LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

+2
liviumarianpop
joana1711
6 participanți

In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  joana1711 Vin 7 Aug 2009 - 9:37

Am vazut in noua propunere de lege ca titularizarea se va putea da numai in urma unui an de stagiu incheiat cu examene la specialitatea metodica si pedagogie. Dar nu am inteles exact cine trebuie sa faca acest an de stagiatura. Eu, daca m-am titularizat anul acesta dar sunt debutanta in invatamant(nu am fost suplinitor), trebuie sa fac acest an stagiar incheiat cu examen si apoi sa dau din nou titularizarea?

joana1711

Mesaje : 5
Data de înscriere : 22/07/2009

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  liviumarianpop Vin 7 Aug 2009 - 11:03

daca se aproba legea pana atunci da
insa nu cred ca acest lucru o sa se intample
sa asteptam pana saptamana viitoare
inca e de lucru pe metodologii
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  joana1711 Vin 7 Aug 2009 - 11:17

Multumesc pentru raspunsul prompt.Sa vad daca am inteles bine:
daca se aproba legea pana in 1 septembrie (data de la care sunt titulara) eu imi pierd titulataura? Si trebuie sa o iau de la capat cu anul de stagiu , examen la final si din nou examen de titularizare?????? Mi se pare absurd .Si din cate stiu eu un titlu (aici titulatura) odata obtinut in urma unui examen nu se poate revoca

joana1711

Mesaje : 5
Data de înscriere : 22/07/2009

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  irina.c Sam 8 Aug 2009 - 14:32

adica cum sa dea iar examen???nu inteleg

irina.c

Mesaje : 24
Data de înscriere : 02/02/2009
Varsta : 48

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  c555 Sam 8 Aug 2009 - 15:42

Tot respectul pentru dvs,dle Pop,dar cred ca n-ati citit atent mesajul.Nici o lege nu se aplica retroactiv(Art 15 din Constitutie).
Cine e deja titular,chiar si din iulie 2009,n-are cum sa fie afectat de aceasta noua lege,el s-a titularizat dupa legea veche si asa ramane!!Nu se pune problema sa dea un nou examen sau sa-i fie anulata titularizarea.E un drept obtinut care nu se poate revoca.
E aiurea cum ganditi dvs.Cand s-a introdus titularizarea prin concurs,celor titularizati prin repartitie sau dosar le-a fost anulata si au dat din nou?Nici pomeneala.Ei vor fi titulari in invatamant pana la pensie.Chiar daca se anuleaza titularizarea in sistem,si in caz de restrangere esti trimis la plimbare,titularii vechi,de pana la aparatiai legii, nu vor fi afectati,lor ministerul trebuie sa le asigure posturi in sistem pana la iesirea la pensie!

Acea stagiatura,daca se va aproba si va apare in lege,se va aplica doar absolventilor ce vor termina facultatea dupa emiterea legii!Simplu!Cei ce au apucat deja sa se titularizeze merg pe vechea varianta,cu definitivat dupa 2 ani de stagiu.
Liderii de sindicat ar face bine sa mai invete si niste principii juridice si sa nu mai alarmeze lumea aiurea...Nu poate sa vina nimeni in Romania cu o lege prin care sa-ti anuleze niste drepturi stipulate in legea existenta la momentul cand le-ai obtinut!E neconstituional in primul rand!!Din pacate unii sunt cam naivi si cred ca statul poate face orice...

c555

Mesaje : 1
Data de înscriere : 08/08/2009

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  mihaela87 Lun 10 Aug 2009 - 21:32

Asa este!nu se poate ca un titular sa fie dat afara sau sa piarda titularizarea.Am impresia ca noi suntem niste marionete ale dnei ministru.Pana cand o sa ne mai lasam calcati in picioare?Ma gandesc cat de departe poate ajunge aceasta doamna,care distruge invatamantul,sustinand ca de fapt face reforma?Ne a zapacit,ba cu diplomele de la spiru,cand s a dat titularizarea,a spus ca nu sunt valabile,acum cica,,s-a razgandit'' nu se vor mai anula,apoi,a facut praf examenul de titularizare,transformandu l in cel la nivel judetean,acum vrea sa faca la nivelul scolii,mai rau!Sincer,nu mi vine sa cred ce se intampla si ce perle scoate,mi e frica sa ma mai trezesc dimineata si sa nu mai aud alte legi ,,inventate''de distinsa doamna.Oare se mai merita sa raman in invatamant?Cred ca o sa se intample exact invers,sa predea necalificatii si pensionarii.

mihaela87

Mesaje : 29
Data de înscriere : 06/05/2009

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  liviumarianpop Lun 10 Aug 2009 - 22:01

c555 a scris:Tot respectul pentru dvs,dle Pop,dar cred ca n-ati citit atent mesajul.Nici o lege nu se aplica retroactiv(Art 15 din Constitutie).
Cine e deja titular,chiar si din iulie 2009,n-are cum sa fie afectat de aceasta noua lege,el s-a titularizat dupa legea veche si asa ramane!!Nu se pune problema sa dea un nou examen sau sa-i fie anulata titularizarea.E un drept obtinut care nu se poate revoca.
E aiurea cum ganditi dvs.Cand s-a introdus titularizarea prin concurs,celor titularizati prin repartitie sau dosar le-a fost anulata si au dat din nou?Nici pomeneala.Ei vor fi titulari in invatamant pana la pensie.Chiar daca se anuleaza titularizarea in sistem,si in caz de restrangere esti trimis la plimbare,titularii vechi,de pana la aparatiai legii, nu vor fi afectati,lor ministerul trebuie sa le asigure posturi in sistem pana la iesirea la pensie!

Acea stagiatura,daca se va aproba si va apare in lege,se va aplica doar absolventilor ce vor termina facultatea dupa emiterea legii!Simplu!Cei ce au apucat deja sa se titularizeze merg pe vechea varianta,cu definitivat dupa 2 ani de stagiu.
Liderii de sindicat ar face bine sa mai invete si niste principii juridice si sa nu mai alarmeze lumea aiurea...Nu poate sa vina nimeni in Romania cu o lege prin care sa-ti anuleze niste drepturi stipulate in legea existenta la momentul cand le-ai obtinut!E neconstituional in primul rand!!Din pacate unii sunt cam naivi si cred ca statul poate face orice...
nu ma mai surprinde nimic sa se intample in Romania
si mai ales ca titularii sunt cu 1 septembrie 2009
in rest astept sa vad finalizarea circului intre cei aflati la guvernare
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  lole84 Joi 13 Aug 2009 - 11:52

D-le Liviu Pop, daca anul trecut am fost suplinitor (desi am avut peste 7, n-am avut post) si anul acesta m-am titularizat, urmand ca in vara anului 2010 sa dau definitivatul, trebuie sa fac acel an de stagiu? Va rog sa ma lamuriti. Multumesc anticipat

lole84

Mesaje : 2
Data de înscriere : 13/08/2009

Sus In jos

titular  debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege? Empty Re: titular debutant - trebuie sa fac acel an de stagiatura din noua lege?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum