LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

recunosterea simultanului la gradinita

4 participanți

In jos

recunosterea simultanului la gradinita Empty recunosterea simultanului la gradinita

Mesaj  GHIOCEL NICOLETA Joi 14 Mai 2009 - 12:21

Stiu ca in conditii de CRIZA nici nu se pune problema sa primim ceva la salarii, dar vreau sa va intreb despre o compensatie(macar morala) a efortului depus de o educatoare care , avand grupa combinata, are in clasa 5 copii de 3-4 ani, 10 de 4-5 ani si 5 de 5-6 ani. E o munca titanica sa reusesti sa adaptezi fiecare moment al zilei la particularitatile fiecarei varste. Daca colegii nostri, invatatorii, sunt remunerati pt. aceeasi munca, noua cand ni se va recunoaste si pe statele de plata munca diferentiata? FSLI mai are in vedere acest aspect?
Va multumesc si va doresc multe impliniri!

GHIOCEL NICOLETA

Mesaje : 2
Data de înscriere : 08/05/2009

Sus In jos

recunosterea simultanului la gradinita Empty Re: recunosterea simultanului la gradinita

Mesaj  nora Joi 14 Mai 2009 - 22:58

Cred ca este un efort enorm... dar la fel de greu este sa lucrezi cu norma dubla de copii la o grupa...si muncim! Gratis!!!

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

recunosterea simultanului la gradinita Empty Re: recunosterea simultanului la gradinita

Mesaj  GHIOCEL NICOLETA Vin 15 Mai 2009 - 11:05

Am fost invatatoare 10 ani la clasa cu,, norma dubla ''cum spui tu. De muncit,muncim toti..... daca nici noi dascalii nu respectam munca celuilalt, cine sa o respecte?Imagineaza-ti, doar o actvitate matematica in care 5 copii abia formeaza multimi, 10 invata cifrele si 5-6 rezolva probleme.Sau: la5 copii activitatea dureaza 15 -20 min, la 10 copii 20-30min, la 5 in jur de 35 si toti te au ca dascal.
Pacat ca gandim asa unul la adresa celuilalt.Si daca 20 la simultan nu e mult.....(daca ai dublu, ai 40???????)
Pusesem intrebarea asta pt ca stiam ca exista unele discutii la nivel sindical, nu ca as cere ce nu mi se cuvine. Crying or Very sad

GHIOCEL NICOLETA

Mesaje : 2
Data de înscriere : 08/05/2009

Sus In jos

recunosterea simultanului la gradinita Empty Re: recunosterea simultanului la gradinita

Mesaj  nora Vin 15 Mai 2009 - 18:36

Intentia mea nu a fost sa supar! Departe de mine acest gand! Numai cine nu lucreaza in sistem nu realizeza ce misiune grea si in acelasi timp importanta avem….si ar putea sa se joace cu vorbele! Am incercat sa arat o alta situatie asemanatoare cu a dumneavoastra, cunoscuta de toata lumea: nr. mare de copii la grupa. ….Si care este tolerata nicidecum remunerata!!

nora

Mesaje : 27
Data de înscriere : 05/05/2009
Localizare : Buzau

Sus In jos

recunosterea simultanului la gradinita Empty Re: recunosterea simultanului la gradinita

Mesaj  Magda74 Lun 23 Noi 2009 - 19:32

GHIOCEL NICOLETA a scris:Stiu ca in conditii de CRIZA nici nu se pune problema sa primim ceva la salarii, dar vreau sa va intreb despre o compensatie(macar morala) a efortului depus de o educatoare care , avand grupa combinata, are in clasa 5 copii de 3-4 ani, 10 de 4-5 ani si 5 de 5-6 ani. E o munca titanica sa reusesti sa adaptezi fiecare moment al zilei la particularitatile fiecarei varste. Daca colegii nostri, invatatorii, sunt remunerati pt. aceeasi munca, noua cand ni se va recunoaste si pe statele de plata munca diferentiata? FSLI mai are in vedere acest aspect?
Va multumesc si va doresc multe impliniri!
Niciun raspuns...dar de ce ne-ar da spor de simultan?!...suntem DOAR educatoare! Crying or Very sad

Magda74

Mesaje : 20
Data de înscriere : 01/09/2009
Varsta : 49

Sus In jos

recunosterea simultanului la gradinita Empty Re: recunosterea simultanului la gradinita

Mesaj  liviumarianpop Mar 24 Noi 2009 - 8:19

e un lucru care ar trebui cerut doar in instanta.
sfatul meu este sa luati legatura cu liderul judetean/sector, pentru a va reprezenta in instanta.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

recunosterea simultanului la gradinita Empty Re: recunosterea simultanului la gradinita

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum