LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Nelaamurire pretransfer

5 participanți

In jos

Nelaamurire pretransfer Empty Nelaamurire pretransfer

Mesaj  raluk Joi 14 Mai 2009 - 16:50

Am si eu o nelamurire!ZIn prima etapa de pretransfer - in aceeasi localitate- pot ocupa post de profesor si educatorii si invatatorii aflati pe posturi in oras care doresc acest lucru?Multumesc anticipat.

raluk

Mesaje : 12
Data de înscriere : 09/05/2009

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty Re: Nelaamurire pretransfer

Mesaj  nora Joi 14 Mai 2009 - 22:50

Da! Am o colega institutore care doreste un post de profesor....si participa la transfer pe data de 19!

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty transfer

Mesaj  emishkaleea Vin 15 Mai 2009 - 18:10

este inscrisa la invatatori sau la profesori la pretransfer?

emishkaleea

Mesaje : 4
Data de înscriere : 17/01/2009

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty Re: Nelaamurire pretransfer

Mesaj  nora Vin 15 Mai 2009 - 18:32

Este educatoare( institutoare) si s-a inscris la pretransfer pt. prof limba romana. Evaluarea fisei de pretransfer i-a fost facuta pt. prof limba romana.

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty Re: Nelaamurire pretransfer

Mesaj  raluk Vin 15 Mai 2009 - 20:18

Ca profesor sunt inscrisa!Ma interesa daca intra in sedinta de pretransfer in prima etapa, adica in aceea in interiorul orasului.Eu fiind in a doua etapa voiam sa stiu asta, ca sa imi dau seama daca mai am vreo sansa sa prind vreun post.

raluk

Mesaje : 12
Data de înscriere : 09/05/2009

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty Re: Nelaamurire pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Sam 16 Mai 2009 - 0:33

multa bafta
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty este total nedrept!

Mesaj  tess25 Dum 7 Iun 2009 - 16:55

Buna ziua,

Vi se pare corect ca o invatatoare/educatoare titulara sa se poata transfera pe un post de profesor fara a da un examen de titularizare in prealabil? Mie nu mi se pare corect si sunt sigura ca nici nu are cum sa fie. In primul rand examenul in urma caruia s-a titularizat nu a avut acelasi grad de dificultate, in al doilea rand daca doresc sa devina profesori sa dea examenul de titularizare.
Si pentru a-mi sustine ideea am sa va ofer si un exemplu: un profesor care a dat anul trecut examen de titularizare pe o catedra de limba si literatura romana, a luat nota peste 7 dar nu s-a titularizat pentru ca nu erau posturi in oras si nu a dorit sa faca naveta (la cat de mari sunt salariile in invatamant este de inteles ca a ales sa nu-i dea pe naveta); de aceea a preferat sa ramana suplinitor calificat la o scoala din oras. Anul acesta (2009) insa, s-a schimbat brusc legea si le ofera titularilor din rural dreptul sa se transfere la oras (ceea ce mi se pare foarte corect, daca au luat o nota peste 7). Problema este ca, desi au aparut cateva posturi titularizabile la oras acestea au fost ocupate printre altii si de catre educatoare/invatatoare - TOTAL INJUST!!!

tess25

Mesaje : 5
Data de înscriere : 07/06/2009

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty Re: Nelaamurire pretransfer

Mesaj  liviumarianpop Mier 10 Iun 2009 - 22:31

studiile obtinute nu trebuie sa constituie un criteriu de ingradire a mobilitatii, deci de aceea este posibila miscarea de personal.
In ceea ce priveste titularizarea in alta localitate decat cea de domiciliu, de 2 ani se deconteaza naveta si in orase si de vreo 5 ani in rural.
Sa vedem ce aduce descentralizarea
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Nelaamurire pretransfer Empty Re: Nelaamurire pretransfer

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum