LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

concediul de odihna

3 participanți

In jos

concediul de odihna Empty concediul de odihna

Mesaj  oanarotaru Vin 20 Noi 2009 - 22:11

Am o nelamurire: am pastrat, ca in fiecare an, cateva zile din concediul de odihna pentru vacanta de iarna, cu atat mai mult cu cat nu ni se da voie sa luam concediu in timpul anului scolar. Intrebare: daca intru in concediu prenatal pierd aceste zile din concediul de odihna sau le pot recupera cand revin in activitate?
Multumesc anticipat pentru raspuns!

oanarotaru

Mesaje : 9
Data de înscriere : 12/03/2009

Sus In jos

concediul de odihna Empty Re: concediul de odihna

Mesaj  joana1711 Dum 22 Noi 2009 - 19:13

Buna seara. As avea si eu o nelamurire. Sunt debutanta in invatamant, dar am vechime in munca 5 ani. Mi s-a spus ca nu as avea dreptul la concediu de odihna anul acesta (in vacanta de iarna) pentru ca sunt nou angajata in ivatamant. Ori in legea invatamantului se precizeaza ca pentru cei noi in sitem concediul se calculeaza 6,5 zile lucratoare pentru fiecare luna intreaga lucrata. Asta ar insemna ca pana in 18 decembrie cand incepe vacanta de iarna eu as avea 3 luni integrale lucrate (septembrie, octombrie, noiembrie),deci as avea dreptul la 6,5x3=19,5 zile lucratoare.Mentionez ca la locul de munca anterior am luat integral concediul pe anul acesta (25 zile). Intrebarea mea este am sau nu dreptul la aceste 19,5 zile de concediu acum in vacanta de iarna sau din cauza faptului ca am lucrat in alta parte si am luat de caolo concediu nu mi se mai acorda aici si trebuie sa merg la scoala in vacanta?
Multumesc anticipat

joana1711

Mesaje : 5
Data de înscriere : 22/07/2009

Sus In jos

concediul de odihna Empty Re: concediul de odihna

Mesaj  liviumarianpop Mar 24 Noi 2009 - 8:22

oanarotaru a scris:Am o nelamurire: am pastrat, ca in fiecare an, cateva zile din concediul de odihna pentru vacanta de iarna, cu atat mai mult cu cat nu ni se da voie sa luam concediu in timpul anului scolar. Intrebare: daca intru in concediu prenatal pierd aceste zile din concediul de odihna sau le pot recupera cand revin in activitate?
Multumesc anticipat pentru raspuns!
nu le pierdeti
cand reveniti le puteti lua
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

concediul de odihna Empty Re: concediul de odihna

Mesaj  liviumarianpop Mar 24 Noi 2009 - 8:25

joana1711 a scris:Buna seara. As avea si eu o nelamurire. Sunt debutanta in invatamant, dar am vechime in munca 5 ani. Mi s-a spus ca nu as avea dreptul la concediu de odihna anul acesta (in vacanta de iarna) pentru ca sunt nou angajata in ivatamant. Ori in legea invatamantului se precizeaza ca pentru cei noi in sitem concediul se calculeaza 6,5 zile lucratoare pentru fiecare luna intreaga lucrata. Asta ar insemna ca pana in 18 decembrie cand incepe vacanta de iarna eu as avea 3 luni integrale lucrate (septembrie, octombrie, noiembrie),deci as avea dreptul la 6,5x3=19,5 zile lucratoare.Mentionez ca la locul de munca anterior am luat integral concediul pe anul acesta (25 zile). Intrebarea mea este am sau nu dreptul la aceste 19,5 zile de concediu acum in vacanta de iarna sau din cauza faptului ca am lucrat in alta parte si am luat de caolo concediu nu mi se mai acorda aici si trebuie sa merg la scoala in vacanta?
Multumesc anticipat
din punctul meu de vedere puteti sa leati acest concediu. insa o sa trebuiasca sa veniti in vacanta de vara
deci tot in vacanta
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

concediul de odihna Empty Re: concediul de odihna

Mesaj  oanarotaru Mar 24 Noi 2009 - 17:51

Multumesc!

oanarotaru

Mesaje : 9
Data de înscriere : 12/03/2009

Sus In jos

concediul de odihna Empty Re: concediul de odihna

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum