LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

din nou despre comasarea scolilor

3 participanți

In jos

din nou despre comasarea scolilor Empty din nou despre comasarea scolilor

Mesaj  Minda Lun 2 Feb 2009 - 16:54

Buna ziua. Multumesc pentru raspunsul de ieri de pe forumul portal.edu. Revin cu cateva precizari si solicit parerea dvs.
In urma concursului de titularizare sustinut acum 10 ani am devenit titular pe catedra de scoala generala. Institutia respectiva s-a comasat la un moment dat cu un grup scolar, noua unitate devenind colegiu tehnic. Mentionez ca respectiva comasare s-a petrecut cu 9 ani in urma.Datorita disparitiei treptate a claselor de gimnaziu am avut norma didactica formata aproape exclusiv din ore la nivel liceal. In luna decembrie, deci dupa inceperea anului scolar- am primit o decizie de la ISJ prin care sunt anuntata ca in urma comasarii institutiilor- petrecuta acum 9 ani- am devenit titular de colegiu dar numai pe nivelul gimnazial- care nu mai exista de mult timp; intrebarea mea este: asta inseamna ca intru in restrangere de activitate in conditiile in care exista ore suficiente la nivel liceal? Si inca ceva, de ce nu am devenit titular de colegiu pentru toate nivele, nu doar pentru cel gimnazial? Pot contesta decizia ISJ? Exista vreo reglementare pe care o pot folosi in favoarea mea si a altor colegi care sunt intr-o situatie similara? Va multumesc mult si astept raspunsul dvs.

Minda

Mesaje : 1
Data de înscriere : 02/02/2009

Sus In jos

din nou despre comasarea scolilor Empty Re: din nou despre comasarea scolilor

Mesaj  opn Lun 2 Feb 2009 - 17:09

nu stiu dak fac bine sa raspund eu ... si sa dau propria mea interoretare legilor si metodologiilor....
dupa cum am vazut pana acum....mi-am cam dat prost cu parerea...desi nu m-a lamurit nimeni unde gresesc prin rationamente....
prin urmare

din ce stiu eu
transferul unui titular de la gimnaziu ...la momentul actuial ...se poate face doar tot la nivel de gimnaziu sau clase de-a 9-a si a 10-a de SAM....nu puteti contesta decizia isj ..pentru ca ei au eliberat-o tinand cont de metodologia asta ,....
poate dak se va schimba ceva ....va veti putea transfera la liceu....

opn

Mesaje : 5
Data de înscriere : 13/12/2008
Varsta : 49

Sus In jos

din nou despre comasarea scolilor Empty Re: din nou despre comasarea scolilor

Mesaj  liviumarianpop Mar 3 Feb 2009 - 12:14

INCADRAREA EATE IN FUCTIE DE DECIZIA DE TITULARIZARE.deci e corecta.
odata cu modificarea Statutului o sa se rezolve si situatia dvs.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

din nou despre comasarea scolilor Empty Re: din nou despre comasarea scolilor

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum