LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

DISCRIMINARE

3 participanți

In jos

DISCRIMINARE Empty DISCRIMINARE

Mesaj  crainic Dum 17 Mai 2009 - 16:54

In anii trecuti n-am luat titularizare la rural pentru ca am zis ce rost are daca nu pot sa fac nici o miscare pe urban.Mi-am zis ca trebuie sa invat mai mult ca sa iau nota mai mare.
Anul trecut am reusit sa iau post la urban,desi nu am nici un mijloc de transport sa ajung acolo.Am sperat sa iau un post la pretransfer anul acesta.
Anul acesta s-a schimbat legea si cred ca o sa spun ca "SUNT PREA ACRI STRUGURII!"
Daca tot s-a dat legea asta si pt cei din rural cred ca trebuia aplicata de anul viitor "SA STIE LUMEA CE ARE DE FACUT!"
No No No No No No No No No No No No No No No No No No No No

crainic

Mesaje : 8
Data de înscriere : 17/05/2009

Sus In jos

DISCRIMINARE Empty Re: DISCRIMINARE

Mesaj  crainic Dum 17 Mai 2009 - 22:19

Ma gandesc serios sa renunt la invatamant daca nu se va tine cont de domiciliu.
Chiar m-am saturat sa cheltui o gramada de bani.
Anul trecut: la depunerea dosarului,la examen ,la optiuni,la decizie,la dosar detasare,la sedinta publica-ca nu toti locuiesc in resedinta de judet. Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad

crainic

Mesaje : 8
Data de înscriere : 17/05/2009

Sus In jos

DISCRIMINARE Empty Re: DISCRIMINARE

Mesaj  liviumarianpop Mier 20 Mai 2009 - 0:50

modificarile radicale de anul acesta produc efecte secundare. Modificarea ordinei a fost propusa si sutinuta de unii
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

DISCRIMINARE Empty Re: DISCRIMINARE

Mesaj  anushka Joi 21 Mai 2009 - 10:11

Adevarat, domnule Pop ! Efecte secundare negative...din pacate !
Mare dreptate are crainicul asta ! Unde era discriminarea in legea anterioara? Ti se ingradea cumva dreptul sa participi la concurs, sa iei o nota mare si sa te titularizezi in oras?...Parerea mea, ca NU !!! Am participat la marea sedinta a pretransferurilor si, intr-adevar, am ramas cu un gust ACRU !
Am intrat in invatamant in 2006, anul trecut m-am titularizat intr-o localitate din judet, asta petru ca nu era niciun post in localitatea de domiciliu (precizez ca nota de la titularizare, limba romana, a fost 9.50, eram a doua pe lista). La fel ca si crainicul, am ales liceu, in oras, desi la mare distanta de casa, sperand ca anul acesta sa obtin un post la pretransfer ! Si anul acesta ne-au ametit sindicatele si guvernantii cu REFORMA!!!!!!!!!!!!!!! lor in educatie !
Sustin ideea ca, daca tot s-a dat legea asta, trebuia studiata sub toate aspectele si aplicata abia de la anul, "SA STIE LUMEA CE ARE DE FACUT!"
NU am obtinut nimic la pretransfer ! Erau doar 10 posturi in oras, posturi obtinute de cei de la restrangere si apoi de "gloata" din rural si de invatatoarele care au terminat facultatea la ID, in timp ce profesau si isi dadeau gradele pe un nivel inferior, cu subiecte diferentiate fata de cele ale profesorilor! Recunoasteti asta macar ! Legea le promoveaza, in timp ce pe profesori ii trece intr-o categorie "inferioara", cu mai putine posibilitati !!!!!
Punctajul meu era bunicel (35 p), zic eu, avand in vedere vechimea in sistem, gradele etc. Cu toate astea nu am obtinut post in localitatea de domiciliu !
De ce nu se ia in seama in noua lege si gradul de implicare in activitate???? Pai daca un "debutant", fara prea multe grade, are un punctaj relativ echivalent cu al unui om cu multa vechime in sistem, oare cine e mai activ si mai dispus spre performanta????????? Ma gandesc serios sa dau in judecata Ministerul si Sindicatul ! Noua lege e atacabila din multe puncte de vedere !!!!!!!!!!!!!!!!!!! A fost aplicata URGENT, dar nu a fost gandita cum trebuie !!!!!!!!!!!!!!!!
In plus, s-a intamplat exact la fel cu legea ce viza taxa auto, adica...a fost publicata DUPA INCEPEREA PERIOADEI DEPUNERII DOSARELOR PENTRU PRETRANSFER!!!!!!!!!!!!!!! Eu mi-am depus dosarul cand noua lege inca nu aparuse, circulau doar zvonuri!!!!! Inclusiv dvs., domnule POP, nu aveati informatii concrete (a se vedea raspunsurile de pe forum!!!) Ce spuneti, am sanse de castig dupa ce contest noua lege in tribunal?????
Daca nu se aplicau noile modificari, obtineam post in localitate!!!! Ma gandesc in acelasi timp sa renunt si sa ies din sistemul asta TICALOSIT!!!!!
Cu multe regrete respectuoase! Sa traim BINEEEE!!!!!!!!!!!!!

anushka

Mesaje : 1
Data de înscriere : 21/05/2009

Sus In jos

DISCRIMINARE Empty Re: DISCRIMINARE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum