LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

carte de muncă

5 participanți

In jos

carte de muncă Empty carte de muncă

Mesaj  aurapopescu Joi 8 Oct 2009 - 9:50

Domnule Liviu,
Soţul meu e titular în învăţământ din 1996- atunci, la terminarea liceului pedagogic, a intrat în câmpul muncii (= şcoală) şi are carte de muncă, deschisă, după cum e şi normal, în anul respectiv.
În anul 2002, când ne-a trebuit copie după cartea de muncă pentru un împrumut la bancă, cartea de muncă era corectă, cu ştampila directoarei ce avusese mandat până în anul 2001.
În anul 2001 intră pe post de director un alt coleg, care e directorul şcolii şi-n ziua de azi.
De ce aduc toate acestea în discuţie?
În 2006 iar ne trebuie copie după cartea de muncă pentru un împrumut la bancă. Observăm atunci că, deşi toate par în regulă, pe prima pagină, unde trebuia să fie( după cum era!) ştampila şi semnătura directoarei din 1996, chiar şi acum prima pagină are ştampila actuală a şcolii şi semnătura directorului.
Mi-am exprimat nedumerirea faţă de secretara şcolii, care-mi spune că sunt toate datele. Ori, nu am de unde şti acest lucru.
Oare nu ar trebui să facem nişte demersuri, să vină cineva să verifice cartea de muncă? Tare mă tem să nu mă trezesc că soţul meu va fi nevoit să umble după ani de muncă netrecuţi în carte sau cine ştie ce alte drepturi.
Ce mă sfătuiţi?
Cui ar trebui să ne adresăm?
Consideraţi că ne facem probleme degeaba?
Vă mulţumesc din nou pentru răbdare şi aştept un răspuns.
Aura

aurapopescu

Mesaje : 29
Data de înscriere : 15/01/2009

Sus In jos

carte de muncă Empty Re: carte de muncă

Mesaj  ionela_laura Joi 8 Oct 2009 - 18:48

Este posibil sa fi fost pierdut sau deteriorat carnetul de munca original si sa fi fost refacut un alt carnet de munca. Dar daca s-a facut acest lucru fara sa fi fost instiint titularul, da de banuit si este bine sa faceti o verificare Exclamation

ionela_laura
Admin

Mesaje : 24
Data de înscriere : 08/05/2009
Varsta : 49
Localizare : Roman, jud. Neamt

Sus In jos

carte de muncă Empty Re: carte de muncă

Mesaj  aurapopescu Vin 9 Oct 2009 - 8:05

Cui să mă adresez?
Inspectoratului şcolar?
Cine poate face această verificare?
Vă rog să mă lămuriţi.
Mulţumesc.

aurapopescu

Mesaje : 29
Data de înscriere : 15/01/2009

Sus In jos

carte de muncă Empty Re: carte de muncă

Mesaj  simosymo Mar 13 Oct 2009 - 16:05

Carnetul de munca este luat in evidenta la Casa locala de pensii. Are pe coperta interioara un cod de bara. Cereti C.M. si veti vedea daca acesta este originalul.

simosymo

Mesaje : 8
Data de înscriere : 05/10/2009

Sus In jos

carte de muncă Empty Legea salarizarii unice, din 2010?

Mesaj  gutavirgilmarius Joi 15 Oct 2009 - 20:25

Sporul de stabilitate (peste 10 ani in invatamant), in legea unica, este inclus in coeficient sau va intra in sporul de 30 %, la care avem dreptul?
Sporul neuropsihic, aceeasi intrebare.

gutavirgilmarius

Mesaje : 1
Data de înscriere : 14/07/2009

Sus In jos

carte de muncă Empty Re: carte de muncă

Mesaj  liviumarianpop Dum 18 Oct 2009 - 8:52

este inclus in coeficient
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

carte de muncă Empty Re: carte de muncă

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum