LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Minimum de elevi la clasa

4 participanți

In jos

Minimum de elevi la clasa Empty Minimum de elevi la clasa

Mesaj  alinarumega Mar 5 Ian 2010 - 18:23

Buna ziua si un An Nou fericit!
Suna a gluma sau persiflare chestiunea cu un an nou fericit in ceea ce ne priveste, dar.('Embarassed').. Macar bine crescuti sa fim daca nu si bine mancati...
Am o intrebare: care este in intelesul noului ministeriabil numarul minim de elevi in urban care trebuie sa formeze o clasa la inceputul clasei I?
Daca se merge pe 30, majoritatea scolilor vor avea cel putin 1 post la ciclul primar in restrangere, daca nu mai multe.Cadre didactice titulare, sa fim intelesi. Ori cate scoli sunt in judetul Timis, banuiesc ca sunt chiar mai mult de 200 de titulari intrati in reducere numai din ciclul primar.
Suna promitator, avand in vedere ca la asta se adauga si profesorii.
Ce stiti dvs sa ne spuneti, pentru ca domnii directori nu stiu ce va fii, sunt disperati ca nu se stie nimic concret si fiecare interpreteaza vorbele ministrului dupa cum pricepe?('Crying or Very sad')
Va multumesc!

Embarassed Embarassed Embarassed

alinarumega

Mesaje : 9
Data de înscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Minimum de elevi la clasa Empty legea invatamantului nr 84/1995 republicata spune.........

Mesaj  educatoare25 Mier 6 Ian 2010 - 19:08

la gradinita numar maxim 20,la primar nr maxim 25,la gimnaziu si liceu 30. au promis ca nu se va depasi acest numar, chiar s-a insistat asupra acestui lucru. oricum cred ca sunt destuiiiiiiiiiiii

educatoare25

Mesaje : 30
Data de înscriere : 05/01/2009

Sus In jos

Minimum de elevi la clasa Empty nr.minim de elevi la clasa

Mesaj  liviamar Joi 7 Ian 2010 - 17:16

Inca nu se stie.De exemplu ,la mine la scoala,directoarea le-a anuntat pe cele 2 colege care au acum clasa a II-a ca e posibil ca din toamna sa se comaseze cele 2 clase,desi efectivele sunt de 16 respectiv 17 elevi.Asa ca,traind in Romania,orice este posibil!
liviamar
liviamar

Mesaje : 5
Data de înscriere : 05/01/2010
Varsta : 53
Localizare : buzau

Sus In jos

Minimum de elevi la clasa Empty Re: Minimum de elevi la clasa

Mesaj  mangusta Sam 13 Feb 2010 - 17:37

Doamnelor, la liceu se lucrează cu 30-32 de elevi analfabeţi de 16-19 ani şi salariile sunt la fel ca ale dvs. Credeţi că e corect? Credeţi că mai pot la această vârsta să-i alfabetizez şi să şi reuşesc să fac şcoală de nivel liceal? Nu ar fi trebuit să ştie să citească cursiv şi să scrie după dictare de la 8 ani? Poate că dacă ar fi fost aşa m-aţi fi sensibilizat, altfel nu.
mangusta
mangusta

Mesaje : 35
Data de înscriere : 12/08/2009

Sus In jos

Minimum de elevi la clasa Empty Re: Minimum de elevi la clasa

Mesaj  alinarumega Dum 14 Feb 2010 - 22:39

Doamna "Mangusta",
Intrebarea mea este - daca tot ati inceput sa ne dati foc in piata publica noua, invatatoarelor - cati dintre dumneavoastra, profesori de liceu, va facti datoria si lasati repetenti inca din clasa a IX pe toti acesti necajiti ai sortii care au avut ghinionul sa pice pe mana noastra? A, ca parintele nu se alarmeaza ca a crescut un analfabet pe langa casa sau ca pentru el sedintele cu parintii erau optionale si motive de barfa... asta nu conteaza.
Pana una alta impartim aceeasi paine amara si, daca este sa ne cautam bubele din cap, ganditi-va ce compromisuri faceti la randul vostru pentru a va pastra posturile.
PS: DIN PARTEA MEA, LASATI-I REPETENTI PE TOTI CEI CE NU MERITA SA FIE LA LICEU INCA DIN PRIMUL AN! Vedeti apoi cum faceti cu painea de maine!
Cu stima,
mandra sa fie un slefuitor de suflete nevinovate, Alina Rumega[u]

alinarumega

Mesaje : 9
Data de înscriere : 17/04/2009

Sus In jos

Minimum de elevi la clasa Empty Re: Minimum de elevi la clasa

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum