LIVIU MARIAN POP
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce inseamna "domeniu pedagogic" ?

3 participanți

In jos

Ce inseamna "domeniu pedagogic" ? Empty Ce inseamna "domeniu pedagogic" ?

Mesaj  dana80 Vin 8 Ian 2010 - 18:07

La fel ca multi dintre colegii mei, as dori sa stiu si eu ce inseamna potrivit legii "domeniul pedagogic? (ma refer la legea privind incadrarea ca profesor in invatamantul primar). Atat timp cat fiecare am urmat o facultate+modul pedagogic inseamna ca suntem pregatiti pentru cariera didactica. Deci legea ar trebui sa fie la fel si pentru cei care dupa liceul pedagogic au urmat o alta facultate. Eu, de exemplu, daca as preda la liceu, conform studiilor as fi incadrata profesor pentru disciplinele: informatica, tehnologia informatiei si comunicatiilor, contabilitate (am terminat Stiinte Economice), la fel si la nivelul gimnazial, pentru discipline optionale de informatica as fi profesor. Atunci, daca raman la nivelul primar, de ce sa nu fiu tot profesor? In momentul in care mi-am facut studiile nu exista acel PIPP.

dana80

Mesaje : 10
Data de înscriere : 30/08/2009

Sus In jos

Ce inseamna "domeniu pedagogic" ? Empty Re: Ce inseamna "domeniu pedagogic" ?

Mesaj  liviumarianpop Sam 16 Ian 2010 - 19:45

liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce inseamna "domeniu pedagogic" ? Empty Incadrare ian. 2010

Mesaj  dana80 Sam 23 Ian 2010 - 12:27

D-le Pop, am si eu o intrebare: Conform noului proiect prin care se recunosc anumite specializari ca facand parte dintre cele cu "profil pedagogic", cum voi fi incadrata daca am terminat Liceul pedagogic+Facultatea de stiinte economice, specializarea contabilitate si informatica de gestiune+Modul pedagogic(postuniversitar)?
va multumesc!

dana80

Mesaje : 10
Data de înscriere : 30/08/2009

Sus In jos

Ce inseamna "domeniu pedagogic" ? Empty Re: Ce inseamna "domeniu pedagogic" ?

Mesaj  liviumarianpop Sam 23 Ian 2010 - 19:44

deocamdata este in lucru
liviumarianpop
liviumarianpop
Admin

Mesaje : 1008
Data de înscriere : 29/11/2008
Varsta : 49
Localizare : Baia Mare Bucuresti

https://liviumarianpop.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ce inseamna "domeniu pedagogic" ? Empty Re: Ce inseamna "domeniu pedagogic" ?

Mesaj  Valensia Dum 7 Feb 2010 - 16:26

Sunt invatatoare titulara, grad did. I ,am absolvit Facultatea de Matematica-Informatica+ Modulul ped+Scoala echivalenta lic. ped.si nu pot fi incadrata conform studiilor profesor invat. primar, ci doar institutor.
Care mai este semnificatia si valoarea acelui modul daca nu de profesor?
- Conform noi leg. celor cu lic. ped. le echivaleaza modulul la finele studiilor superioare, dar cei care studiaza modulul in timpul facultatii nu devin egali cu cei care au terminat lic. ped.?
Am participat alaturi de cei cu lic. ped. la toate evaluarile: titularizare, grade, perfectionare si nu am fost respinsi sau mai ,,slabi" pregatiti.
- Trebuie sa ne pretransferam pe posturile dobandite ulterior studiilor superioare ca sa fim recunoscuti ca profesori?

Valensia

Mesaje : 3
Data de înscriere : 06/02/2010

Sus In jos

Ce inseamna "domeniu pedagogic" ? Empty Re: Ce inseamna "domeniu pedagogic" ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum