LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ordonanta de urgenta (absolventii ciclul I Bolonia)???

2 participanți

In jos

ordonanta de urgenta (absolventii ciclul I Bolonia)??? Empty ordonanta de urgenta (absolventii ciclul I Bolonia)???

Mesaj  criss23 Lun 27 Apr 2009 - 19:18

sunt institutor I, titulara in invatamant (cu 15 ani vechime), gr.II absolventa a liceului pedagogic de 5 ani+ fac. de 3 ani (bolonia), -2005-2008
licentiata in filologie ( dubla specializare romana-engleza),dar fara modulul pedagogic, predau in invatamantul primar (I-IV)...si as vrea in continuare sa raman tot in invatamantul primar... as dori d-nule liviu pop
sa-mi dati si mie un raspuns pertinent in legatura cu ordonanta privind salarizarea absolventilor de fac. ciclul I bolonia, deoarece nu mai inteleg nimic... vom fi si noi considerati profesori in invatamantul scolar ??? deoarece avem aceleasi studii ca cei cu PIPP...altfel s-ar considera discriminare in acelasi sistem,nu? daca ati putea sa-mi trimiteti si mie o lege ceva care certifica acest lucru...eu am gasit urmatoarele :
" pentru functia de profesor in invatamantul prescolar si preuniversitar obligatoriu- absolvirea ,cu examen de licenta a unei institutii de invatamant superior de lunga durata sau absolvirea cu diploma a ciclului I de studii universitare de licenta sau a ciclului II de studii universitare de masterat , in profilul postului , cu conditia detinerii a minim 30 de credite de studii transferabile din programul de pregatire psihopedagogica oferit de departamentele pt. pregatirea personalului didactic ori absolvirea cu diploma a cursurilor postuniversitare cu durata de cel putin un an si jumatate , aprobate in acest scop de Ministerul Educatiei- studii aprofundate, studii academice postuniversitare , studii postuniversitare de specialitate, in profilul postului, precum si indeplinirea conditiei cerute de art. 68 din legea invatamantului nr. 84/1995 , republicata; "dvs. cum interpretati acest pasaj??? astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra... va multumesc anticipat !!! o seara buna !

criss23

Mesaje : 8
Data de înscriere : 27/04/2009

Sus In jos

ordonanta de urgenta (absolventii ciclul I Bolonia)??? Empty Re: ordonanta de urgenta (absolventii ciclul I Bolonia)???

Mesaj  liviumarianpop Mar 28 Apr 2009 - 0:08

puteti preda in continuare in invatamantul primar.
mai mult va puteti transfera pe un post de profesor in invatamantul gimnazial (romana, engleza)
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum