LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

contract MedC

2 participanți

In jos

contract MedC Empty contract MedC

Mesaj  xander1 Vin 4 Sept 2009 - 16:20

Ce se întâmplă daca o persoana care are contract MedC si nu a participat la examenul de titularizare din iulie 2009 si nici nu a sustinut examenul din 28 august 2009: poate sa ramana pe un post de titularizare ales inainte de sustinere a examenului? I se poate organiza inainte de inceperea scolii un examen special, doar pentru acea persoana, pentru a putea profesa in anul scolar 2009-2010? Examen organizat de inspectoratul scolar? Sau de Minister? Mentionez ca aceasta persoana nu a functionat in anul anterior in cadrul unitatii scolare pe care a ales-o. Chiar i se pot face asemenea facilitati? Ce lege spune acest lucru? Unde ma pot documenta? Va multumesc in mod anticipat pentru raspuns. Va rog, daca se poate, sa-mi raspundeti in timp cat mai scurt (imi cer scuze ca indraznesc sa va cer acest lucru, dar sunt disperata), inainte de ultimele miscari de personal care au loc inainte de 15 septembrie. Multumesc din suflet!

xander1

Mesaje : 3
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

contract MedC Empty Re: contract MedC

Mesaj  liviumarianpop Sam 5 Sept 2009 - 12:38

nu o sa acrode nimeni acest examen
trebuia in luna februarie sa mergeti la ISJ sa le spuneti de dvs si atunci ar fi blocat un post in aplicatie ptr dvs
mergeti la ISJ macar acuma sa le spuneti
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

contract MedC Empty Re: contract MedC

Mesaj  xander1 Dum 6 Sept 2009 - 1:03

Nu eu sunt persoana care are contract MedC. Este vorba de o alta persoana care nu a sustinut un examen in aceasta vara si intre timp am gasit raspunsul la intrebarea mea, dupa ce am cautat, in disperare, un raspuns. Daca nu a sustinut examen, desi inspectoratul a pastrat acest post pentru bursier MedC, legea spune ca, nesustinand examenul, persoana nu si-a respectat contractul si este nevoita sa restituie banii (de la bursa acordata in timpul studiilor). Consider ca este corect astfel, mai ales ca avand atatea avantaje (garantia existentei unui post, mai ales in ziua de azi, cred ca este si cel mai important) singurul lucru pe care il poti face singur pentru tine insuti este sa te prezinti la examen si era, la o adica, este suficient un "cinci", pentru a avea un post, la suplinire fireste... Nu inteleg raspunsul d-voastra! De ce ar trebui sa se prezinte la Isj? Ce drepturi mai are in acest an? Nici nu mai are dreptul sa sustina un examen acum... postul a fost blocat de Isj, si-au respectat partea din contract, bursierul MedC nu a respectat contractul. Deci...., va rog, care este parerea d-voastra acum? Oricum, sincere multumiri pentru promptitudinea dumneavoastra. Sunteti un om de cuvant si e mare lucru sa intalnesti oameni care au timp pentru oameni si sper ca ajutorul pe care il dati, pro bono, sa-l primiti intotdeauna cand veti avea nevoie. Va multumesc si va respect caracterul.

xander1

Mesaje : 3
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

contract MedC Empty Re: contract MedC

Mesaj  liviumarianpop Mar 8 Sept 2009 - 22:27

practic daca bursierul nu s+a prezentat la ISJ, acesta nu sti ca exista.
de acea in Metodologia de miscare de personal se precizeaza prezenta bursierului la ISJ.
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 50
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

contract MedC Empty Re: contract MedC

Mesaj  xander1 Vin 18 Sept 2009 - 0:58

Bursierul s-a prezentat la ISJ, s-a blocat postul inaintea examenului, dar nu a participat la examen. Si totusi e pe post. De ce?
Si legea se incalca astfel si cel care are examen dat sta acasa si are si continuitate si sta acum si asteapta un raspuns de la ISJ... Vi se pare normal? Si ne mai miram ca pleaca romanii din tara, ca ne simtim umiliti, lasati la bunul plac al faradelegii... Se spune "saraca tara bogata", dar as parafraza "urata tara frumoasa", urata fiind mizeria umana, umilinta, nepuntinta piticilor in fata uriasilor. Cauti dreptate si gasesti jigniri. Pacat, toti suntem oameni si mici si mari, si oameni simpli si oameni cu functie. In rest tara noastra chiar e minunata... Va multumesc ca v-ati facut timp sa ma ascultati si sa-mi raspundeti. Sa va tina Dumnezeu la fel de OM! Toate cele bune...

xander1

Mesaje : 3
Data de înscriere : 04/09/2009

Sus In jos

contract MedC Empty Re: contract MedC

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum