt toata lumea. Am urmat si cursurile de perfectionare CREE - educatia economica si antreprenoriala eficienta, dar nu stiu daca au vreo relevanta in materie de incadrare, in afara de acumularea creditelor necesare. Cum si unde trebuie sa fac aceste propuneri?

derecho_08

Mesaje : 7
Data de înscriere : 12/07/2009

Sus In jos

Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea? Empty Re: Modul VIII "Asigurari" - Cine are dreptul sa predea?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum