Doctorat in alta specialitate

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Doctorat in alta specialitate

Mesaj  ebos la data de Mier 13 Mai 2009 - 7:52

Buna ziua,
1. Am terminat doua facultati. Am un doctorat pe economie, si as vrea sa intru in invatamant pe TIC. Pot primi spor de doctorat? Conteaza la grad?
2. Nu am inteles ce este "certificatul profesional" care apare intre actele necesare la inscriere examen titularizare si cine il elibereaza?
3. Nu am curs de psihopedagogie si nici in facultate nu am facut acest optional (am terminat in 1984). Am inteles totusi ca pot in decurs de doi ani sa fac acest curs, si deci ma pot inscrie la titularizare fara el. Asa este?

Multumesc mult.

ebos

Mesaje : 6
Data de înscriere : 13/05/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Doctorat in alta specialitate

Mesaj  liviumarianpop la data de Mier 13 Mai 2009 - 23:14

1 da
2. nu e cazul dvs
3. da
avatar
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 43
Localizare : Baia Mare Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Doctorat in alta specialitate

Mesaj  ebos la data de Dum 17 Mai 2009 - 21:26

Multumesc pentru raspunsurile anterioare. Ca sa imi fie un pic mai clar, as mai avea cateva intrebari:
1. se poate primi spor de doctorat din momentul in care se intra in invatamant, sau abea dupa ce se obtine definitivatul?
2. definitivatul se poate da doar dupa sustinerea modului psihopedagogic?
3. De fapt incadradrea este ca debutant, daca intri in invatamant (TIC) dupa ce ai lucrat 20 de ani ca inginer? Debutant si sporul de vechime corespunzator este cel pentru 20 de ani de vechime?
4. Salariul de debutant este 850 ron?
Multumesc inca odata...

ebos

Mesaje : 6
Data de înscriere : 13/05/2009

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Doctorat in alta specialitate

Mesaj  liviumarianpop la data de Mier 20 Mai 2009 - 0:52

1. din momentul recunoasterii.
2. Absolvenţii studiilor universitare de lungă durată şi absolvenţii şcolilor
postliceale/de maiştri cu o vechime mai mică de 3 (trei) ani în învăţământ care nu deţin
certificate de absolvire, pe baza cărora sunt abilitaţi să funcţioneze în calitate de cadre
didactice, conform art. 68 alin. (4) din Legea învăţământului nr. 84/1995, republicată,
cu modificările şi completările ulterioare sau care nu au dobândit definitivatul/un grad
didactic, se pot înscrie la concursurile organizate pentru ocuparea posturilor
didactice/catedrelor vacante/rezervate din învăţământul preuniversitar, având obligaţia
ca în primii 3 (trei) ani de la angajare să efectueze pregătirea organizată de
Departamentul pentru pregătirea personalului didactic.
avatar
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 43
Localizare : Baia Mare Bucuresti

Vezi profilul utilizatorului http://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Re: Doctorat in alta specialitate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum