LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

INCADRARE -LAMURIRI,PROPUNERI,RUGAMINTE,IDEI PENTRU SINDICAT SI COLEGI !!!

In jos

INCADRARE -LAMURIRI,PROPUNERI,RUGAMINTE,IDEI PENTRU SINDICAT SI COLEGI !!! Empty INCADRARE -LAMURIRI,PROPUNERI,RUGAMINTE,IDEI PENTRU SINDICAT SI COLEGI !!!

Mesaj  NICOLETACRISTEA Dum 14 Mar 2010 - 20:19

Stimate dle Pop,
As dori sa va adresez rugamintea de a ma lamuri asupra unor aspecte legate de incadrarea mea.
Studiile mele sunt:
-Scoala Normala-5 ani;
-Colegiul Universitar de Institutori Buzau-3 ani,zi,specializarea institutor-lb.engleza;
-Facultatea de Drept si Administratie Publica ,specializarea Drept,4 ani;
-actualmente masterand -,,Lingvistica comparata si analiza contrastiva''-3 semestre;
-,,Management educational si comunicare institutionala''-4 semestre;
Intrebarile mele sunt:
1.Cum trebuie sa fiu incadrata acum?
-in prezent sunt institutor I
-prietena mea cea mai buna ,cu care am fost colega la colegiu si care activeaza la alta scoala este incadrata profesor II,ca si alte colege de la alte scoli si gradinite(si ele tot membre FSLI)
2.Daca este corect sa fiu incadrata ca profesor II,ce trebuie sa fac??
Mentionez ca secretara si directorul refuza categoric aceasta incadrare.
3.Ce poate face sindicatul pentru noi,cei aflati in aceeasi situatie ca si mine(care nu suntem incadrati sau care avem aceste studii)???
4.Dupa ce voi termina cursurile de masterat la care sunt acum,voi putea sau nu sa fiu incadrata ca profesor???

Din ce am citit in ordinul ministrului privind aprobarea specializarilor de nivel universitar care confera dreptul absolventilor liceelor pedagogice de a ocupa functiile didactice de profesor in invatamantul prescolar si primar,la art.1,alin.3,am vazut ca ma incadrez,insa problema apare la fragmentul ,,avand inscrisa pe diploma de absolvire/licenta una din specializarile cuprinse in Centralizatorul...''
Acum problema pe care mi-o pun eu este specializarea.Fiind inscrisa pe diploma specializarea ,,institutor'',nu este sinonima cu pedagogie inv.primar ??Mai ales fiind si engleza,cred ca specializarea mea ar trebui sa fie pedagogie-inv.primar si prescolar=engleza.Examen de absolvire am dat la pedagogie & psihologie si engleza.
Din ce am invatat eu la Drept,legiuitorul nu legifereaza nimic din ceea ce nu intentioneaza.Astfel apare problema:daca s-au avut in vedere institutorii-ca acestia sunt absolventii de colegii !!!-,atunci ce cauta chestia cu specializarile din Centralizator ???Se stie ca institutorii sunt absolventi de colegii cu specializarea generica ,,institutor'' ,apoi:o lb straina,ed.plastica,ed.fizica,etc.
Cred ca problema care merita luarea in considerare la negocierile cu guvernantii ar trebui sa fie exact aceasta pe care v-am semnalat-o.Daca s-ar modifica art.1,alin.3,s-ar rezolva de la sine incadrarile;
Iata solutii de modificare a acestui alineat:

(3) Condiţiile de ocupare a funcţiei didactice de profesor în învăţământul primar sunt îndeplinite şi de absolvenţii cu diplomă ai liceului pedagogic cu una din specializările „Învăţător”, „Educatoare - Învăţător” sau „Învăţător - Educatoare” repartizaţi în învăţământul preuniversitar pe posturi de: învăţător, învăţător-educator sau învăţător itinerant/de sprijin, care au finalizat cu diplomă de absolvire STUDII UNIVERSITARE DE SCURTA DURATA SAU studii universitare de lungă durată ((( SA DISPARA ,,/'' ))ori ciclul I de studii universitare de licenţă sau ciclul II de studii universitare de masterat, având înscrisă pe diploma de licenţă una din specializările cuprinse în Centralizatorul privind disciplinele de învăţământ, domeniile şi specializările, precum şi probele de concurs, valabile pentru încadrarea personalului didactic din învăţământul preuniversitar 2010, aprobat prin ordinul ministrului educaţiei, cercetării şi inovării nr. 6052/2009, la:....

PRIN URMARE,REGASIREA IN CENTRALIZATOR A SPECIALIZARILOR SA SE ADRESEZE NUMAI ABSOLVENTILOR DE STUDII DE LUNGA DURATA.

SI CU ACEST CENTRALIZATOR AR FI CEVA PROBLEME:
-el incepe cu cultura generala ,da?
-daca specializarile invatator/educatoare sunt incadrate la ,,cultura generala'',de ce nu incadreaza ca profesor pt inv.prescolar/primar orice absolvent al oricarei facultati,deoarece e clar ca invatatorii si educatoarele predau cultura generala (EI SINGURI AU RECUNOSCUT !!!) si,cum este evident ca inv/educ. nu poate face o mie de facultati,se specializeaza macar intr-un domeniu.Tot ce se preda in scoala generala are legatura cu toate facultatile,parerea mea.
Stimate domnule Pop,as avea mare rugaminte sa-mi raspundeti la acest mesaj,cat mai detaliat cu putinta.Nu stiu cum sa va spun,dar,ca membru de sindicat,v-as ruga sa luati in discutie la nivel central aspectele pe care vi le-am adus la cunostinta,si ,impreuna cu ajutorul departamentul juridic al FSLI,sa atingeti aceste aspecte in negocierile cu guvernantii,ba chiar sa initiati dvs discutii pe aceasta tema,deoarece este injositor sa avem atatea studii si sa ramanem institutori I,fata de altii care au investit numai 3 ani in DPIPP si acum ne sunt superiori.
PANA LA URMA ,SOLUTIA CLARA AR PUTEA FI SI ECHIVALAREA STUDIILOR,CEVA DE GENUL:
IP3=COLEGIU DE INSTITUTORI=DPIPP=FACULTATILE DE 3 ANI .
ASA AR FI TOATA LUMEA MULTUMITA SI NU AR MAI FI LOC DE INTERPRETARI SI DISCRIMINARI.

VA ROG DIN SUFLET SA-MI RASPUNDETI CAT MAI CURAND!SINDICATUL E TOT CE MAI AVEM ! LUPTATI PENTRU NOI TOTI,VA RUGAM!!!
Multumesc!

NICOLETACRISTEA

Mesaje : 2
Data de înscriere : 14/03/2010
Varsta : 49

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum