LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ore necalificate

2 participanți

In jos

ore necalificate Empty ore necalificate

Mesaj  androida Joi 15 Oct 2009 - 14:10

eu lucrez in mediul rural am 18 ore, dar pe 3 sunt platita necalificat, eu fiind profesor callificat
trebuie sa fiu calificata sau nu? si, daca da va rog sa-mi dati vreo lege din care sa reiese acest lucru, iar a doua intrebare este daca sporul de rural se acorda la salarul de incadrare sau doar la orele calificate

androida

Mesaje : 4
Data de înscriere : 15/10/2009

Sus In jos

ore necalificate Empty Re: ore necalificate

Mesaj  liviumarianpop Dum 18 Oct 2009 - 8:57

sunteti platita pe 18 ore calificat, in mediu rural, daca mini 6 sunt in specialitate.
Acest lucru il regasiti in MEtodologia de miscare de personal.Art. 5. În învăŃământul gimnazial/scoala de arte si meserii (clasele a IX-a si a X-a)
din mediul rural, cu acordul cadrului didactic, norma didactică de predare a personalului
didactic se poate constitui, în mod excepŃional, din cel puŃin 1/3 ore în specialitate si
restul din alte ore decât cele corespunzătoare specializării/specializărilor de pe
diplomă/diplome cuprinse în planul de învăŃământ, cu menŃinerea drepturilor salariale.
Pentru cadrele didactice aflate în această situaŃie se recomandă ca în termen de trei ani,
să se specializeze în a doua disciplină dominantă, care nu este în concordanŃă cu
specializarea/specializările de pe diplomă/diplome, prin cursurile cofinanŃate de Banca
Mondială în cadrul „Proiectului pentru ÎnvăŃământul Rural”, componenta 2, formare
profesională sau prin alte forme de conversie în cadrul instituŃiilor autorizate/acreditate.
sproul se aplica pe toata niorma
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum