LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Restrangere de activitate

3 participanți

In jos

Restrangere de activitate Empty Restrangere de activitate

Mesaj  alinarumega Sam 31 Oct 2009 - 13:42

Buna ziua, domnule Pop!
In aprilie 2009, la sesiunea de pretransferari am obtinut un post la o scoala din Timisoara. Intradevar, se stipula ca este un post viabil daca se formeaza clasa dar, fiind o scoala foarte buna, nimeni nu si-a pus problema ca nu se intampla.Am luat prin pretransfer acest post plus ca eram insarcinata in 7 luni si, sincer nu ma prea interesa ce se intampla in urmatorii 2 ani . Dar, SURPRIZA, in septembrie am fost anuntata ca nu pot fi trecuta pe statul de plata al scolii pentru ca acea clasa nu s-a format, plus ca la scoala de unde am plecat postul a fost ocupat de o titulara in aceeasi sesiune. In fine, am reusit impreuna cu cei de la personal ISJ Timis, carora le multumesc pentru promptitudine , sa descurcam itele, scoala la care m-am pretransferat m-a preluat pe statul lor de plata dar...
Vreau sa stiu daca in primavara 2010 voi dori sa particip la miscarea personalului didactic, ce statut voi avea? Exista transfer prin nesolutionare? Am auzit ceva, dar nu sunt sigura. Vreau sa stiu si daca voi avea prioritate in alegerea postului fiindca anul acesta mi s-a dat un post care de fapt nu exista...
Va multumesc si scuze pentru toata apologia ce am scris-o dar ... e o trasatura profesionala
Cu stima, Alina Rumega

alinarumega

Mesaje : 9
Data de înscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Restrangere de activitate Empty Re: Restrangere de activitate

Mesaj  liviumarianpop Mar 3 Noi 2009 - 14:56

da
sunteti nesolutionata
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Restrangere de activitate Empty Restrangere de activitate

Mesaj  Alinne Mier 27 Ian 2010 - 21:47

Domnule Liviu Pop as avea o intrebare legata de restrangerea de activitate: Cum pot obtine restrangere de activitate in conditiile in care nu am cel mai mic punctaj?

Alinne

Mesaje : 3
Data de înscriere : 24/07/2009

Sus In jos

Restrangere de activitate Empty Re: Restrangere de activitate

Mesaj  liviumarianpop Mier 27 Ian 2010 - 22:20

Art. 13. - (1) Prin restrângere de activitate se înŃelege situaŃia în care postul de educatoare, învăŃător, institutor
si învăŃător-educator nu se mai încadrează în sistemul de normare privind efectivele de prescolari sau de elevi
prevăzute de lege.
(2) Inspectoratul scolar are obligaŃia de a face publică, prin afisare la inspectorat si la unităŃile de învăŃământ
vizate, lista posturilor supuse restrângerii de activitate, cu cel puŃin 30 de zile înaintea declansării procedurilor
prevăzute la alin. (4) si (5).
(3) În cazul profesorilor si al maistrilor-instructori, restrângerea activităŃii constă în diminuarea numărului de ore
sub nivelul unei jumătăŃi de normă, fără posibilităŃi de completare, în aceeasi scoală sau într-o scoală apropiată,
cu ore de specialitate sau de specialităŃi înrudite, care pot fi predate de cadrul didactic în cauză.
(4) În cazul restrângerii activităŃii unei unităŃi de învăŃământ, se renunŃă, în ordine, la:
a) activitatea prestată prin cumul, prin plata cu ora sau prin suplinire;
b) activitatea prestată de personalul didactic care îndeplineste condiŃiile legale de pensionare;
c) activitatea prestată de personalul didactic care solicită plecarea din unitate pe motivul restrângerii postului în
specialitate.
(5) În cazul în care restrângerea de activitate vizează două sau mai multe persoane de aceeasi specialitate, în
afara situaŃiei prevăzute la alin. (3), se procedează la evaluarea obiectivă sau la organizarea unui concurs,
conform hotărârii consiliului de administraŃie, la propunerea directorului adjunct. Evaluarea, respectiv concursul,
este realizată de o comisie, numită de inspectorul scolar general, al cărei presedinte este inspectorul scolar de
specialitate. Din comisia de evaluare/concurs face parte, în mod obligatoriu, directorul unităŃii de învăŃământ.
Evaluarea obiectivă, convertită în punctaj unitar stabilit de către Ministerul EducaŃiei si Cercetării, constă într-o
inspecŃie scolară la clasă, cumulată cu: nivelul studiilor, gradul didactic sau titlul de doctor, media de absolvire,
pentru stagiari, progresul scolar al elevilor, activitatea didactico-stiinŃifică, lucrări stiinŃifice, studii, articole,
programe si manuale scolare, material didactic omologat, experimente didactice. Dacă rezultatul evaluării
obiective nu conduce la departajare, se aplică, în ordine, următoarele criterii socioumanitare: soŃul/soŃia să
lucreze în învăŃământ în aceeasi localitate; soŃ/soŃie cu domiciliul în localitate; părinŃi cu domiciliul în localitate;
motive de sănătate care nu permit părăsirea localităŃii, alte cauze obiective dovedite cu acte. Concursul se
organizează conform prevederilor art. 9. ContestaŃiile se rezolvă potrivit dispoziŃiilor art. 12. ReprezentanŃii
organizaŃiilor sindicale reprezentative la nivel de ramură participă ca observatori la toate etapele restrângerii de
activitate.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Restrangere de activitate Empty Restrangere de activitate

Mesaj  Alinne Joi 28 Ian 2010 - 22:32

Multumesc mult pentru promtitudinea cu care mi-ati raspuns,dar cred ca nu m-am facut prea inteleasa,intrucat eu vroiam sa stiu daca pot obtine restrangere de activitate daca fac o cerere pentru aceasta. Eu nu am gasit exact in Metodologia pentru miscarea personalului didactic vreun articol care sa spuna asta.

Alinne

Mesaje : 3
Data de înscriere : 24/07/2009

Sus In jos

Restrangere de activitate Empty Re: Restrangere de activitate

Mesaj  liviumarianpop Joi 28 Ian 2010 - 22:36

art 13 alin 4 lit c spune acest lucru
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Restrangere de activitate Empty Re: Restrangere de activitate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum